Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Epilog: Kingdom Come: Deliverance | 2018
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Zdeněk Princ, Jiří Bigas
hrají: Dan Vávra, Martin Klíma, Viktor Bocan, Tobias Stolz-Zwilling

Epilog: Kingdom Come: Deliverance: Recenze


ikona
KarelR
dan vavrakingdom come: deliverancevideohrawarhorse
Na Youtube přistál padesátiminutový dokument o tom, jak se dokončovalo vydání nejdražší české hry. Potřebujete ho vidět? 

Hned zkraje se chci přiznat, že jsem Kingdom Come hrál asi minutu (otevřel jsem přítelkyni truhlu na první pokus!). V podstatě tedy nejsem přesná cílovka dokumentu, jenž mapuje poslední týdny před vydáním tohohle českého hitu. Z jednoho úhlu pohledu je to určitě mínus, protože mě nenadchne každý ždibíček informací, který se sem probojoval. Na druhou stranu mě ale těší, že jsem i přes tuhle "bariéru" neměl tendence někam utéct, jelikož padesátiminutový Epilog sahá o něco dál.

Kam přesně? Jak správně tušíte, místo klasického making of (to tu vážně nehledejte) se jedná spíš o sérii rozhovorů, v nichž se všichni snaží odhadnout, co se bude dít kolem samotného vydání hry. Kolik by se mělo prodat kusů? Jak moc se budou hejtovat bugy? Podrží Kingdom Come novináři? A co to všechno znamená pro Dana Vávru, jenž se dekádu zpátky hecnul, že si založí herní studio a zkusí upéct další pecku?

Ano, otázek není zrovna málo. Dobrou zprávou však je, že doráží spousta odpovědí, které jsou hodně zajímavé, vítaně upřímné a často i docela zábavné. Epilog bohužel nemá pevnou strukturu a zároveň není technicky úplně dokonalý (sem tam se bojuje hlavně se zvukem a se světlem). Vzhledem k tomu, že tu neřešíme velký celovečerní dokument, nýbrž několikatýdenní práci pár herních novinářů/nadšenců, se ale výsledek nemá za co stydět.

První půlka Epilogu se ještě trochu vleče, protože se musí sfouknout řada obecných řečí a téměř povinných "výrobních" zastávek, v nichž trochu chybí lidský element (aneb unboxing s Danem Vávrou je mnohem víc než kompilace sběratelských edicí bez něj). Jakmile se ale dorazí k launch party, příběh Kingdom Come dostane potřebný kontext a v uvolněné atmosféře se začne sázet jedno památné moudro za druhým.

Když k tomu pak přihodíte geniální vydání hry, projíždění recenzí (na Itálii je spoleh!) a velké autofinále se samotným Vávrou, je z toho náramně záživná podívaná, jíž lehce partyzánské natáčení zase tolik nekazí. Najednou totiž není důležité, že Dan Vávra (kvůli střihové kličce) jede na Chodov asi půl dne. Ono by člověku nevadilo, kdyby tam jel až do rána, protože informační hodnota neklesá - a o tu jde koneckonců mnohem víc než o prachsprostou kontinuitu.

Na celý dokument se můžete podívat tady:

Verdikt

avatar7/10

KarelR

Dokumentární epilog Kingdom Come má řadu technických a dramaturgických přešlapů, pořád se v něm ale řeší něco relevantního a hlavně ve druhé půli je to velmi dobrá zábava. Pokud vás tedy zajímá česká herní scéna, měli byste utíkat na Youtube a utvrdit se v tom, že se parta kolem Dana Vávry jen tak neokouká.


Hodnocení čtenářů

 • avatar5/10

  Revan

 • avatar4/10

  HAL

 • avatar8/10

  Os

 • avatar4/10

  Killda

 • avatar8/10

  Spiker

 • avatar9/10

  kolemjdouci

 • avatar8/10

  CAPS_LOCK

 • avatar7/10

  blahar

 • avatar8/10

  MartinS96

 • avatar7/10

  Davhav

 • avatar7/10

  NathanJames

 • avatar8/10

  Kobe

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace