Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Gattaca | 1997
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 24.10.1997
CZ premiéra: nestanovena
režie: Andrew Niccol
hrají: Ethan Hawke, Uma Thurman, Jude Law, Loren Dean, Alan Arkin

Gattaca: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
andrew niccolethan hawkegattacauma thurmanvim
Komorní a mrazivá sci-fi o síle lidské vůle 

Film Gattaca je ideální ukázkou toho, jak dokonale a zároveň šíleně funguje marketing. Toto scifi, které se do naší distribuce dostalo bohužel jen na videokazetách, bylo totiž propagováno jako akční thriller, ale tehdy celkem nezajímavé obsazení do kin příliš lidí nenalákalo. Gattaca byla „znovuobjevena“ až později. A všichni, kdo čekali akci a násilí, byli buď neskutečně zklamáni, nebo zcela pohlceni. Gattaca je totiž prvním filmem Novozélanďana Andrew Niccola (Obchodník se smrtí, S1m0ne). Tehdy naprosto neznámý člověk se rozhodl, že v roce, kdy kina okupovali Muži v černém, zkusí natočit scifi pro náročnějšího diváka. A udělal to přesně tak, jak chtěl. Gattaca je film, ke kterému si každý musí chvilku hledat cestu, ale pokud si ji najde, dostane něco, co v poslední době ze scifi naprosto vymizelo. Dostane vynikající herce, skutečné emoce a překvapivě komorní, ale o to působivější příběh.

Gattaca se odehrává ve zcela neosobním světě, kde všichni chodí téměř stejně oblečeni, málokdo se usměje a každý jen dělá svou práci. Lidi, jako je Vincent, jsou na okraji společnosti. Niccol se rozhodl spojit právě neosobní atmosféru s Vincentovou touhou překonat to, co mu společnost přikazuje. Odmítl se podřídit faktu, že něco nejde. Gattaca je ve své podstatě klasický film o cestě za splněním svého snu. Na rozdíl od ostatních je však svou lehce orwellovskou atmosférou trošku jiný. Niccol sice evidentně neměl dost peněz, ale jeho minimalistická režie je stoprocentně funkční a působivá. Gattaca však stojí krom atmosféry hlavně na hercích a vynikajících dialozích. Ethan Hawke byl pro roli Vincenta tou nejlepší volbou, vyzařuje z něj charisma a odhodlání splnit si svůj sen a tehdy téměř neznámý Jude Law podává možná nejlepší výkon své kariéry. Hlavní hvězdou je v Gattace však přeci jen Andrew Niccol, který, stejně jako ve všech svých filmech, má co říct a ví jak to říct. Donutí diváka zamyslet se, donutí ho bát se o hrdiny a s pomocí naprosto úžasné hudby Michaela Nymana donutí člověka na konci i uronit slzu. Jednoduše – Gattaca je krásný film.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace