Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dokonalý únik | A Perfect Getaway | 2008
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 07.08.2009
CZ premiéra: 03.12.2009
režie: David Twohy
hrají: Timothy Olyphant, Milla Jovovich, Steve Zahn, Kiele Sanchez

Dokonalý únik: Recenze


ikona
imf
Doživotní béčkař David Twohy vás zve na exotickou dovolenou plnou dlouhonohých holek, svalnatých borců a zubatých nožů. Nenechte se prosit. 

Jsou filmy, které odhadnete už podle plakátu. Jsou tvůrci, kteří napříč dekádami točí stále stejnou polívčičku. A pak je tu Milla Jovovich, která bude navždy je poulit očima a bude jí to úplně stačit. To všechno patří k věci a k Dokonalému úniku dvojnásob. Šestka v hodnocení možná vypadá nenápadně, ale pro Davida Twohyho je to nejlepší možné vysvědčení. Z (vlastního) průměrného scénáře a omšelé zápletky totiž víc vymáčknout nemohl.

 

Mluvíme tu o režisérovi Černočerné tmy nebo Riddicka, takže jakkoliv se vám nemusí zamlouvat obsazení, můžete si být jisti, že Twohyho hravé dialogy a spousta zbytečných kamerových filtrů udělají sympaťáka jak ze svaly oplácaného Timothyho Olyphanta, tak mírně ňoumovitého Stevea Zahna. To že sbalil a dovedl před oltář Millu Jovovich mu asi neuvěříte, ale je to hollywoodský scenárista, takže asi věděl, jak ji ukecat. Olyphantova postava je potká uprostřed Honolulu, v oblasti nad kterou se vznáší zprávy o uprchlé dvojici sériových vrahů. Jak se Milla a Steve brzy dozví, Timothy má kromě spousty historek taky přítelkyni a nad vodopádem kempuje surfařský pár, který naše hrdličky v úvodu filmu odmítly svézt autem. Kdo je kdo a co se bude dít? Nic moc. Twohy měl asi během nočního posedu na záchodě dobrý nápad, ale ve scénáři je sotva tolik másla, co by se vešlo na středometrážní krajíc. Jinými slovy byla by z toho hezká epizoda v CSI, ale celovečerní film se musí zachraňovat omáčkou a záběry na opálené havajské skály. Jestli neujíždíte na zmíněné Mille Jovovich a čumkartových kamerových jízdách, určitě vás potěší, že Timothy Olyphant zachraňuje celý film. V podstatě nezavře pusu, vyznává se z lásky k Nicolasu Cageovi, rychlopalným zbraním, kevlarové destičce ve vlastní lebce a snaží se Zahnovi udat vlastní námět s pracovním názvem Americký Jedi.


Musím říct, že bych v půlce filmu uvítal, kdyby Twohy nechal někoho povraždit veškeré osazenstvo ostrova a v ušetřeném čase natočil spinoff, ve kterém Olyphant mlátí lidi surfovým prknem, lihovým vařičem a pak je přibíjí na stromy svým rambo-lukem. Po pěti minutách ve společnosti jeho postavy jsem nepochyboval, že by to utáhnul, protože jestli je někde cítit, z které hlavy vzešel Riddick, pak je to právě tady. Bohužel zůstane jen u řečí, dokud Twohy nevytáhne šestákový zvrat, který mnozí odhadli z traileru, ti méně chápaví pak po půlhodině filmu. Spousta kličkování, pár vyslovených podrazů, ale když si protřete oči, je ten film průhledný jak křišťálová studánka. A vlastně to ani moc nevadí, protože se na to zúčtování docela těšíte. Právě tady film poprvé klopýtne neúmyslně, ale už druhý Riddick a ponorková Hlubina přesvědčily o tom, že koncovku má Twohy-scenárista slabší. Měl by točit cizí věci, ale co naplat, když ho k nim nikdo nepustí a Dokonalý únik nevydělá dost ani na to, aby Twohy byť jen napsal třetího Riddicka. Na druhou stranu umí slušné a svižné řemeslo, kterého není nikdy dost. I proto bychom jeho další projekty neměli přehlížet.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (31)

Verdikt

avatar6/10

imf

Novomanželský pár přijíždí na Havaj, aby tu strávil líbánky v dobrodružném stylu. Lezení po horách, stanování a družení s domorodci. Když se ale dozví, že po lesích pobíhají sérioví vrazi, začnou být líbánky trochu moc akční. Béčkový thriller má slušné tempo a dobrý nápad, doplácí ovšem na příliš tenkou zápletku a charaktery postav. Přesto je zábava sledovat, jak postavy rajtují po šachovnici a ve finále vytahují nože, sekyrky a pistole. Twohy nezklamal, ale ani nepřekvapil.


Podobné filmy


Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  Cival

 • avatar8/10

  Mr. Hlad

 • avatar8/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  novoten

 • avatar5/10

  kryšpín

 • avatar6/10

  Rastr

 • avatar6/10

  luksa

 • avatar6/10

  Silence

 • avatar7/10

  killerzeli

 • avatar6/10

  RoBo

 • avatar7/10

  yeniczek

 • avatar8/10

  Revan

 • avatar7/10

  MAJkLSON

 • avatar6/10

  Snek

 • avatar7/10

  mcb

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace