Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dr. No | 1962
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Terence Young
hrají: Sean Connery, Ursula Andress, Joseph Wiseman, Jack Lord, Bernard Lee

Dr. No: V.I.M.


ikona
KarelR
james bondsean connery
Jmenuje se Bond, James Bond. A má za sebou výročí, jež přímo vyzývá k menšímu výletu do minulosti. 

Ve středu 5. října uplynulo přesně 60 let od premiéry Dr. No. Bondovští producenti to bohužel neoslavili ničím zásadním (na Amazonu měl premiéru dokument The Sound of 007 a to bylo všechno), takže to musím lehce vyžehlit já. Kdy jindy bychom se totiž měli ohlédnout za první bondovkou, která stála 1,1 milionu dolarů a jen tak mimochodem rozjela nejmohutnější filmovou sérii všech dob?

Jak jste správně vytušili z nízkého rozpočtu, Dr. No se nerodil zrovna snadno. Hollywoodská studia o „příliš britském a sexistickém“ špiónském filmu, jenž vycházel z málo známého románu Iana Fleminga, nechtěla ani slyšet. Chytili se až pánové z United Artists, kteří si tuhle komorní podívanou vysnili s Carym Grantem. Jenže ten se nechtěl upsat dlouhé sérii filmů (později svého rozhodnutí litoval), a tak se nakonec stal jen největší inspirací agenta 007.

Stačí se podívat na Pověstného muže, Chyťte zloděje a Na sever severozápadní linkou. Řada bondovských propriet vychází právě z trojice Grantových spoluprací s Alfredem Hitchcockem, začátek šedesátých let si nicméně žádal o něco drsnějšího hrdinu. Producenti ho nakonec našli v Seanu Connerym, jehož režisér Terence Young preventivně zatáhl do života londýnské smetánky. Bond měl totiž působit jako doma v casinech a luxusních hotelích, v nichž třicátník z chudé skotské rodiny příliš času nestrávil.

Young si tak výherní mix pouličního rváče s manýry klidného elegána v podstatě vyrobil sám. Na Connerym je od první (respektive od osmé) minuty filmu vidět, že se roli charismatického špióna naučil na jedničku a umí ji prodat. A i díky tomu se jeho Bond stal učebnicovým příkladem frajera, co ladně přepíná mezi neodolatelným svůdníkem a mašinou na tvrdé rány, a skvěle tak naplňuje škatulku „ženy ho milují a muži chtějí být jako on“.

Příběh Dr. No, který agenta 007 zavede na Jamajku a postaví mu do cesty experta na radiaci (padouch s kovovýma rukama se objeví až po hodině a půl!), na druhou stranu není moc objevný ani explozivní. Převážně ho vyplňují dialogy nebo balení náhodných žen a jediná honička ve filmu se dokonce spoléhá na zadní projekci. Connery ale vším proplouvá s takovou razancí, že povídání šlape, dámské „odbočky“ jsou nezapomenutelné (výstup z moře vládne dodnes) a po akční stránce stačí, když Bond sem tam někoho pošle k zemi nebo chladnokrevně zastřelí.

Hračička Q nebo ikonické fáro mimochodem ještě chyběly (Sunbeam Alpine se na budoucí Aston vážně nechytal), poslední klíčovou ingrediencí tak byl humor. Kanonáda suchých hlášek se ukázala být klíčová v tom, aby se Dr. No vůbec mohl dostat k širokému publiku. Cenzory holt vždycky obměkčí, když ukážete, že všechno to vraždění a peprné lichocení nemyslíte zcela vážně. A přestože je tahle šaráda vážně jen na oko (Bond to všechno myslí vážně!), vychytralý recept zafungoval do té míry, že se ihned odkleplo pokračování s dvojnásobným rozpočtem.

No a zbytek je, jak se obligátně říká, velmi slavná historie. James Bond má po šedesáti letech na kontě pětadvacet filmů (plus jednu parodii a jeden neoficiální Conneryho comeback) a momentálně se nadechuje k další dekádě s novým hereckým představitelem. Ať už roli nakonec uloví kdokoliv, jedno je jisté. I budoucí bondovky se odrazí od základů, jež vybudoval zlomový Dr. No, a nezbývá než doufat, že dostoupají zase do nových výšin. Agent 007 si ostatně nic menšího nezaslouží!

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (7)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace