Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dopisy z Iwo Jimy | Letters from Iwo Jima | 2006
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 12.01.2007
CZ premiéra: 01.03.2007
režie: Clint Eastwood
hrají: Ken Watanabe, Shido Nakamura, Tsuyoshi Ihara, Nae Yuuki, Hiroshi Watanabe

Dopisy z Iwo Jimy: DVD


ikona
Cival
 

Clint Eastwood se rozhodl ohledat pozadí nejslavnější fotografie s americkými vojáky. Vydal se kvůli tomu na ostrov Iwo Jima, na němž bojovali jak hrdinní Amíci, tak i odhodlaný japonský soupeř. Když se Eastwoodovi dostala do rukou brožurka se vzpomínkami generála Tadamičiho Kuribajašiho, rozhodl se vypovědět své i o druhé válčící straně. A nejsem si úplně jistý, jestli to bylo dobře. V prvé řadě, kdyby se z obou titulů vytáhly ty nejlepší scény a složily se do jednoho filmu, Eastwoodova válečná kronika by působila mnohem intenzivněji. Mám před tímhle velikánem sice velikánský respekt a jeho rukopis mi víc než imponuje, ale teď, když neměl k dispozici klasicky vyprofilovaný příběh jako spíš shluk momentek, mě jeho posmutnělý přístup k látce spíš iritoval. Dopisy z Iwo Jimy jsou neuvěřitelně monotónní – k dopisům a v nich uložených vzpomínkách se odbíhá strojově, vždy s důrazem na zádumčivý detail na tváři toho kterého vojáka. Oba iwojimské pohledy v sobě nesou na můj vkus přílišnou porci patosu a uslzené úcty („dobří vojáci“ vs. „dobří tátové“ – Nezapomene!), kterou obhajuje jen aura Drsného Harryho. Víme o něm, že točí tímhle způsobem, kdy se ideální životní hodnoty i momentální lidské pocity pojmenovávají na rovinu. A že to myslí upřímně. Ale tím to končí. Dopisy z Iwo Jimy stojí za zhlédnutí kvůli dobře vykreslené náladě, sugestivní hromadné sebevraždě (zrovna tahle scéna by Vlajkám pekelně prospěla) a kvalitním hercům. U mě to stačí na 6/10.

Zatímco Vlajky se dočkaly naditého dvojdisku, o němž si povíme v pátek, Dopisy mají k dispozici jen jeden kotouč s trailerem a dvacetiminutovým featurettem. V něm se narychlo shrnují nejdůležitější fakta okolo natáčení. Clint poví, proč Dopisy otevřel, Paul Haggis vysvětlí, proč je nechtěl psát, a scenáristka Iris Yamashita se ukloní na slavnostní premiéře a dopoví, jak na jejím pracovním stole vznikala psaná předloha. Pak už jen pár povšechných poznámek a konec. Slabá výbava odkazuje disk pouze k příznivcům filmu, proto asi chybí i český dabing. Uslyšíte pouze vypjatou japonštinu, nic víc.

Obraz: 2,35:1
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - japonsky
Titulky: české...
Cena: 499,-
K mání od: 12. 9. 2007

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace