Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hellboy | 2004
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 02.04.2004
CZ premiéra: 07.10.2004
režie: Guillermo del Toro
hrají: Ron Perlman, Selma Blair, Karel Roden, John Hurt...

Hellboy: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Ze všech komiksových hrdinů, kteří za posledních osm let zaútočili na plátna, je Hellboy jeden z nejzajímavějších. Puberťák z jiné dimenze, který si brousí rohy, ze zadku mu čouhá ocas a pravou ruku mu nahrazuje kamenné beranidlo. Pod tunou červeného make-upu se skrývá neodolatelný Ron Perlman, narozdíl od své postavy padesátník, jemuž rudá tvář dodala hereckou šťávu. Ron se pro Hellboye snad narodil. Ožívá díky němu postava, se kterou by si jinak neporadily ani digitální technologie a před kterou by se ostatní hrdinové měli krčit někde v rohu. Protože jestli takový Spider-Man potřebuje černý sliz bůh ví odkud, aby ukázal svou temnou stránku, Hellboyovi k tomu stačí drobné pošťouchnutí. Pořád je to přeci démon, že? Nebojte ale, že by se vedle tak výrazného hrdiny ztrácely ostatní postavy. Takový Abe Sapien je ideální parťák do nepohody, i přes svůj divný vzhled a slabost pro pojídání zkažených vajíček. A mohl bych pokračovat a dostat se přes hořící Liz třeba až ke Karlu Rodenovi, který nám rozhodně nedělá ostudu. Tuhle zábavu je ale lepší prožít na vlastní kůži, než o ní jen číst.

Guillermo Del Toro totiž natočil bezva komiks. I přes omezené tvůrčí možnosti, které Hellboye posunuly do pozice filmu, jenž si vedle mnohem dražších eye-candy parádiček musel svou slávu těžce vydřít, z něj svérázný Del Toro vyždímal nezapomenutelnou atmosféru. Hellboy pro svou jinakost přirůstá k srdci mnohem snáz než jeho kolegové v lesklých oblečcích, takže i návraty placky do přehrávače jsou v každé slušné domácnosti o dost častější. Není divu, že se na dvojku tak těšíme.

Pokud už Hellboye máte v poličce na DVDčku, nemusíte se strachovat, že by koupě Blu-raye byla "jen" o upgradu obrazu a zvuku. Film je tu totiž v Director´s cutu, který je o pár minutek delší než kinosestřih. Ale neradujte se předčasně, je to totiž režisérský sestřih á la Scottův Gladiátor, film je tedy akorát prodloužen o záběry, které byly ve starší DVD edici k mání pod vystřiženými scénami. Místy vyloženě trčí z děje a narušují ladný tok filmu. Výhra to rozhodně není, v rozšíření postav nebo zdejšího světa nepomůžou (nejzajímavější jsou asi Rodenovy vypadlé bulvy), takže palec nahoru v tomhle případě Blu-ray rozhodně nedostane.

Zato co se obrazové a zvukové kvality týče, tady bych mohl pět ódy na všechny strany. Na DVD Hellboy vždycky vypadal nevýrazně a chyběly mu detaily. Nikdy jsem si ale neuvědomil, jaký dopad má obrazové stránka na film, dokud jsem si ho nepustil na modré placce. Protože obrázky, které předtím působily nesměle až nudně (podání černých odstínů bylo na DVD vždycky mizerné, Hellboy se přitom odehrává prakticky celý v noci!) jsou teď doslova pastvou pro oči, před kterou se můžou jít jiné demo-materiály zahrabat. Podání černé je takřka dokonalé, ze stínů vylézají drobnosti, kterých jsem si dříve neměl šanci všimnout. Nikdy jsem neviděl tak krásně trojrozměrný obraz, jaký předvádí Hellboy v prvních minutách filmu. Právě tady, tedy v zapršelém flashbacku z druhé světové války, se prezentuje ve vší své kráse - na dešťové kapky má člověk chuť si sáhnout, víc než kdy dřív vynikne úžasná výprava, mokré kostýmy nechávají přepis pochlubit se drobnokresbou a blesky třesky Karla Rodena předvedou expoziční pružnost filmového materiálu v plné síle. Až si koupíte novou telku, pusťte si Hellboye. Ten vám předvede, proč Blu-raye vznikly.

Bonusy se žádné nové nekonají a pokud už máte zmíněné dvojdiskové DVD, asi vás zklamu. Protože se jedná o přesnou kopii, tedy komentář režiséra, vystřižené scény (ano, ty, které jsou vloženy do filmu...) a hlavně dokument Hellboy: Seeds of Creation. Ten vás provede jak základy komiksu, tak tvorbou filmu. Je to hodně vyčerpávající dvouhodinovka, takže se nemusíte bát, že by vám něco uteklo. Pokud to Del Toro vynechal v komentáři, tady se určitě dozvíte všechno, co vás jen napadne.

Obraz: 1,85:1  :: 1080p (AVC MPEG-4)
Zvuk: PCM 5.1 - anglicky, Dolby Digital 5.1 - česky
Titulky: české...
Datum vydání: 30 .O4. 2007
Cena:  799,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace