Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Jednoduchý plán | A Simple Plan | 1998
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Sam Raimi
hrají: Bill Paxton, Billy Bob Thornton, Bridget Fonda, Brent Briscoe, Gary Cole

Jednoduchý plán: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
Režisér Spider-Mana vám ve své zapomenuté pecce ukáže, že umí i komornější filmy 

Sam Raimi bude pro většinu lidí do smrti nejspíš jen režisérem série Evil Dead a trilogie o Spider-Manovi. Byla by ale velká chyba přehlížet jeho další filmy. Hororová klasika i jeden z nejzásadnějších comicsových filmů jasně naznačily, že Raimi patří co se vizuálu týče mezi absolutní hollywoodskou špičku a v jediném svém filmu má víc nápadů, než se kterými kdy do kin přijdou nýmandi jako Shawn Levy nebo Tim Story. Jeho přehlížený thriller Jednoduchý plán však dokázal, že si stejně dobře poradí i s mnohem komornější a intimnější látkou.

 

Příběhů o dobrých lidech, kteří kvůli penězům dělají ošklivé věci, jsme viděli už hodně. Jednoduchý plán na první pohled připomíná Fargo bratří Coenů, i tady máme sympaticky obyčejné lidi, ledovou pustinu a velký průšvih. Ovšem Raimi a scenárista a zároveň autor knižní předlohy Scott B. Smith sází mnohem víc na tu obyčejnost než na scény, v nichž jeden hrdina cpe druhého do drtičky na dřevo.

A právě v tom je síla Jednoduchého plánu. Ústřední trojici, z níž se rychle stane čtveřice, protože hlavní hrdina Hank se s objevenými penězi svěří manželce, nelze nefandit. Všichni to jsou sympatičtí chlapíci. Tvrdě pracují, mají se rádi, nedělají problémy a člověk by s nimi klidně hned zašel na pivo. Nikdo z nich netouží jít do vězení, nechce nikoho zabíjet ani v sobě neskrývají dobře ukrývané psychopatické a sadistické sklony. Zkrátka našli peníze, mají z nich radost a nechtějí je předat úřadům, když by za to dostali maximálně pochvalné poplácání po zádech.

 

Proměna Hanka, Jacoba a Loua není nijak extrémní. Ze všeho se snaží vyjít pokud možno bez násilí a zbytečných problémů, ale už od začátku je zkrátka jasné, že to nepůjde. Všem dochází, že mají na dosah šanci na nový život a nechtějí ji pustit a nikdo z nich nezaznamená, že se okolo nich kupí čím dál tím víc problémů, které je nakonec jednoduše budou muset semlít. Bill Paxton pravděpodobně neměl v kariéře zajímavější roli a Billy Bob Thornton si díky postavě trochu jednoduššího Jacoba málem došel i pro Oscara, stejně jako scenárista Smith.

A Raimi zůstal malinko v pozadí. Jednoduchý plán není tak divácky atraktivní jako jeho Spider-Mani nebo Evil Dead, ale na druhou stranu je v něm hodně jasně vidět, že tenhle režisér dokáže výtečně ustát i látky, u nichž by to možná netipovali ani jeho největší fandové. Dejte si tu práci a Jednoduchý plán si sežeňte. Stojí to za to.

© copyright 2000 - 2018.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace