Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Indiana Jones a poslední křížová výprava | Indiana Jones and the Last Crusade | 1989
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Steven Spielberg
hrají: Harrison Ford, Sean Connery, Denholm Elliott

Indiana Jones a poslední křížová výprava: V.I.M.


ikona
Cival
harrison fordindiana jonesvim
 

Říká se, že druhé díly jsou odvarové. O těch třetích se pro jistotu nemluví vůbec. Pokud zrovinka nezakončují nějakou veleváženou trilogii, většinou po nich zůstávají jen definitivně zlomená srdce fanoušků s užmoulaným lístkem, který vyzývá k úprku k úplně jinému filmovému kusu. Spielbergova Poslední křížová výprava je ovšem uhnětena z úplně jiného těsta. Nestárnoucí archetyp dobrodruha se zaprášeným kloboukem už měl v roce 1989 za sebou velice pečlivou charakterizaci, kterou Spielberg s Georgem Lucasem a scenáristou Jeffrey Boamem využili hned v památné úvodní sekvenci, která hravě zdokumentovala, jak se zrodila jedna z ikon americké kinematografie. Fobie z hadů, bič, lev a jedno velké odhodlání narvat všechny klenoty světa do muzeí k potěše obyčejného lidu laškovně uvedli Indyho v nejlepší formě. A hned zkraje jste se tak mohli dovtípit, že Spielberg si tentokrát nemíní dopřávat pauz či meziher (a „ztrácet minuty“ třebas nechutnou hostinou anebo krvavým obřadem s vyrváváním srdcí). Třetí Indiana Jones totiž funguje jako onen dokonalý prototyp popcornového tajfunu. Nejen nahňácaný nápady, které jednoduše jsou chytré i vtipné zároveň (X na podlaze, křeslo jako dveře do tajné chodby), ale i přeplněný rošťáckými gagy, jež nevykazují dnes tak častou infantilnost (Hitler, stíhačka v tunelu, oprava auta) a které se navíc neradi plahočí pro říznou hlášku až za humna (letenka).

Samotný Indiana Jones navíc i přes svou „brakojdně zploštělou duši" nezačal ani potřetí nudit. Tvůrci vychytrale oživili jeho mikrokosmos jak novou spoluhráčkou s poněkud záludnějším charakterem, tak hlavně otcovsko-synovským špičkováním, které by se bez Seana Conneryho dalo jen ztěží napodobit. Lákavá je i celá zápletka, jelikož máloco fascinuje lidskou mysl tolik jako právě Svatý grál, touha po nesmrtelnosti i samotné úvahy nad náboženskými základy dnešního světa. Indy vším proplouvá nadmíru ladně a v mých očích opravdu bez jediného zádrhelu, lemován tolika nezapomenutelnými momenty, že by jejich kompletní výpis zabral víc než dvě hodiny samotného filmu. Vzpomeňte na akci s motorkami, nechutný nálet krys, honičku na člunech, scénu v krbu nebo fantastické finále, které precizně rozvíjí prvek „nástrah a zkoušek“ z Dobyvatelů ztracené archy, a pak mi zkuste sdělit, co se proboha dá tomuhle filmu vytknout. Já na to ani za nějakých čtrnáct let nepřišel.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (30)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace