Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Greyhound | 2019
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 10.07.2020
režie: Aaron Schneider
hrají: Tom Hanks, Elizabeth Shue, Stephen Graham, Karl Glusman, Rob Morgan

Greyhound: Recenze


ikona
Mr. Hlad
applegreyhoundponorkytom hanks
Pod hladinou číhá smrt 

Tom Hanks je možná největší herecká hvězda posledních třiceti let. A pořád jde o ideálního představitele takového toho obyčejného chlapa, který by klidně mohl bydlet vedle vás, občas byste k němu zaskočili na grilovačku nebo si od něj půjčili vrtačku, když by ta vaše nefungovala. A on to moc dobře ví a právě tuhle obyčejnost a uvěřitelnost prodává ve svých rolích dokonale, ať už hraje v Zachraňte vojína Ryana, Terminálu nebo Chyť mě, když to dokážeš. Proč takový úvod? Protože Greyhound je Hanksův projekt. Nejen že se ujal hlavní role, produkoval ho a sám k němu napsal scénář, ale proto, že s jakýmkoliv jiným hercem by nejspíš v téhle podobě vůbec nefungoval. 

Hanks tu ztvárnil námořního kapitána s minimem zkušeností Krause, jenž má za úkol doprovodit během druhé světové války přes Atlantik několik desítek zásobovacích lodí z USA do Anglie. A ochránit je před německými ponorkami. A nic víc. Ne že bych to počítal, ale řekl bych, že tři čtvrtiny celého filmu jsou jen a pouze o tom, jak Krause nahání ponorky, hází do oceánu nálože, vyhýbá se torpédům, střílí z děl, občas nepřátele potopí, občas přijde o loď, kterou měl chránit a pak to celé skončí. Greyhound je na hodinu a čtvrt roztažená akční scéna připomínající obrácené finále Ponorky U-571 nebo podobných filmů, v níž se vlastně kašle na všechno ostatní. A ono to svým způsobem funguje a právě kvůli Hanksovi. 

Já a věřím, že i většina diváků ho má zafixovaného právě jako představitele obyčejných chlapů, které osud nahnal do neobyčejné situace a Hanks s tím počítá, takže se jako scenárista vůbec nezdržoval s nějakým prokreslováním charakteru hlavního hrdiny. Na začátku zjistíme, že má nějakou životní lásku a během filmu se trošku nakousne jeho vztah k bohu a náboženství, jinak je to však jen a pouze kapitán odhodlaný udělat svou práci co možná nejlépe a zajistit, aby do přístavu doplulo co nejvíc lodí. Ale jeho přirozené charisma, odhodlaný výraz (jímž maskuje vnitřní nejistotu a strach, jak se v pár scénách ukáže) to celé prostě utáhnou. Protože tohle je prostě ten Hanks ze Zachraňte vojína Ryana, akorát v jiné uniformě a na oceánu. A on sám počítá s tím, že diváci to vědí, tak proč se něčím extra zdržovat. 

Nechci teď hodnotit, jestli Hanks-scenárista věděl, že mu to projde, nebo odvedl špatnou práci a prostě se na to vykašlal, faktem ovšem je, že Greyhound funguje. Samotné akční scény jsou sice trikově řekněme průměrné asi jako nedávný válečný epos Rolanda Emmericha Midway, takže tu je spousta triků, jejichž kvalita pokulhává, ale nijak zvlášť to nevadí. Režisér Aaron Schneider totiž dovede před diváky sázet jedu napínavou scénu za druhou, díky skvělé hudbě dovede být Greyhound občas dost mrazivá podívaná (hlavně když se začnou ozývat velrybí zvuky signalizující přítomnost ponorek) a ačkoliv se někdy akční scény promění v decentně absurdní podívanou, nuda to není fakt ani chvilku. Možná by tomu slušelo trošku údernější finále, těch devadesát minut vám však uteče zatraceně rychle. 

Greyhound je hodně oldschoolová podívaná, ale pojatá způsobem, který se do značné míry vymyká a chce vymykat moderním filmům. Jakoby od začátku tvůrci hrdě stáli proti divákům a řvali na ně, že nehodlají hrát podle současných hollywoodských pravidel, nebudou se zdržovat nějakými řečmi, budováním vztahů mezi námořníky a podobně. A půjdou rovnou na věc. Krom Hankse a jeho prvního důstojníka v podání spolehlivého Stephena Grahama tu není jediná výrazná postava, jediný originální prvek a spousta věcí přímo žadoní o nějaké hlubší rozpracování. Jenže Schneider s Hanksem chtěli chlapský film o soubojích lodí a ponorek a to si také natočili. 


Přehrajte si trailer
Vzhledem k tomu, že jsem u toho hodinu nervózně poposedával a užíval si každý přepálený výbuch nebo vyhnutí se torpédu o pár metrů, musím říct, že se jim to povedlo. A i když jsem si po závěrečných titulcích pomyslel, že by možná nebylo od věci, kdyby Greyhound alespoň občas trošku zpomalil, dal prostor ostatním námořníkům a trošku víc představil nitro hlavního hrdiny, kecal bych, kdybych tvrdil, že jsem si to neužil. A popravdě film, který bude prakticky celý jen o akci, bych čekal od úplně jiných hereckých legend, než je Tom Hanks. 

Verdikt

avatar7/10

Mr. Hlad

Tom Hanks a jeho loď doprovázejí spojenecký konvoj přes Atlantik. Pod jeho hladinou ale číhají německé ponorky. Kolik lodí se zásobami nakonec dopluje do cíle? Hanks si natočil poctivý chlapský film, ve kterém není místo na řeči, ale ani na nějakou zásadnější psychologii postav. Víceméně od začátku se jede naplno a víc než hodinu v kuse se tu nahánějí lodě s ponorkami, pořád se střílí nebo torpéduje a i když triky nejsou extra kvalitní a možná by nebylo od věci někdy malinko zpomalit a řešit i jiné věci než boj, je to hodně fajn podívaná. I díky krátké stopáži.


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar6/10

  Revan

 • avatar8/10

  RainMakeR

 • avatar7/10

  Cross

 • avatar7/10

  Ragnarok

 • avatar8/10

  Memphis

 • avatar7/10

  BranoZ

 • avatar7/10

  mattesko

 • avatar7/10

  pepo

 • avatar8/10

  Alangor

 • avatar7/10

  Nazgul

 • avatar6/10

  GuidoA.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace