Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Fantastická čtyřka a Silver Surfer | Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer | 2007
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 15.06.2007
CZ premiéra: 05.07.2007
režie: Tim Story
hrají: Jessica Alba, Ioan Gruffudd, Chris Evans, Michael Chiklis

Fantastická čtyřka a Silver Surfer: Recenze


ikona
Mr. Hlad
 

Fantastická čtyřka a Silver Surfer byl film, na který se nikdo v redakci nijak zvlášť netěšil. Jednička bylo docela nepříjemné zklamání a jelikož u kormidla zůstali úplně stejní lidé, nebyl důvod očekávat změnu k lepšímu. A ta taky nepřišla. Už měsíce před premiérou jsme tvrdili, že dvojku Fantastické čtyřky by do nadprůměru musela vytáhnout jen opravdu velká náhoda a mezi comicsovou elitu už jen absolutní zázrak. Nepřišlo ani jedno z toho, ale o zklamání se také mluvit moc nedá. Máme zkrátka před sebou film, který je přesně takový, jaký jsme ho čekali.

Něco o příběhu si můžete přečíst o pár řádků výše, takže já jen řeknu, že příliš komplikovaný není. Silver Surfer přiletěl připravit naši planetu na totální likvidaci a Fantastická čtyřka mu v tom musí zabránit. Brzy ale hrdinové zjišťují, že celý problém je trošku složitější a do všeho se navíc ještě rozhodne promluvit starý nepřítel Doktor Doom. A dopadne to dobře. Za jednoduchost příběhu ale Fantastickou čtyřku buzerovat nehodlám, ono je to v podstatě v comicsových filmech většinou hodně podobné. Problémy jsou tu někde úplně jinde.

Tím největším je fakt, že režisér Tim Story a jeho scénáristé chtěli dát svým hrdinům lidskou tvář a celý film chtěli pojmout mnohem psychologičtěji, osobněji a realističtěji. Takže během první hodiny se nám režisér snaží podsouvat to, že Sue Storm a Reed Richards se milují, ale chystaná svatba je pro ně pro oba takovým velkým krokem do neznáma. Ben Grimm si stále nedokázal zvyknout na to, že vypadá jako chodící balvan a Johnny Storm je na první pohled pořád tím nevychovaným frackem, ale srdce má na pravém místě. Story chtěl ukázat, jak hrdinové žijí v civilu, chtěl je přiblížit divákům a možná v hloubi duše toužil po tom, že by se mohl vyrovnat psychologicky detailním X-Menům Bryana Singera. Bohužel mu ale nedošla jedna podstatná věc. Divákovi jsou osobní problémy hrdinů naprosto ukradené, pokud k nim nemá žádný vztah. Osobně si z jedničky nepamatuju téměř nic (a většina diváků je na tom myslím podobně), takže tenhle osobní pohled na život superhrdinů se naprosto míjí účinkem. Krom toho je tu stále i ta nepříjemně naivní atmosféra, která občas vyskočí zpoza rohu a ukáže, že Story doopravdy neví, pro koho film točí.

Kdyby se mu podařilo napravit dojem dobrou akcí a spádem, byl bych ochotný mu příběhovou nesmyslnost odpustit, ale technicky Tim Story také nepředvádí žádné zázraky. Akce je málo, většinou vypadá dost lacině a málokdy přijde s něčím, nad čím by člověk, jenž viděl alespoň dva jiné comicsové filmy, uznale pokýval hlavou. Storyho režie je jako polévka z pytlíku. Naprosto instantní a nepřekvapující. Krom toho pouhých devadesát minut je zatraceně málo na to, aby se daly použitelně budovat vztahy mezi postavami a zároveň aby se podařilo natočit pořádnou akční scénu. Krátká stopáž je hlavním důvodem toho, že Fantastická čtyřka a Silver Surfer vypadá jako dražší pilot k nějakému televiznímu seriálu. Nic moc se tu nestane, vše je víceméně naznačeno (o likvidaci světa se jen mluví) a najednou je konec.

Herecké obsazení také ničemu moc nepomáhá. Ioan Gruffudd je důkazem toho, že ne každý neznámý herec, který dostane šanci v comicsovém filmu, musí být Hugh Jackman. Charisma je nulové a jeho zvláštní schopnosti vypadají přinejlepším směšně. O herectví Jessicy Alby se dá napsat jen to, že jí to ve druhé Fantastické čtyřce docela sluší. Chris Evans jako jediný si dokázal udržet nadhled a nejspíš si přišel jen vydělat na nájem. Škoda je Michaela Chiklise, jehož permanentě naštvaný Ben Grimm byl v jedničce docela fajn. Tady většinu času dělá jen blbé a dětinské fóry.

Na druhou stranu Fantastická čtyřka a Silver Surfer má i pár kladů. Devadesátiminutová stopáž je sice závažím na noze pro scénáristu, který by se chtěl ve filmu poctivě věnovat vykreslení charakterů hlavních hrdinů, ale pro znuděného diváka je docela příjemné zjistit, že ho nikdo nebude v kině otravovat dvě a půl hodiny. Chris Evans je pořád fajn a občas se objeví nějaká ta zábavnější sekvence, která naznačí, že kdyby tuhle látku dostal do ruky někdo trochu šikovnější, nemuselo by to být tak zlé.

Fantastická čtyřka a Silver Surfer není úplná bída, ale na druhou stranu ve filmu není nic, co by stálo za zmínku a na co by si člověk druhý den vzpomněl. Je to prázdný a naivní comicsový film, při jehož sledování jsem měl pocit, jako kdybych se vrátil o dvanáct let zpátky do doby, kdy si celý svět myslel, že comicsy čtou jenom idioti a na jejich filmová zpracování se koukají ti největší z nich. Pokud tedy comicsy doopravdy milujete se vším všudy, klidně to zkuste, ale pokud máte doma ve své sbírce DVD prakticky jakýkoliv jiný comicsový film (nejlépe s velkým X na krabičce), ušetřete si peníze za kino.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (42)

Verdikt

avatar4/10

Mr. HladHodnocení redakce

 • avatar4/10

  imf

 • avatar3/10

  Spooner

 • avatar3/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ravenhorn

 • avatar6/10

  Tuxedo

 • avatar3/10

  t_gon

 • avatar7/10

  novoten

 • avatar3/10

  kryšpín

 • avatar5/10

  Rastr

 • avatar5/10

  acheron

 • avatar2/10

  luksa

 • avatar5/10

  st39.6

 • avatar3/10

  Sublog

 • avatar4/10

  nervous

 • avatar7/10

  stenli

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace