Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Jako zabít ptáčka | To Kill A Mockingbird | 1962
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Robert Mulligan
hrají: Gregory Peck, Mary Badham, Phillip Alford, John Megna, Frank Overton, Rosemary Murphy

Jako zabít ptáčka: V.I.M.


ikona
Shushika
Gregory PeckJako zabít ptáčka
Hollywoodská klasika, která je u nás stále neprávem nedoceněná.  

Obal české edice DVD Jako zabít ptáčka láká na kolorovanou verzi, uvnitř však čeká disk, který tuto bezmála 50 let starou klasiku představuje ve své původní černobílé verzi. Pro diváka jedině dobře. Černá, bílá a všechny odstíny šedi totiž filmu dodávají další významovou vrstvu, kterou nepřirozená směs technicolorových barev spolehlivě zabíjí. Díky tomu vždy pečlivě ustrojený Finch vynikne jako rozvážný anděl milosrdenství, který ví, že v téhle kauze nejde jen o právo, rozum a boj s hluboce zakořeněnými předsudky, ale zároveň jak zůstat dobrým tátou, jenž svým potomkům může jít vzorem. Předchozí věta v dnešním divákovi vyvolá asi stejné očekávání zábavnosti jako výukový dokument o chvostoskocích, ale film je nakonec méně didaktický, než by člověk čekal.

Hlavními hrdiny scénáře jsou především děti, které si sice žijí ve svém světě her a neškodných lotrovin, ale zároveň velmi ostře vnímají, co dělají a říkají dospělí. Možná máte osobní zkušenost s mladším sourozencem, bratrancem nebo synovcem. Můžete tvrdit opak, ale vždy vám přesně zacitují, co padlo, když jste jim slibovali XY. Spravedlnost pro ně není otázkou zvolených argumentů ani slovní ekvilibristiky, jako spíše jakéhosi šestého smyslu. Prostě vědí své. Samotná právní linie ve filmu zabírá tak desetinu stopáže - označovat Jako zabít ptáčka za soudní drama je vlastně docela nepřesné - a divákovi je díky dětské perspektivě od začátku jasné, kdo co (ne)udělal a kdo by měl opravdu pykat. Prožitek z filmu a divákovo "zapojení" to překvapivě nijak zásadně nesnižuje. I scény, kdy se zdánlivě nic neděje a děti se tak říkajíc baví o všem a o ničem se však zpětně ukážou jako promýšlení a aplikace toho, co se naučily od dospělých. Když už je dětského štěbetání přece jen po střechu, Gregory Peck nasadí své brumendo a ukáže, že Oscara nedostal zadarmo...

Finchovy děti se vlivem okolností stávají svědky peripetií spojených s kauzou a jaksi přirozeně vstřebávají jeho postoje, které nabourávají ustálená, jakoby shůry garantovaná pravidla. Učí se nesoudit, reagovat uváženě, přemýšlet v kontextu, jednat s odvahou. Finch je tím, kdo vidí hlouběji a dál. Postupně zjišťuje, že největší rozhořčení obce nevzbuzuje ani tak znásilnění, jako spíš to, jak ústava Jižany před desetiletími připravila o levný zdroj pracovní síly a nadvládu. Jakkoli Jako zabít ptáčka věci nahlíží s určitou naivitou, je jasné, že je přiznaná a tvůrci jsou si vědomi vážnosti a komplexnosti témat, jimiž se zaobírají. Padesát let starý film tak překvapivě působí mnohem přirozeněji než politicky korektní opusy současnosti, točené na objednávku a kvůli kvótám.

Film je také dobrou ukázkou jasnozřivosti hollywoodských tvůrců, kteří zareagovali na společenskou situaci a úspěšný román od Harper Lee zadaptovali ani ne dva roky po jeho vzniku, krátce před tím, než Martin Luther King pronesl svou slavnou řeč "Měl jsem sen". Je škoda, že problematika rovných práv byla v USA vyřešena jen de jure a dodnes ovlivňuje politiku a sociální sféru Země svobody...

© copyright 2000 - 2020.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace