Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Erupce lásky | Fire of Love | 2022
csfd  imdb
US premiéra: 16.06.2022
CZ premiéra: 14.07.2022
režie: Sara Dosa
hrají: Katia Krafft, Maurice Krafft

Erupce lásky: Recenze


ikona
Rimsy
erupce láskykatia krafftmaurice krafftsara dosa
Pochopení je součástí lásky, říká se v dokumentu o manželském páru vulkanologů spojeném vášní k nebezpečným sopkám. Lze něco takového pochopit? 

Mladá dokumentaristka Sara Dosa předběhla slavného veterána Wernera Herzoga a v první polovině letošního roku úspěšně absolvovala festivalové kolečko s dokumentem o jednom specifickém manželském páru. Zatímco německý velikán filmu už na archivy manželů Krafftových narazil během přípravy svého dokumentu Into the Inferno z roku 2016 a letos by měl mít premiéru jeho snímek The Fire Within, zaměřený přímo na tento pár, americká filmařka stihla projít stovky hodin materiálů rychleji a své uchopení neobvyklého vztahu představila už letos na Sundance – a to velmi úspěšně.

V centru dění jsou Maurice a Katia Krafftovi. Rodáci z východní Francie se koncem 60. let potkali během studií na Štrasburské univerzitě a okamžitě to mezi nimi zajiskřilo vztahově i profesně. Geologa Maurice i chemičku Katiu spojila láska k sopkám, ohromujícím silám dřímajícím uvnitř naší planety – a občas nečekaně vyhřezávajícím na povrch. Ne však až tak nečekaně, jak se do té doby myslelo: Zkoumání Maurice a Katii během 70. a 80. let napomohlo pochopení řady principů, na jejichž základě tyto monstrózní přírodní úkazy probíhají.

Střihový dokument vychází ze zhruba 250 hodin materiálu od samotných Krafftových (především od Maurice) a dalších zhruba 50 hodin jejich vystoupení v televizi. Během pandemických lockdownů dostávala Dosa digitalizované nahrávky přímo z francouzského archivu a následně z nich se svými spolupracovníky tvořila obrázek tohoto svérázného páru, a to i za občasné pomoci hravých animací či ilustračních záběrů. Dle vlastních slov se snažila zachytit milostný trojúhelník mezi Katiou, Maurice a sopkami – a toto spojení se bez přehánění ukázalo jako osudové.

Katia a Maurice působili zklamaně ze světa lidí, z malicherných a pomíjivých konfliktů provázejících lidskou každodennost. Snad i proto nechtěli mít děti a jakmile to finance umožnily, utíkali z civilizace do nespoutané přírody. Díky sdílené vášni našli smysl nejen sami pro sebe, ale i pro zbytek společnosti a jejich užitečnost se projevila třeba praktickými opatřeními, jimiž některé vlády předešly smrti desítek tisíc lidí v důsledku sopečných výbuchů.

Je škoda, že o vědecké činnosti či přesnějších dopadech práce Krafftových na vývoj oboru se nedozvíme více, a musíme se proto spokojit s vychvalováním jejich neurčitých úspěchů. V jádru příběhu je láska, a tu není třeba kalit přebytečnými fakty, že… Každopádně je sympatické sledovat jejich vývoj – od téměř dětinské fascinace přírodními silami k potřebě překročit sebe sama a pomoci druhým lidem. Film tento posun sympaticky reflektuje změnou nálady ve druhé polovině, kdy ubývá humorných vsuvek, a naopak přibývá společenské odpovědnosti.

Ústřední manželský pár (a především Maurice) se totiž alespoň zpočátku rozhodně nevyhýbal bizarně nebezpečným činnostem jako smažení vajíček na kamenech rozpálených od lávy či plavbě na jezírku kyseliny sírové. Díky jejich potlačenému pudu sebezáchovy však bylo možné natočit i s odstupem desítek let dechberoucí záběry sopečné činnosti, které místy vypadají jako počítačově generovaná vizualizace, nikoli jako víceméně amatérské záběry natočené z velké blízkosti na 16mm film. Už jen díky těmto momentům přírodního běsnění stojí dokument za vidění.

Zmíněné záběry sopek však neobsahovaly zvuk, ten je proto doplněn uměle a rámec vyprávění dodává oduševnělý i odlehčený komentář čtený filmařkou Mirandou July. Pro hudební fajnšmekry zase Dosa občas vytasí melodii od Ennia Morriconeho či This Will Destroy You. Díky svižnému střihu, který místy sympaticky zpomalí a nabídne meditativní pohled na přírodu, vypadá dokument značně moderně, i když je složen téměř výhradně ze záběrů natočených před rokem 1991.


Přehrajte si trailer
O skutečném osudu manželů Krafftových je lepší vědět co možná nejméně, díky čemuž se lze maximálně nechat unášet dokumentárním tvarem na pomezí přírodovědného dokumentu, emotivního životopisu a asociativní videoeseje. Proto možná snímek neuspokojí ty, kteří budou naladěni jen na jeden z těchto formátů a ne na ty ostatní; jako komplexní filmové dílo představující s humorem i osudovostí jeden příběh ovlivňující dějiny 20. století však poslouží více než dobře.

Verdikt

avatar7/10

Rimsy

Erupce lásky zdatně kombinují autorský pohled na jeden neobyčejný vztah s fascinujícím přírodovědným dokumentem.


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Ragnarok

 • avatar7/10

  malylada

 • avatar9/10

  esmo

 • avatar7/10

  Bodo635

 • avatar8/10

  Dathomir.

© copyright 2000 - 2023.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace