Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Gravitace | Gravity | 2013
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 04.10.2013
CZ premiéra: 03.10.2013
režie: Alfonso Cuarón
hrají: Sandra Bullock, George Clooney

Gravitace: Blu-ray


ikona
KarelR
Sedmisetmilionový vesmírný hit přichází na luxusním blůčku. 

Už na začátek si klidně můžeme říct, že tu od Avatara nebyl technicky brilantnější film než Gravitace. Astronautská odysea Alfonsa Cuaróna posouvá filmařinu zase o kousíček dál, což ale paradoxně předvádí tím, že veškerý pokrok maskuje. Zatímco totiž Cameron oslňoval oživením neexistující planety a tamních domorodých modrásků, Gravitace vás má v podstatě přesvědčit o tom, že jde o reálně natočenou vesmírnou misi.

Tunění Hubbleova teleskopu, jež doktorka Ryan Stone (Sandra Bullock) provádí pod dohledem zkušeného Matta Kowalskiho (George Clooney), se tedy nese v maximálně autentickém duchu. A to nejen do chvíle, kdy ruský satelit rozpoutá menší úlomkové peklo, které jednou za 90 minut řádně pročistí zemský orbit. Stihne před ním tahle dvojka utéct? A pokud ano, může z toho být jakž takž uvěřitelný celovečerní napínák?

Odpověď si šla valná většina lidí zjistit loni v říjnu do kina a dá se říct, že Gravitace bezezbytku trefila svůj cíl. Ne, nemyslím teď vítané sedmisetmilionové tržby, které snad umožní realizaci pár podobně netradičních projektů. Důležitější je, že Cuarón natočil technicky vypiplaný a dobře zahraný dramatický spektákl, jež vás vezme do míst, která možná důvěrně znáte z mnoha předchozích filmů a dokumentů. Ještě nikdy jste je ale nenavštívili s tak intenzivním pocitem, že máte celý vesmír na dosah ruky.

 

Není tedy divu, že Gravitace jakožto pohlcující survival zásadně těží z velkého plátna. Naštěstí by vás ale měla potěšit i na domácím kině, protože film na obří plazmě ztrácí jen minimum ze své krásy. Naopak vás potěší spousta bravurních detailů a můžete si libovolnou scenérii zastavit a kochat se třeba rozmanitým zemským povrchem. Hlavně ale máte čas docenit i hlubší stránky Cuarónova příběhu, na které ve smysly drtícím IMAXu občas nezbývaly receptory.

Gravitace v sobě totiž skrývá řadu trefných vizuálních metafor, které věrně kopírují vývoj hlavní postavy. Už úvodní třinácti minutový záběr není jen vizuální onanií, nýbrž symbolizuje duševní stav životem zdrcené Ryan, která se na jeho konci doslova řítí do temnoty. Její fyzický problém přitom kopíruje ten mentální: Vzdaluje se od Země (= od lidí) a jejím "úkolem" je nejen vrátit se zpátky, ale hlavně přijít na to, proč by se vůbec vracet měla. Následné dění z ní potom šikovně dělá přejímatele vynalézavého ducha a ve finále se stihne otřít o celou lidskou evoluci, rozhodně jsme tedy dostali film, který se nesnaží upoutat jen fotorealistickým vzezřením.

 

Pro někoho je to možná série hollywoodsky triviálních kudrlinek. Gravitace ale ladně kloubí přežití v obou smyslech a jde tedy o krok dál než klasická existenciální dramata, v nichž se většinou hlavně sedí a debatuje. Cuarón místo sedící terapie nabízí létaní v kosmu a spoustu opulentní destrukce, zároveň ale nikdy nezapomíná, že vlastně točí intimní film o ženě, která hledá ztracený smysl života. Což je u stomilionového destruktivního experimentu zatraceně odvážná cesta. (8/10)

Dokonalý obraz a zvuk asi u blůčka Gravitace netřeba zdůrazňovat, jeho hlavním lákadlem jsou každopádně obsáhlé bonusy. Ty se rozprostírají na ploše úctyhodných tří hodin a jsou přesně tak detailní a informačně obsáhlé, jak jste si zřejmě vysnili. Na kraťas Aningaaq se sice můžete podívat i na internetu a dvacetiminutový dokument o nebezpečí vesmírného odpadu je hlavně vědeckou úlitbou (byť hodně zajímavou). Jádrem podpůrných materiálů je nicméně 107 minut dlouhý dokument o natáčení, který se dá charakterizovat jediným slovem - vyčerpávající.

 

Cuarón vám v něm totiž vylíčí úplně všechno, co jste o natáčení Gravitace chtěli vidět. A to od geneze scénáře, přes vymýšlení nových natáčecích technik, až po náročnou postprodukci. Čtyřletý proces přitom okomentuje prakticky celý tvůrčí tým a zdaleka nejde jen o výčet výzev, které bylo potřeba překonat. Nechybí tu zábavné momenty ani vpravdě fascinující odhalení, nikdy ale nemáte pocit, že jde o hodinu a půl dlouhou glorifikaci všech zúčastněných a výsledného filmu.

Celé to hledění za kulisy se tak nese v náramně sympatickém duchu, to samé potom platí i o posledním bonusu, jímž je půlhodinový featurette, který důkladněji rozebírá nejvýraznější aspekty klíčových záběrů. Víceméně jde o přídavný materiál k hlavnímu dokumentu, který se dal vedle, aby nebrzdil jeho tempo. Což znamená, že nabízí stejně luxusní materiál, nad kterým bude plesat nejeden filmový nadšenec.

Koupit na FilmGame.cz

 

Nejste si jistí, jestli potřebujete Gravitaci na Blu-rayi? Pokud vás ke koupi nepřesvědčuje film samotný, který vlastně přes veškeré kvality neláká k závratnému počtu zhlédnutí, měla by vás snadno nalomit bohatá bonusová nadílka. Vedle Hobitů jde totiž o to nejlepší, co se v minulých letech objevilo, a zrovna Gravitace si takovéhle podtržení výjimečnosti dozajista zaslouží. Nakoukal jsem to od A do Z. A pořád mi nad Cuarónovými obrazovými hrátkami zůstává rozum stát...

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 26.2. 2014
Cena: 359,- (DVD), 539,- (BD), 629,- (3D BD + BD), 718,- (Futurepack 3D BD + BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace