Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Pěst legendy | Fist of Legend | 1994
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Gordon Chan, Yuen Woo-Ping
hrají: Jet Li, Billy Chow, Yasuaki Kurata, Chin Siu-Ho, Jackson Liu

Pěst legendy: V.I.M.


ikona
imf
asiefist of legendjet li
Jet Li kope až do nebe! 

Zřejmě nejčastější otázka, kterou může filmový novinář dostat, je také ta úplně nejtěžší... "Jaký film je podle tebe nejlepší?" Osobně vždycky odpověď stáčím trochu jinam, protože z těch stovek, ba tisíců nakoukaných filmů bych skutečně neměl to srdce vybrat jeden jediný. V žánrových škatulkách se však vybírá o poznání lépe a kdykoliv přijde řeč na Jeta a hongkongské kung-fu, bez váhání označím Fist of Legend jako etalon toho, jak by to měl hyperbolický akčňák vypadat. Sympatický Asiat má samozřejmě ve filmografii především oslavovanou sérii Once upon a Time in China, ale pokud byste měli vidět jediný jeho film, sáhněte po Fist of Legend. Jet Li i Yuen Woo-Ping jsou tu v nejlepší formě a chatrná dějová stavba je tu hned v první akční scéně odkopnuta do vzdálených galaxií. Skutečně tu nejde o duševní pohnutky hlavního hrdiny, ten se prostě v úvodu naštve a pak už jen mlátí tuny různě velkých Japonců v neuvěřitelném vizuálním nářezu, který z filmu činí výkladní skříň hongkongské filmové školy.

Všechno, co jste kdy chtěli vidět, tu dostanete v dárkovém balení, chybí snad jen Chow Yun-Fat se dvěma berettami. Wachowští mají tenhle film nakoukaný i pozpátku a je jasné proč - Jet Li nikdy nebyl v roli takhle zdravě naštvaný (snad jen v Polibku Draka, který na Fist hodně odkazuje) a režisér spolu s choreografem mu přichystali mimořádně těžkou trasu.

Každá akční scéna je jedinečná, každá útočí na diváka úplně odjinud - máme tu úvod s brutálními lámačkami, kultovní řež v japonském dojo, kde Jet vyřadí z provozu desítky karatistů, souboj se zkušeným japonským mistrem, odskok k velkolepé bitce se zbraněmi a samozřejmě cca patnáctiminutový finální mazec, který nemá obdoby. Všechna omáčka mezi akčním kolotočem se omezí jen na sdělení základních emocí hlavního hrdiny a možná i proto tak dobře funguje. Dokonce ani Cival mi při vracení téhle posvátné placky neměl co říct, snad jen, že Jet Li je sakra hustej motherf*cker. Kdo si to dodneška neuvědomil, tomu doporučuji Fist of Legend jako ideální léčebnou kůru. Poslední Jetův film, Fearless, navíc funguje jako důstojný prequel téhle podívané, čímž se Jetova wushu kariéra symbolicky uzavřela v tom nejlepším možném okamžiku. Zázraky se holt někdy dějí.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace