Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Druhá strana naděje | Toivon tuolla puolen | 2017
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 27.07.2017
režie: Aki Kaurismäki
hrají: Sakari Kuosmanen, Kati Outinen, Ilkka Koivula, Kaija Pakarinen, Sherwan Haji, Simon Al-Bazoon

Druhá strana naděje: Recenze


ikona
Rimsy
aki kaurismäkidruhá strana nadějesakari kuosmanensherwan hajisimon al-bazoon
Novinka legendárního samorosta Akiho Kaurismäkiho předává jasné poselství... 

Naděje na lepší život je pro mnoho lidí sice nezbytná, ovšem střet s každodenní realitou bývá někdy až příliš krutý. O tom se přesvědčují i hrdinové nové hořké komedie finské legendy Akiho Kaurismäkiho, kterou pár měsíců po úspěšném uvedení na Berlinale představilo několik hlavních herců ve Varech (koncem července mimochodem vstoupí do běžných kin). O Kaurismäkim nebylo v poslední době moc slyšet, vždyť poslední celovečerák natočil před šesti lety. Jenže tohle je návrat, v jaký snad ani jeho skalní fanoušci nemohli doufat.

Zpočátku sledujeme sociální drama zaměřené na jedno aktuální téma. Syrský uprchlík Khaled se skrz celou Evropu dostane do Finska, ale štěstím rozhodně neskáče. Někde cestou totiž ztratil svoji sestru, neumí jazyk, a i navzdory pomoci kolegy z Iráku se těžko napojuje na skandinávskou mentalitu. Vedle téhle seriózní linky se rozvíjí ještě druhá, která už komediální nádech rozhodně nezapře. Postarší obchodník ve skvělém podání Kaurismäkiho oblíbence Sakariho Kuosmanena se rozhodne otevřít restauraci a od počátku naráží na byrokracii a neposlušné zaměstnance. Tyhle dvě linky mají společného jmenovatele, jímž je opuštění starých, nefunkčních pořádků a touha po novém, lepším životě.

Netrvá dlouho a fanoušci finského podivína objeví typické prvky jeho rukopisu: staré americké songy, cigarety nebo nemluvné a pasivní hrdiny (obzvlášť úvodní zhruba desetiminutovka bez jediné věty příjemně navodí atmosféru), kteří s kamennou tváří čelí bizarně humorným situacím. Nelze než zaplesat, že se král vrátil, protože Kaurismäki prostřednictvím absurdního humoru sděluje vrstevnatá poselství o dnešním světě. Je až okouzlující pozorovat při práci mistra svého řemesla, který ví, jak předat informaci bez jediného slova navíc.

Dovedu si představit, že někomu nesedne žánrová rozdílnost obou příběhů a že se pro něj přepínání mezi zcela odlišnými emočními polohami ukáže být příliš náročné. Ve druhé polovině filmu však Kaurismäki tento rozpor překonává a nachází smířlivý kompromis mezi oběma extrémy. To lze chápat i jako jeho vyjádření ke zmíněným problémům společnosti a života, zároveň však dílčí motivy skýtají dostatek prostoru pro divákovo uchopení. Stručně řečeno, těžko něco vytýkat tvůrci, který má jasné myšlenky a dokáže je sdělit. Sláva!

Komentáře

 • Do této diskuze ještě nikdo nepřispěl, buďte první.
VSTOUPIT

Verdikt

avatar8/10

Rimsy

Aki Kaurismäki po delší odmlce přináší vyvážený mix smutného sociálního dramatu a groteskní komedie. Pomrkává na fanoušky svými typickými trademarky a ukazuje, že ani na začátku sedmé dekády života nepatří do starého železa.


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Rokle

 • avatar8/10

  Slarque

 • avatar9/10

  SpaceOdyseus

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace