Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hvězdná pěchota | Starship Troopers | 1997
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 07.11.1997
CZ premiéra: nestanovena
režie: Paul Verhoeven
hrají: Casper Van Dien, Neil Patrick Harris, Denise Richards

Hvězdná pěchota: V.I.M.


ikona
Cival
denise richardshvězdná pěchotapaul verhoevensci-fistarship troopers
Jedinej dobrej brouk je mrtvej brouk! 

O Verhoevenovu sci-fi řezničinu se poměrně pravidelně otíráme v našich rádiových relacích. Dokládá to, že Pěchota povýšila na klasiku, ač se to v době její premiéry příliš nepředpokládalo. Podvratný anarchismus holandského démona ale zas jednou sklidil svoje plody. Patřil jsem mezi nebožáky, kteří Verhoevenovo laškovné pojímání vztahů ve stylu Beverly Hills 90210, chápali jako projev definitivní degenerace Hollywoodu. Rád si posypu svou kštici popelem ze spálených brouků – právě ona zdánlivá idiotie, která obalovala svět krásných svalnatých mužů a holek z plakátu a tlačila je do modelových konfliktů s rodiči, vlastní morálkou a odhodláním stát se plnohodnotným občanem (tedy něčím víc než nepotřebným civilistou), nejvíc zdůvodňuje zlatou cihličku o pár centimetrů výše...

Hvězdná pěchota v sobě pěstuje dostatečně adrenalinový válečný nátěr, kdy se divákovi, který nikdy nestál na hradbách a nekropil pod sebou statisíce parchantů, vyplavuje přesně tolik testosteronu, kolik si příroda žádá. Triková úroveň veškerého broukobití je na svou dobu excelentní. Manévry kosmických plavidel na oběžných drahách zrežíroval Verhoeven velkolepě, akce v terénu zas jednoduše baví, což se dá s jemně cynickým úsměvem prohlásit i o okamžicích, kdy jsou uniformovaní nebožáci půleni, propichováni, zašlapováni i zbavováni svých mozků. Na „Beverly Hills style“ se ale nabaluje hlavně sarkasmus, který fašistickou předlohu převádí v neméně fašistický náborový leták.

Ironický náhled na armádou ovládané státní zřízení a její propagandistické metody Verhoeven nejvtipněji prodává parafrázováním televizních spotů, jimiž armáda verbuje mládežníky (cenzurované mučení brouků rulez!). Jeho pěšáci mají zvláštní dar obstát jako regulérní vojenské peklo, a přitom zesměšňovat válečnou mašinérii tak, že se člověk lehce usmívá i u střev vyhřezlých na hmyzích kusadlech. Satirická přepjatost nebo kousává ironičnost z kritických filmů většinou okatě vystupuje a zesměšňuje vše okolo – Hvězdnou pěchotu lze naproti tomu brát vážně, stejně tak pod nánosem chytřejších významů i s úsměvem.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace