Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Janička | Jeannette l'enfance de Jeanne d'Arc | 2017
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 19.04.2018
režie: Bruno Dumont
hrají: Lise Leplat Prudhomme, Jeanne Voisin, Lucile Gauthier, Victoria Lefebvre, Aline Charles, Elise Charles, Nicolas Leclaire

Janička: Recenze


ikona
Rimsy
bruno dumontjana z arkujaničkajohanka z arku
Legenda, metal, asynchronicita, bizár. Hlavně teda ten bizár. 

K novému filmu Bruna Dumonta jsem přistupoval s krajní nedůvěrou. Spíše negativní reakce z Varů a především mé naprosté znechucení jeho loňskou Línou zátokou rozhodně ničemu nepomohly, ale s Janičkou vedle nešlápl. Rap-hardcore-metalový muzikál o dospívání Johanky (někdy také Jany) z Arku je přesně tak ujetý, jak byste od Dumonta čekali. A budou si to moci vychutnat nejen festivaloví diváci, i tenhle jeho snímek se totiž dostane do kin; zatím se hovoří o jaře příštího roku, ale možná se ho dočkáme i dříve.

Film sleduje ve dvou obdobích malou Janu - poprvé jako osmiletou, podruhé o pár roků později. Dívenka je přesvědčena o tom, že je vyvolená, a přemýšlí, jak to věrohodně dát najevo. Se svou kamarádkou i dalšími podivnými postavičkami francouzského venkova vede sofistikované religiózní dialogy, v nichž pochybuje o Bohu, člověku a vůbec o všem. Tematická serióznost přímo úchvatně nekoresponduje se vším ostatním. Dětští herci jsou záměrně špatní, přehrávají a deklamují absurdně složité repliky. Dospělí herci se zase občas neubrání nejistým pohledům do kamery či nechtěným úsměvům, v nichž se Dumont přímo vyžívá.

A muzikálové zasazení je pak mimo úplně. O hudbu se postaral francouzský divnouš Igorrr, který mimochodem bude koncem října koncertovat i v Praze. Kombinuje metal, breakcore, klasickou hudbu a žije se slepicí. Tenhle popis vám dá poměrně jasnou představu, co můžete očekávat, a je jasné, že to nic normálního nebude. Malé holčičky i jeptišky pohazují vlasy do rytmu ostrých metalových bicí a nejlepší postavou se stává Janin strýček, profilující se jako první rapper a tecktonik tanečník v dějinách. Hudební i taneční čísla však nejsou jen nečekaná a tematicky nepasující, nýbrž i záměrně špatná; nejednou jsou pohyby rozpačité či zcela mimo rytmus, o falešný zpěv a zmatenost ovšem také není nouze.

Dumont v podstatě využívá podobných metod jako v loňské Líné zátoce – tam parodoval degeneraci aristokratické třídy a vysmíval se prázdnotě žánru grotesky. Tentokrát si bere na paškál muzikál a přehnanou glorifikaci historických témat, ovšem tady to funguje. Janička i přes téměř dvouhodinovou stopáž nenudí a nebudí sebevražedné chutě jako Dumontovo loňské selhání. Přísnější střihačské nůžky by sice opět našly uplatnění, ovšem naštěstí stále přichází dostatek nových a bizarních nápadů, které dokážou zabavit. A také úžasné vizuální zpracování – Dumont si vystačí s pár jednoduchými lokacemi, které jsou však nasnímány velmi citlivě a poeticky a některé záběry ukazují vpravdě úžasný cit pro obraz. Aspoň tím se budete moct chlácholit ve chvílích, kdy budete nenávidět jeho neuchopitelný (ne)vkus. A koneckonců i můj, když tenhle úlet doporučuju…

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Janička je rozhodně velmi nestandardní divností, kterou si buď zamilujete, nebo ji znechuceně po čtvrthodině vypnete. Dumontův výsměch žánrům i tématům je však tentokrát vtipný. Divákům stále naproti moc nejde, ovšem tenhle neotřelý mix jsem dokázal ocenit.


Podobné filmy

© copyright 2000 - 2018.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace