Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Drak přichází | Enter the Dragon | 1973
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Robert Clouse
hrají: Bruce Lee, John Saxon, Jim Kelly, Kien Shih, Bolo Yeung,

Drak přichází: V.I.M.


ikona
imf
bolo yeungbruce leedrak přicházíenter the dragon
Vítejte na nejslavnějším filmovém turnaji bojových umění 

Jednou to přijít muselo. Nejslavnější, nejúspěšnější a nejvlivnější film Bruce Lee, jehož se hlavní hvězda o měsíc nedožila. Byl to právě Drak přichází alias Enter the Dragon, který šířil Bruceovu slávu široko daleko. Můžeme spekulovat nad tím, jestli Cesta draka, v níž Lee režíruje sám sebe, lépe neprodává jeho schopnosti a nedá skrz banálnější příběh víc vyniknout akčním scénám, ale Drak přichází má tolik historických prvenství, že byste ho měli vidět, jakkoliv může na leckoho o půl století později působit úsměvně. 

Bruce Lee se tu jako vůbec první (a na dlouhou, dlouhou dobu poslední) Asiat v hlavní roli hollywoodského bijáku vydává na ostrov padoucha Hana, aby se tu zúčastnil ilegálního turnaje v bojových uměních. Jedna v zájmu tajných služeb, ale jeho skutečnou motivací je pomsta. Leeho charisma a talent dělají z praotce všech turnajovek, co inspiroval nejen nekonečnou řadu videobéček, ale také videoher či komiksů, něco zcela výjimečného. Téměř všichni na place měli černý pásek v nějakém bojovém umění - nejen famózní karatista Bob Wall, hromotluk Bolo, nebo budoucí hvězda blaxploitation Jim Kelly, on měl ten pásek dokonce i John Saxon. 

Jistě se lze hádat o tom, jak moc všichni ostatní v bitkách Leeovi jen sekundují, ale tohle naštěstí není jen Mortal Kombat, protože Drak přichází má v sobě i trochu bondovky, v níž musí Lee občas bloumat po ostrově a vyřídit nějakou tu skupinku pěšáků. Zpětně mezi nimi najdete mladého Jackieho Chana nebo Sammo Hunga, tedy generaci, které Leeův úspěch na stříbrném plátně vydláždil cestu a zároveň je uvrhl do nekonečného stínu, z nějž se Sammo a Jackie dostali až v druhé půlce sedmdesátek, kdy si našli svou vlastní cestu. Díky bohu za to, protože Bruce se tak nestal osamocenou kometou, která zazářila a zhasla. Jeho prvenství mu však nikdo nesebere. Stejně jako celou řadu ikonických prvků, jež si z Drak přichází dodnes půjčuje celá řada více i méně pokleslých filmů všech žánrů. Jakmile uslyšíte Schifrinův soundtrack a naladíte se na zlatá sedmdesátá, kdy měl Hong Kong příchuť exotiky, ani se nenadějete a budete stát v epickém finále uprostřed zrcadlového bludiště, kde číhá muž s rukavicí, kterou by záviděl i Wolverine nebo Freddy Krueger. 

Neodsouvejte Drak přichází jen jako “tu vybíjenou s Brucem Lee”. Tehdy šlo skutečně o regulérní konkurenci Jamese Bonda, která místa gadgetů používala chvaty a hmaty, ohromila celou zeměkouli a většinu tehdejší filmařské generace. Plus vydělala s mrzkým rozpočtem 850 tisíc dolarů neuvěřitelných 400 milionů, což z ní dodnes dělá jeden z nejvýdělečnějších filmů všech dob. Jackie Chan za svou kariéru natočil víc než sto filmů a mezi nimi desítky opravdu skvělých. Bruceovi bylo souzeno jich natočit pouhých pět (a to ještě s přimhouřeným okem), ale stačilo to k tomu, aby ukázal cestu svým nástupcům. Jackie často skromně říkal, že stojí na ramenou obrů. Tak si ty ramena konečně pusťte, abyste věděli, o čem mluví.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (19)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace