Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Jízda smrti | Retribution | 2023
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 25.08.2023
CZ premiéra: 24.08.2023
režie: Nimród Antal
hrají: Liam Neeson, Matthew Modine, Embeth Davitz, Lilly Aspel, Noma Dumezweni

Jízda smrti: Recenze


ikona
Mr. Hlad
jízda smrtiliam neesonnimród antalretribution
Liam Neeson bojuje s tajemným vyděračem 

Liam Neeson už dlouho netočí dobré filmy. 96 hodin z něj udělalo tak trochu omylem akční hvězdu, pár následujících žánrových snímků se mu vcelku povedlo, ovšem i proto, že na ni často pracoval se zajímavými režiséry a měly solidní scénáře. A on měl pořád formu. Jenže poslední roky jsou ti režiséři horší a horší, zápletky jeho filmů pitomější a pitomější a věk už se mu taky daří tajit čím dál hůř. Charisma i naštvaný výraz pořád fungují, jen už ne tak dobře. Po jeho novince Jízda smrti mám však pocit, že by bylo lepší, kdyby se Neeson i jeho fanoušci postavili faktu, že dobře už bylo, že je špatně a že o moc hůř být nemůže. 

Tentokrát Neeson hraje Matta Turnera, obyčejného bankéře, který nebyl u Delta Force, nepracuje tajně jako zabiják pro CIA, ani neutekl z rodného Irska, když zradil členy svého gangu. Je to bankéř se všemi filmovými klišé, jaká si dovedete představit. Má velký dům, drahé auto, tolik práce, že si ani nevšimne, že se s nim chce žena rozejít, děti, s nimiž si nerozumí a na svém kontě nepočítaně nesplněných slibů, že příště na ten dceřin fotbalový zápas určitě dorazí. A jednoho dne spolu s potomky sedne do své předražené káry a po pár minutách mu kdosi zavolá, že pokud vystoupí, všichni umřou. Pod jeho sedačkou se totiž schovává bomba a jestli nechce skončit na škvarek, musí udělat přesně to, co po něm tajemný hlas chce. Jenže když začnou umírat lidé, Matt si konečně uvědomí, že pokud bude jen pasivně poslouchat, skončí to pro něj i pro jeho nejbližší (ke kterým si v téhle situaci samozřejmě opět našel cestu) fatálně. 

Takže asi takhle - Neeson sedí v autě, občas někomu zavolá a pořád někam jezdí a tváří se u toho vyděšeně. A na konci se zachová jako hrdina a dožije se tak happy endu, v němž se z něj stane lepší člověk, který pochopí, že rodina je víc než akciové fondy nebo co že to má v té své firmě na starost. Budiž, zápletka není bůhvíjak originální a víceméně vykrádá Nebezpečnou rychlost a Telefonní budku, ale solidní akční béčko by z ní vymáčknout při troše snahy šlo. Potíž je, že pokud Jízdě smrti něco chybí, tak je to právě snaha. Všech zúčastněných. 

Neeson hraje Neesona. To asi nikoho nepřekvapí, protože už pár let moc dobře ví, co na tyhle jeho levné thrillery stačí a pochopil, že se nemusí moc snažit. Přesto zůstává zdaleka nejzajímavějším ksichtem v celém filmu, protože jeho většinu stráví s dvojicí nepříliš sympatických a bohužel i velmi špatně hrajících dětí a další charaktery tu prakticky nejsou. Respektive máme tu jednu agentku, která se objeví v druhé půlce, jednu manželku, ta má zase dvě scény v první části, a jednoho kolegu, jehož ztvárňuje bělovlasý Matthew Modine a scénář ho nutí chovat se tak, že vás doopravdy nepřekvapí, z koho se vyklube zloduch. Obvinění ze spoilerování si prosím nechte pro sebe. Předstíraná smrt téhle postavy je jedna z nejprůhledněji natočených scén, jaké jsem v thrillerovém žánru v posledních letech viděl. Nehledě na to, že Modine je vedle Neesona asi jediný trochu známý herec, takže kdo jiný by měl být zloduch, ta jeho ukníkaná dcera? 

Jízda smrti není co se příběhu, zvratů a postav týče materiál na celovečerák. Prostě se tu toho děje málo, hrdinové si toho málo řeknou, charaktery se vyvíjí z bodu A do bodu B tím nejjednodušším způsobem a počítám, že všechno, co se tu děje, by vystačilo na nějakou pěknou hodinu. Problém je, že kdyby v kině chtěli zaplatit za šedesátiminutový film, asi by to pro pokladníky neskončilo dobře. Svého času nadějný režisér Nimród Antal tak natahuje. Všechno, všude, strašně moc a bohužel nepříliš elegantně. Najde se tu hned několik scén, kdy je evidentní, že jejich úkolem bylo jen nabrat pár minut, aby to Jízda smrti mohla dotáhnout a tu hodinu a půl. Vrcholem je pak moment, kdy Matt zvládne atentátníka „vypnout“ a jedná s agentkou, což trvá snad pět minut, přičemž by doopravdy stačilo říct „nemůžu vystoupit, mám pod zadkem bombu“ a „já to neudělal, volá mi nějakej vůl, co po mně chce, abych plnil úkoly a děcka mi to dosvědčí.“ Místo toho na sebe ti dva urputně čumí, tváří se napjatě a nabírají minuty. Působí to až trapně. 


Přehrajte si trailer
A to se dá říct o celé Jízdě smrti. Levný, vizuálně průměrný vejškrabek z Neesonova charismatu, který nemá vlastní nápady a ty cizí neumí využívat tak, aby z toho byl alespoň průměrný thriller. Tu hodinu a půl na to budete koukat a místo toho, abyste se bavili, budete spíš litovat Neesona, že nestačil od těhle béček utéct a skončil takhle nedůstojně. Pozitiva? Je to celé krátké a dojde k jedné pěkné explozi. Jinak ale nic. 

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (15)

Verdikt

avatar3/10

Mr. Hlad

Bankéř Matt Turner zjistil, že má v autě bombu a pokud neudělá, co po něm chce neznámý hlas v telefonu, vyletí do luftu. A možná by to měl udělat, aby netrápil diváky. Jízda smrti je hloupé béčko, které tvůrci uměle natahují, by mělo alespoň devadesát minut. Postrádá napětí, jakékoliv nápady a je od začátku do konce průhledné a svou nezajímavostí až otravné. Liam Neeson asi horší akční thriller nenatočil.Hodnocení čtenářů

 • avatar3/10

  Revan

 • avatar5/10

  Slide

 • avatar4/10

  the dark knight

 • avatar4/10

  pepo

 • avatar4/10

  malylada

 • avatar5/10

  robynson

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace