Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Fotograf | 2014
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 08.01.2015
režie: Irena Pavlásková
hrají: Karel Roden, Marie Málková, Vilma Cibulková, Václav Neužil, Marika Procházková

Fotograf: Recenze


ikona
Rimsy
Jak dopadla Saudkova pocta sobě samému? 

Irena Pavlásková nasadila svým Časem sluhů laťku tak vysoko, že se k ní od té doby ani nepřiblížila. Teď zkouší štěstí s ambiciózním projektem o Janu Saudkovi, enfant terrible české fotografie. Ten se na prahu 80. narozenin rozhodl přihřát si mediální polívčičku, zatoužil být znovu vidět, a tak spolu s Pavláskovou napsal scénář, reflektující jeho soukromé eskapády.

A podle toho to taky dopadlo. Spíše než ucelený životní příběh sledujeme soubor epizodek ze Saudkova života, které obvykle zahrnují sex, kypré prdele, rádoby moudré průpovídky, kypré kozy a občas i nějaké to focení. Mistr je vykreslen jako rozevlátý a osobitý umělec, který je však v běžném životě použitelný asi jako... kterýkoli rozevlátý a osobitý umělec. Kromě nekonečné fascinace otylými zadnicemi je totiž hlavní postava zcela plochá. Dětské zážitky z koncentračního tábora či složité rodinné vztahy by přitom určitě unesly mnohem víc než jen naťuknutí. A potenciálně drásavá témata z jeho života (pokus o sebevraždu, vztah s bratrem) jsou opomenuta úplně. Saudek se svým scénářem klouže po povrchu a pouze podporuje svou jednorozměrnou bohémskou image. A to je velká škoda, protože namísto plasticky zobrazeného charakteru sledujeme jen košilaté příhody chlíváka, se kterým manipuluje každá sukně, co projde kolem. Panoptikum žen a jejich epizodky jsou roztěkané, často bez pointy či přidané hodnoty k příběhu.

Masivní, více než dvouhodinové stopáži dominuje linie o vztahu s asistentkou, jejímž předobrazem byla očividně Sára Saudková. Ze Saudkova pohledu to není žádná dobračka, takže nejspíš přijdou žalobičky a další vlna mediální pozornosti. Je jedno, nakolik příběh vychází ze skutečných událostí, ale tohle zavání trucovitým vyřizováním účtů zahořklého starce. Na druhou stranu vyhrocení jejich vztahu udává tón poslední půlhodině, kdy se pornokomedie přehoupne do aspoň trochu silnějšího rodinného dramatu.


Přehrajte si trailer
Hodně toho spasí Roden, jenž tentokrát vsadil na napodobení Saudkovy typické dikce a teatrální rozmáchlosti. Delší monology znějí přehnaně uměle a časem tím už otravují, v akčnějších pasážích naopak působí Roden přirozeně - jako by se nestíhal do Saudka přepínat. A dobře dělá, protože zastiňuje všechny ostatní. Výraznější hereckých kreací asi letos moc nebude, takže čekejme boj o lvíčka.

Fotograf tak mísí občasnou zábavu a předvídatelnou dějovou linku se spoustou čuňačinek pro začínající voyeury, to vše v řemeslně solidním podání. Zdlouhavý výlet kolem Saudkova ega a přehlídka celulitidy ale zvládne aspoň někoho urazit nebo naopak fascinovat. A o to tu jde především. Hlavně že je kontroverze - i když taková malá, česká, která nikoho s funkční internetovou přípojkou nedojme.

Verdikt

avatar5/10

Rimsy

Z principu nutně perverzní výběr historek ze Saudkova ateliéru mohl dopadnout hůře. Erotické dusno nesklouzává k trapné upocenosti Troškova typu. Přemrštěná stopáž s minimem příběhu však brání silnějšímu diváckému zážitku, natož pak nečekanému pohledu do Saudkovy osobnosti.


Podobné filmy


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar7/10

  Rokle

 • avatar7/10

  Tomino

 • avatar6/10

  lekr

 • avatar5/10

  Lookass

 • avatar7/10

  kolarikva

© copyright 2000 - 2020.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace