Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Grandhotel Budapešť | The Grand Budapest Hotel | 2014
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 07.03.2014
CZ premiéra: 13.03.2014
režie: Wes Anderson
hrají: Ralph Fiennes, Jude Law, Saoirse Ronan, Owen Wilson, Bill Murray

Grandhotel Budapešť: Blu-ray


ikona
KarelR
Wes Anderson je tu s novou hotelovou klasikou. 

Wes Anderson rozhodně patří mezi nejosobitější režiséry současnosti. Jeho filmy bezpečně poznáte po jediném záběru (vždycky bude náležitě barevný a důkladně vycentrovaný), a právě proto k nim má každý jiný přístup. Někoho vzala Andersonova ranější tvorba, do které můžeme počítat Jak jsem balil učitelku, Takovou zvláštní rodinku a Život pod vodou, ale nepodlehl Fantastickému panu Lišákovi a Až vyjde měsíc. Řada lidí se naopak chytla až u Lišáka a někteří to samozřejmě mají úplně jinak, já každopádně píšu z perspektivy prvního zmíněného případu.

 

Od chlupatého George Clooneyho mě Wesova tvorba nečekaně vyplivla, letošní Grandhotel Budapešť mě ale naštěstí vrátil přímo mezi nejspokojenější uctívače. Jde totiž o ukázku toho nejzábavnějšího, co Anderson umí. A nebojím se říct, že univerzálněji přístupný film od něj už možná nikdy neuvidíme.

Grandhotel Budapešť je v podstatě ideální první výpravou do světů Wese Andersona. Tentokrát se s ním vydáváme do třicátých let, do fiktivního hotelu ve fiktivním středoevropském státě Zubrowka. Hlavními postavami jsou perfekcionistický hoteliér Gustav H. a mladý pikolík Zero, kteří se zapletou do vraždy bohaté baronky. A ačkoliv to zní jako jednoduché a suchopárné retro, nic nemůže být dál od pravdy.

 

Anderson tu vdechl život zlaté době hoteliérství, která existovala (anebo vlastně neexistovala?) mezi První a Druhou světovou válkou. Hostům se tedy nosí první poslední, všichni musí být maximálně uctiví a nic není důležitější než disciplína a absolutní přesnost. Tohle mistrovsky vypiplané podloží nicméně slouží jen jako pozadí, kterým se kocháte tak nějak mimoděk. V popředí se totiž rozehrává bláznivé zápolení o jedno velké dědictví, kterému v každičké minutě své přítomnosti kraluje Ralph Fiennes.

Jako se Marlon Brando narodil pro roli Kmotra nebo Robert Downey Jr. pro roli Tonyho Starka, Ralph Fiennes JE Gustav H.! Čert všem všechny jeho brilantní dramatické role. Na nezastavitelného a precizního hoteliéra se chytá maximálně Harry z gangsterky V Bruggách, ve které je ale vidět jen špetka Fiennesových komediálních schopností. Až tady konečně rozjíždí celý repertorá a výsledkem je nezapomenutelná persóna s podivnými úchylkami a bezbřehou chutí kontrolovat situaci, která by mohla z fleku vylézt z plátna a dovést svět k lepších zítřkům. Gustav H. v sobě neustále snoubí to nejlepší v nekompromisního hláškaře a melancholického narcise. Což je hlavní důvod toho, proč vám 100 minut v Andersonově Zubrowce uběhne jako voda.

 

Jistě, Fiennes není jediný, kdo si zaslouží chválu. Kde by byl bez nahrávačského objevu Tonyho Revoloriho a armády podpůrných figurek, kterých se bravurně ujali Jeff Goldblum, Willem Dafoe, Adrian Brody nebo Bill Murray. Každý z nich září i na tom nejmenším prostoru a dává Zubrowce feeling skutečného místa. A to takového, které byste navštívili pomalu stejně rádi jako Bradavice nebo Hobitín.

Wes Anderson zkrátka stvořil další filmový majstrštyk, který vytrhává z mainstreamové letargie a probouzí fantazii jako máloco. Obsazení není příliš těžké zbožňovat a do paměti se vám snadno zaryje i hudba, především se ale budete celou dobu obrovsky bavit. Potřebujeme další andersonovku. A potřebujeme ji hned! (9/10)

 

Grandhotel Budapešť je relativně malý film a u těch můžeme být obvykle rádi, když se na Blu-ray vůbec dostanou. O to víc proto potěší, že nejde o nějak ošizené vydání, nýbrž o solidní release, který vedle patřičného audiovizuálního zážitku nabízí i 40 minut česky otitulkovaných bonusů.

Ty se rozjíždějí čtyřminutovou návštěvou německého městečka Zhořelec, ve kterém se natáčela většina exteriérů. Od samotného Billa Murrayho se tu dozvíte, jak funguje natáčení andersonovek a v čem je zrovna tahle výjimečná. Zhruba po dvou minutách se ale komediální legenda vymkne kontrole, začne oslovovat lidi na ulici a vezme štáb na párek s hořčicí... což snad každého definitivně přesvědčí o tom, že si koupil zatraceně hodnotnou věc.

Koupit na FilmGame.cz

 

Na blůčku posléze můžete najít sedm klasických featurettů, které spíš než technickými detaily nadále udivují atmosférou a hvězdným obsazením. Dojde ale i na zmapování Společnosti překřížených klíčů, galerii s úžasnými rekvizitami a především na videorecept, podle kterého si můžete udělat lahodné čokoládové řezy od Mendela!

K vynikajícímu filmu tak dostanete sice kratší, avšak nadmíru rozmanitou a zábavnou bonusovou nadílku, která přesně pasuje k hlavnímu chodu. Že jste Grandhotel Budapešť ještě nenavštívili, ale trochu o tom začínáte přemýšlet? Pak vás tenhle text nasměroval správným směrem. Wes Anderson totiž natočil malý klenot a je slušná šance, že si ho zamilujete i vy.

Obraz: 1,37:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: DTS-HD MA 5.1 - anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 16. 7. 2014
Cena: 268,- (DVD), 448,- (BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace