Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Firewall | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 10.02.2006
CZ premiéra: 13.04.2006
režie: Richard Loncraine
hrají: Harrison Ford, Paul Bettany, Virginia Madsen, Robert Patrick

Firewall: Recenze


ikona
imf
 

Do čerta! Takhle si zřejmě zařvou slovenští diváci poté, co Firewall skončí a začnou rolovat závěrečné titulky. Já bych měl spíš zařvat Do pr... ale vždycky jsem chtěl "do čerta" použít, protože to slýchám na Markíze dnes a denně. Tak mi nekažte tu trochu radosti, kterou mi Firewall odmítl dopřát.

Nebudeme tu rozebírat, že trailerové kampaně jsou mnohdy jen šikovně vykonstruované lži, sám jsem tak nějak tušil, že pokud v upoutávce jezdí Harrison Ford v rozsypaném autě, přibíjí záporáky na zeď a pak si to rozdává ve volném stylu s Paulem Bettanym (který hodně přidal na svalové hmotě, zřejmě kvůli Da Vinci Code), budou tyhle akční pasáže ve filmu zabírat tu menší část. Doufal jsem ale, že poklidná expozice a budování atmosféry se v rukou Richarda Loncrainea nezmění v nebetyčnou nudu. Mno, asi jsem neměl tak moc žrát Wimbledon.

Jak už jsem několikrát řekl, jakmile si nějakého režiséra oblíbíte, dříve či později to něčím dokonale zazdí. Loncraineovi se to povedlo hned na první pokus, ale o dobrovolnosti tohoto aktu bych docela pochyboval. Je to spíš tak, že Loncraine dostal áčkovou šanci a Harrisona Forda do hlavní role, takže mohl úmyslně přehlédnout, jak neuvěřitelně dementní scénář napsal zelenáč Joe Forte. Mě bohužel nikdo nezacpal kušnu stodolarovkami, takže se připravte, že následující řádky budou kruté.

A ze začátku to přitom vypadá docela fajn. Jack Stanfield (Ford) má megabarák, sexy manželku, spokojenou rodinu a v práci ho jebe snad jenom Robert Patrick a tisíc hackerů z Bangladéže, kteří se neúspěšně snaží probourat jeho bezpečnostním systémem. Ten mu zajistil teplé místečko v bance a spokojený život (i když pokud vaše děti koukají v televizi na Loď duchů, něco je rozhodně špatně ;). Tohle všechno má ale skončit, protože Bill Cox chce trochu tohohle amerického snu pro sebe a když nefungují hackeři z Bangladéže, musí se na to jít postaru - hezky offline. ;)

Jak to pokračuje už asi víte. Nic co byste neviděli v traileru... Fordovi zajmou rodinu, on se naštve, vrátí to záporákům i s úroky a tradá domů. Problém tentokrát nespočívá v oldschoolovosti zápletky. Nejde o děj samotný, jde o jeho totálně nezvládnutou dramaturgii. Pro Forda měl být Firewall jakýmsi fyzickým testem na Indyho. Na tiskovkách pak slavný herec hrdě prohlašoval, že všechno, co zvládnul ve Firewallu, zvládne i v Indym. No to teda potěš koště. Celé se to má totiž tak, že Cox Jacka v klidu ukecá, ať s ním sjede k sobě domů, jestli nechce, aby se děti udusily roubíkem. Pak tu teroristi a rodina v poměru 5:4 chvilku zevlují, Cox udělá jednu, dvě palačinky a Ford ráno vyrazí ukrást sto milionů dolarů. Stačí si půjčit od dcery iPod, trochu si pohrát s rozhraním z dob qBasicu a je hotovo, banka na Kajmanských ostrovech už má zase druhé Vánoce.

Tohle pobíhání, spojené s občasným rotováním po klávesnici, trvá přibližně hodinu. Dalších deset minut Ford zjišťuje to, co my už víme dávno - celé to byla past, on je největší trouba na celém širém světě a bude teď muset poprosit o pomoc svojí sekretářku, kterou hraje Mary Lynn Rajskub, fascinující osůbka, jež se v každé svojí roli tváří jako by měla nepřetržitou menstruaci. Nebo něco v tom smyslu (uff, to zas bude dopisů). Ale k čertu s tím... prostě jde o to, že Firewall se hodinu tváří jako Willisův Hostage - je stejně nudný, nevýrazný a nikam nevedoucí, a pak se najednou promění v Uprchlíka. Ford začne převádět peníze zase zpátky (neptejte se mě jak, smát se můžete v kině), další divokou kličkou vypátrá polohu své rodiny a únosců a pak začnou lidově řečeno létat krumpáče.

Kdo to přežije až do poslední desetiminutovky (není to tak lehké), dočká se alespoň solidní rvačky mezi hlavními protagonisty (Bettany útočí na ucho... hajzlík) a především finálního záběru, při kterém jsem pochopil, že si z nás možná Loncraine celou dobu dělal srandu. Tohle jste minimálně od osmdesátých let nikde neviděli. To mi můžete věřit.

Zní to jako velká sranda, ale proplétat se Forteho scénářem plným vaty a slepých uliček (Robert Patrick je ve filmu trestuhodně nevyužitý) jen proto, abyste se ujistili o tom, že Harrison Ford ještě nepatří úplně do starého železa a že Paul Bettany se na záporáky možná tak úplně nehodí, to je od tvůrců trochu přestřelený požadavek. Zkrátit to na osmdesát minut, přidat pár mrtvol a záběrů s Virginií Madsen a možná bych s tím hodnocením hnul nahoru, takhle je Firewall jen promarněnou šancí a velkou černou důtkou pro Loncrainea. Rutinní vykrádačku Gibsonova Výkupného si zkrátka za rámeček nedá. Jenom doufám, že Sentinel s Douglasem dopadne líp.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (13)

Verdikt

avatar4/10

imf


Hodnocení redakce

 • avatar3/10

  Cival

 • avatar4/10

  Shushika


Hodnocení čtenářů

 • avatar4/10

  luksa

 • avatar4/10

  TomHardy

 • avatar5/10

  RoBo

 • avatar7/10

  verbst

 • avatar6/10

  cabal

 • avatar5/10

  mirel

 • avatar5/10

  vydrys

 • avatar5/10

  aria

 • avatar5/10

  Rokle

 • avatar5/10

  PraSiteL

 • avatar5/10

  Ragnarok

 • avatar7/10

  Tomino

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace