Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Hana a její sestry | Hannah and Her Sisters | 1986
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Woody Allen
hrají: Michael Caine, Mia Farrow, Diane Wiest, Woody Allen, Barbara Hershey

Hana a její sestry: V.I.M.


ikona
Cival
hana a její sestryhannah and her sistersmia farrowmichael caine
Woodyho fantastická vztahovka. 

Woody Allen je jednou provždy newyorský. Podle potřeby pak neurotik, režisér, intelektuál, Žid, scenárista, jazzman nebo prznitel vlastní dcery. Allen rovná se Manhattan a Annie Hall. Já ale vždycky inklinoval k „třetímu vzadu“, bezchybné Haně a jejím sestrám. Zatímco k oběma zmíněným legendám jsem se musel pomalu prokousávat, sentimentem, vtipem i bolestí provětraná Hana si mě stihla zadrápnout hned tak silně, že jsem se napodruhé už rovnou chystal překopávat osobní TOP desítku nejlepších filmových kusů.

Ač zápletka zní jak z Beverly Hills vtlačeného do standardní stominutovky, Allenovi se bravurně daří vztahový slepenec sestavit z postav, které se sice chovají typicky (muž, který podvádí, ale nechce se rozjet; žena, jíž po roce dojde trpělivost apod.), napsány a zahrány však jsou tak věrohodně a životně, že není třeba ztrácet čas přemýšlením o logice a adekvátnosti jednotlivých posunů v příběhu. Allenovských bonmotů je možná početně míň, než jak káže norma, kompenzuje to ovšem jejich výživnost („Jak mám sakra vědět, proč byli náckové? Nevím ani jak funguje otvírák na konzervy!“) a žánrový přesun k psychologické romanci projektované na několika paralelních jevištích.

Každý vnitřní monolog má své opodstatnění a nějakou tu odžitou nebo odpozorovanou zkušenost, sžíravé pointy jsou spíš milým bonusem. Allenovu líčení pocitů ale nejlíp prospívá hudba Monaca, Bacha a Pucciniho, z jejichž melodií se do filmu dostává emocí jak pro tklivé melodrámo. O to příjemněji se naslouchá Woodyho variaci na provařeně pozitivní sdělení, že „stojí za to žít“, která možná končí nádherným happy-endem, ale pořád si sebou nese skutečnou hořkost všedních dnů. Pochopitelně, o to víc se cení.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace