Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dotek Medusy | The Medusa Touch | 1978
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Jack Gold
hrají: Richard Burton, Lino Ventura, Lee Remick, Alan Badel, Marie-Christine Barrault

Dotek Medusy: V.I.M.


ikona
Cival
 

Dotek Medusy se předpokládám nikdy neprohrabal do žebříčků nejlepších, nejstrašidelnějších nebo nejatmosféričtějších filmů. Nelze to považovat za chybu. Kdyby se s prototypem mysteriózního kinematografického počinu šermovalo v anglosaském světě při každé příležitosti, vytratila by se z něj dost možná velká část jeho znepokojivosti. Těžko si představit větší šlamastiku – Dotek Medusy v sobě totiž nosí doslova esenci znepokojivé paranoii, která zevnitř rozežírá lidský rozum. Snaha naslouchat neustále exaktním myšlenkám našeho racia je Dotekem Medusy neodolatelně válcována. Tak trochu paradoxně tomu napomáhá umírněná režie Jack Golda, v jehož filmografii televizní pokusy naprosto dominují nad prací pro stříbrné plátno, přičemž ty slavné by se daly doopravdy spočítat na vztyčených prstech jedné ruky, která právě ukazuje mezinárodní srozumitelné gesto pro „Fuck off“. Tím že se formální preciznost okamžitě nezařezává do diváckých svalů, však sálá z Doteku Medusy úchvatné paranoidní mrazení, pod jehož vlivem se v nadpřirozenou sílu člověčí mysli věří snáz než v to, že Elvis Presley opravdu umřel. Díky pomalejšímu vyprávěcímu přístupu a úspornější filmařské řeči (Gold není Hitchcock nebo Donner) se paradokumentárním záběrům paranormálních jevů daří mohutně nahlodávat vědomí. Totéž platí i o sérii ledových flashbacků.

Strach z apokalypsy i temných zákoutí mysli se dědí z generaci na generaci už od dob Adama a Evy. Jelikož jsme se obav ze sil, které přesahují naši vnímavost, nezbavili ani v přetechnizované éře, a protože jsme stejně nezapomenuli děsivost vizí bezvládného (leč stále mocného) těla, jež dokáže bortit kostely a srážet letadla, může nás ručička tomografu pořád děsit víc než sto dvanáct promakaných lekaček. A celý Dotek Medusy s ní.

© copyright 2000 - 2018.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace