Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hledá se prezident | 2013
csfd  
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 21.03.2013
režie: Tomáš Kudrna
hrají: Miloš Zeman, Jana Bobošíková

Hledá se prezident: Recenze


ikona
woody
Miloš Zeman se už na hradě usadil. Teď je třeba připomenout si, jak moc zábavné bylo ho tam dostat 
Pokud jste se zrovna vrátili od protinožců, kde vám odmítali dát heslo na jejich wifinu, pak vás rychle uvedu do obrazu. Posledního půl roku se v Česku odehrával nebývalý politický cirkus nazvaný „První přímá volba prezidenta“. Padlo na to několik desítek milionů korun, které by dětské domovy využily mnohem lépe. Tisíce lidí se rozhádalo do krve, zda volí Zemana nebo knížete. Zvolenou hlavu státu pak odmítá polovina obyvatelstva akceptovat (nedělejme si iluze, že by tomu bylo v případě výhry jeho oponenta jinak).
Ze zákulisí prezidentské volby se dozvíte jen skutečné minimum.Během těch šesti měsíců intenzivní volební kampaně se urodilo mnoho příběhů a situací, které režisér Tomáš Kudrna … nezachytil. Respektive do výsledného díla zakomponoval jen zlomek věcí, na něž si pamatuji i já, a které mi přijdou mnohonásobně vtipnější, vypovídající, pamětihodnější et cetera. Naprosto chybí třeba neuvěřitelná úřednická anabáze vyškrtnutí několika kandidátů kvůli neplatným hlasům. Naopak přebývají několikaminutové televizní debaty, které zhlédl snad každý. Přitom stačilo zabírat hlediště, dotazovat se diváků, ukázat něco nového a neviděného. Využití záznamů z televizních debat působí lacině, jako by nebylo z čeho jiného vybírat.
S tím souvisí hlavní kámen úrazu – dokument Hledá se prezident je celý o Miloši Zemanovi, ostatní kandidáti hrají druhé housle. Samozřejmě, byla to nejvýraznější osobnost volby a je to člověk, který na sebe permanentně strhává pozornost. Problém je, že Kudrna až příliš okatě tlačí do popředí svůj názor na něj. Každému je proto jasné, že Miloš Zeman je trapný a opilý hrubián. Což je věc, kterou všichni víme, kvůli tomu nemusíme dvě hodiny sedět v kině, stačilo nám posledních 15 let dávat pozor. Ze zákulisí prezidentské volby se tak dozvíte jen skutečné minimum, je zde jen pár záběrů z volebních štábů, několik pivobuřtových setkání s prostým lidem a všudypřítomný košer rapper Honza Fischer. Zamrzí však, že nejzábavnější okamžiky zveřejnili na internetu, ale do filmu je nedali. Dokazuje to, že materiálu bylo přehršle.

Přehrajte si trailer
Hledá se prezident je celkově promarněná příležitost. Každý dokument vytváří svou vlastní realitu, kde jsou nadnárodní korporace strašně zlé, Anonymous bojovníci proti útlaku, americká vláda zbořila Dvojčata a pyramidy jsou opravny pro UFO. Proto nemám nic proti tomu, jak zpodobňují Miloše Zemana, jak křišťálový je Karel Schwarzenberg, a jak jsou všichni ostatní zoufalí zkrachovanci. Tak to zkrátka chodí. Smutné je, že veškerý potenciál nasměrovali právě k onomu sdělení, že Zeman je politická pohroma a opilec. Ale pro koho pak takový dokument je? Kdo ho nepodporoval, to ví, pouze se utvrdí ve svém názoru. Kdo ho podporoval, tomu to nevadí a navíc se jen zapouzdří ve své bublině, že chudák Zeman je šikanován „kulturní frontou.“ Kudrna mu tak svým filmem dělá medvědí službu.
Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (6)

Verdikt

avatar5/10

woody


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Snura

 • avatar7/10

  Mildík

 • avatar10/10

  Krysta

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace