Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Eyes Wide Shut | 1999
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Stanley Kubrick
hrají: Tom Cruise, Nicole Kidman, Sydney Pollack, Todd Field, Sky Dumont

Eyes Wide Shut: V.I.M.


ikona
Cival
eyes wide shutnicole kidmanspalující touhastanley kubricksydney pollacktom cruise
Kubrickovská eroticko-mysteriózní dokonalost. 

Vyjma haluzoidní Vesmírné odysey, jejíž pochopení jsem vzdal už v době školních svačin a osahávaných spolužaček, mi žádný jiný Kubrickův film tolik nemotá hlavu. Nikdy jsem se neodvážil opravdu pátrat po tom, kde podle teoretiků a Kubrickových vykladačů končí snovost a začíná fantaskní výprava do uzamčených zákoutí mužské duše. Při vnímání Eyes Wide Shut mi k totální spokojenosti stačí přízemní interpretace, které jsou dráždivé už jenom tím, jak mistrně tematizují lidskou sexualitu. Jak podmanivě se v nich zobrazuje prozření Billa Harforda (pokud vám to jméno připadá podivné, doporučuji prolustrovat sekci Trivia na IMDb), muže opojeného svým egem, které bez ustání hladí přízeň jiných slečen a nehynoucí láska drahé polovičky.

Je fascinující, jak snadno jej v roli playboye znejistí jedna sexuální fantazie... Jak trvale je otřesena jeho sebejistota... A jak hluboko jej může stáhnout vnitřně obhajitelná žárlivost... Kubrick v Eyes Wide Shut zpracoval témata, o nichž se na veřejnosti příliš často nemluví, a pokud ano, skončí u estrádních frází a pouček páně Uzlů a Plzáků. Filigránské potvrzení toho, že ve vztahu je sex vždy (dobrá, skoro vždy) až na prvním místě, dokázal nejen mistrně vtěsnat do psychologického profilu Cruiseovy životní role, ale i vykreslit v mnoha situacích, v nichž je konfrontována ona podvědomá, pudová rovina lidské sexuality (tedy temná, tajemná, snová a vnitřně požírající), s každodenní snahou udržet monogamní soužití dvou lidí při životě i přes vrtochy hormonů a fantazie.

Omamná atmosféra a nepopsatelné vnitřní napětí - jak na ulicích, tak i při orgastických rituálech - se v Eyes Wide Shut vpíjí do těla pomalým sledem záběrů a minimalistickou hudební složkou. Skvěle zachycené váhání i blouznění sexuchtivé mysli potom směřuje k jedinému možnému léku na manželskou krizi: „Fuck!“

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace