Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Její případ | North Country | 2005
csfd  imdb
US premiéra: 21.10.2005
CZ premiéra: nestanovena
režie: Niki Caro
hrají: Charlize Theron, Frances McDormand, Sean Bean

Její případ: DVD


ikona
Shushika
 

Její případ režisérky Nikki Caro (Pán velryb) je fiktivní film, který se odpíchl od skutečných událostí, jež se v USA staly precedentem v otázce sexuálního obtěžování. V roce 1984 podala jedna z žen pracující v dole v Eleveth podnět k hromadné žalobě. Šlo jí o závažné díry v systému, který přes její několikeré upozorňování na problém umožnil, aby horníci zacházeli až k šikaně a znásilňování. Kauza "ženy versus důl" se vlekla dlouhých 14 let, ale každopádně změnila americký soudní systém k nepoznání. Genderová problematika se za tu dobu stala jednou společensky z nejdiskutovanějších, v praktické rovině ústící občas do absurdit typu „podržíš ženě dveře a můžeš si jít vyzvednout soudní obsílku.“ Bylo jen otázkou času, kdy si tento vlajkový případ amerických feministek najde cestu na plátno. A hlavně, jak dopadne. Takže jak dopadl? Film v režii Nikki Caro je oproti reálnému průběhu událostí zasazen do roku 1989. Caro je příliš zručná a inteligentní na to, aby takto šťavnatý scénář nechala upadnout do tezovitosti, hysterie a lovu na nadržené samce. Sympatické režisérce se skvěle daří dávkovat napětí, budovat atmosféru strachu, a když je potřeba, nechat partičce strhaných ženských chvíli na oddech a na nějakou tu světskou radost. Kamera Chrise Mengese každou chvíli vypíchne z hornického prostředí nějaký výrazný detail nebo scenérii a když se do obrázků opře skladatel Gustavo Santaolala (21 gramů), nemáte daleko k radostnému ržání... Jenže zase tak jednoduché to není. Caro do role nebojácné (fiktivní) Josey Aimes obsadila Charlize Theron. Ta opět hraje skvěle, ale v daném prostředí přece jen vypadá příliš exkluzivně a strhává ke svým půvabům příliš mnoho pozornosti. Takový film se pak jistě moc hezky prezentuje na plakátech, ale nemůžete se zbavit dojmu, že něco přebývá a že toto komerční rozhodnutí trochu uškodilo autenticitě. Prostě bych ve filmu prohodil role Theron a Frances McDormand. Předloha je dostatečně silná i bez tváře herečky z reklamy na Jadore od Diora. Kvůli Theron film nabízí dvě protikladná sdělení ohledně lidské hodnoty a někdy to téměř vypadá, že škaredá hornice by spor nikdy nevyhrála. Druhá výtka se týká většiny scén ze soudní síně, které z hlavní hrdinky dělají příliš velkou světici, na níž se sneslo všechno příkoří světa, a občas sklouzávají do teatrálnosti. Když se deset minut před koncem polovina soudní síně postaví, aby vyjádřila Josey podporu, je to už poněkud over the top a jsme přesně tam, kde jsme být neměli ani nechtěli. (7/10)

Na disku je dále trailer a šestnáctiminutový film o filmu, ve kterém se objevují reálné ženy z Eleveth. Ty celou kauzu paradoxně pojednávají mnohem méně vyhroceně než filmaři. Že by byl čas tak milosrdný? Jako poslední položka je na disku cca 10 vystřižených scén. Lituji toho, že některé z nich se nedostaly do filmu, protože jednotlivým postavám dodávají zajímavé črty. Takový Woody Harrelson by byl úplně jiná, hlavně však výraznější postava.

Obraz: 2,35:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky, česky
Titulky: české
Cena: 399,-
K mání od: 19. 10. 2006

Komentáře

  • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT
© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace