Hunt: Recenze
17:00 | 22.08.2023 |
První polovina osmdesátých let byla na korejském poloostrově poměrně rušná a rozhodně to nebylo tak jednoduché, jako je to dnes – nahoře jsou ti špatní, a dole ti hodní. Jižní Koreji dlouho vládli vojenští diktátoři, zatímco vztahy se Severní Koreou byly nadále nesmírně vyostřené. A právě do tohoto období se vydává akčně-politicko-špionážní thriller Hunt, jenž je částečně fiktivní a částečně založený na skutečných událostech, a jenž si premiéru na festivalech odbyl už loni a letos bez nějakých větších fanfár přistál na placených VOD službách. Byly to každopádně právě loňské nabušené trailery, které jsem měl stále v hlavě, a kvůli kterým jsem filmu nakonec dal šanci. A na následujících řádcích vám ve stručnosti povím, proč vy byste měli taky.
Film ve zkratce vypráví o dvou šéfech dvou konkurenčních jihokorejských kontrarozvědek, kterak se snaží vypátrat severokorejského špióna. Příběh se pak opírá o tři skutečné historické události – demonstraci mladých demokraticky smýšlejících studentů proti zavedenému vojenskému režimu a její následné brutální potlačení, zběhnutí severokorejského pilota se znalostí přísně tajných plánů, a nakonec pokus o atentát tehdejší hlavy státu zorchestrovaný agenty Severní Koreje. Samotný průběh a konkrétní postavy jsou už však předmětem fikce, což poskytlo tvůrcům poměrně dost manévrovacího prostoru, takže se sami mohli rozhodnout, jak moc akční nebo naopak ukecaný jejich film bude. Na tuto otázku si pak odpověděli: Ano.
Ne náhodou jsem do podobných filmů zvolil komplexnější dvojku akčního inferna z Indonésie Raid 2: Berandal, kde se do sebe často pouští početně skupinky gangsterů, vězňů a tak dále. V Hunt se to totiž taky celkem slušně řeže, a taky u toho většinou je více lidí naráz. První polovina sama by vydala na dva celovečerní západní akčňáky. A byť to není tak elegantně natočené, jako to svého času uměl snad jedině Gareth Evans (na jeho Havoc stále čekáme…), je to furt rychlé, hektické, intenzivní a strašně, strašně moc hlasité. Což je dáno i tím, že po sobě všechny postavě v jednom kuse řvou. Především je to ale zábavné, což snímku pomáhá i ve chvílích, kdy se začnete v postavách a ději malinko ztrácet.
Což nás přivádí k té druhé části filmu – hromadě vypjatých, ale i zcela fádních dialogových scén, které neposouvají děj zdaleka tak dobře, aby jim ve filmu bylo věnováno tolik prostoru, kolik je. Navíc se toho většinou děje tolik a mezi tolika postavami, že je divák neznalý korejštiny, a tudíž odkázaný pouze na anglické titulky (jenž nemusí být vůbec přesné a často mohou měnit drobné nuance v překladu), občas mírně zmaten tím, o co zrovna běží. Určitě to není nic, kvůli čemu bych strhával hodnocení, spíš jen varování, že je to zkrátka dosti komplikovaný příběh s komplikovaným scénářem, a rozhodně ne obyčejná akční vřava, u níž si člověk odpočine a vypne.
Za co už jsem ale s hodnocením dolů šel bylo kolísavé tempo zejména ve druhé polovině filmu. Ačkoliv je to jako celek nesmírně naspeedovaný thriller s tunou líbezné akce, nějakým záhadným způsobem se do něj režisérovi a hlavní hvězdě v jednom Jeong-jae Leemu (Hra na oliheň a brzy Star Wars seriál The Acolyte) povedlo procpat celkem dlouhé úseky, během nichž se toho zase tak moc neděje, a film tak rázem přichází o veškeré momentum, které pak zase musí složitě budovat. 131 minut je tady holt mírně znát. Ve finále to ale naštěstí šlape, jak má, a co se gradace týče, odvedl Lee coby debutující režisér skvělou práci.
Přehrajte si trailer Nakonec to však není akce, která mi v hlavě utkvěla nejvíc, ale právě vyhrocený vztah obou vysoce postavených mužů uvnitř zpravodajského/vojenského aparátu Jižní Koreji. To jak jsou zde vykresleni, jakou mají vlastní i společnou minulost, co je pohání, a jakým způsobem po sobě jdou, dělá z Hunt nakonec mnohem lepší snímek, než bych čekal, a třeba taková Skrytá identita (kterou upřímně ze srdce nenávidím) se tomu nemůže vůbec rovnat. Perfektně zahrané a dotažené až do zdrcujícího konce. S o něco stylovější kamerou a osekaným scénářem z toho mohla být nová klasika, takhle je to „jen“ náramně povedená jednohubka.
Verdikt
do_Od
Naspeedovaný akční thriller o dvou mužích pověřených vypátráním severokorejského špeha. Akčnější než Jeden musí z kola ven, stejně tak ukecaný. Pro fanoušky žánru i tamější kinematografie skoro povinnost.
Vaše hodnocení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry