Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Iron Monkey | 1993
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 12.10.2001
CZ premiéra: nestanovena
režie: Yuen Woo-Ping
hrají: Donnie Yen, Yu Rong Guang, Yam Sai-Kwoon, Jean Wang

Iron Monkey: V.I.M.


ikona
imf
donnie yeniron monkeytsui harkyuen woo-ping
Donnie kope první ligu. 

Pro mě osobně byl Iron Monkey tím úplně prvním filmem, když jsem to před sedmi lety začal brát trochu vážně (tj. začal si budovat sbírku hongkongských filmů, která za ta léta sahá do několika stovek, dokumentovaná cca 370 recenzemi). A udělal jsem dobře, protože Iron Monkey je odpovědí na to, co by se stalo, kdyby Michael Bay natočil čínský historický akčňák. Volumetrická světla kam se podíváš, západ slunce s padajícím listím natočený až fetišistickým stylem a dlouhé kamerové jízdy, ve kterých si naši hrdinové likvidují tělesné schránky. Není pochyb o tom, že Pingovi s režií pomáhal Tsui Hark... kontinuita vzhledem k OUTC sérii je zjevná a Ping nikdy předtím (ani potom) nenatočil podobnou vizuální laskominu. Při orchestrování akčních scén už žádnou pomoc nepotřeboval a rozhodnul se porušit všechny existující zákony fyziky. Iron Monkey je synonymum slova "předrátovaný" (spolu s Tai-Chi Masterem, další Pingovou peckou z roku 1993, který byl na wire-fu vskutku úrodný) a hrdinové tu ve vzduchu stráví víc času než na zemi, přičemž nepomenou rozbíjet holýma rukama všemožné exteriéry, interiéry a občas i foxteriéry.

Je to úchvatná podívaná a když ještě do všeho zasáhne rodina Wongových, se svojí slavnou technikou No Shadow Kick (Kop beze stínu), můžeme už jen zapálit svíčky a podávat dort. Donnie Yen předvádí zřejmě nejlepší výkon své dosavadní kariéry a je tu vidět jasná hranice mezi Pingovou choreografií (důraz na akrobacii a přesné techniky kopů) a Donnieho frenetickým stylem, při kterém rotují jeho pěsti rychlostí kolibříka. Co se týče děje a hereckých výkonů, nemá Iron Monkey příliš co nabídnout, ale tak je to se všemi vysokorozpočtovými akčňáky nejen z Hong Kongu. Může se však některý z nich pyšnit finálním soubojem na hořících tří metrových kládách, při kterém bude vaše čelist zkoumat vzorek koberce? Nemyslím. Mrkněte na trailer (záložka klipy) a pak teprve vykřikujte něco o mé zaujatosti. :)

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace