Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Doctor Strange | 2016
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 04.11.2016
CZ premiéra: 27.10.2016
režie: Scott Derrickson
hrají: Benedict Cumberbatch, Rachel McAdams, Chiwetel Ejiofor, Tilda Swinton, Michael Stuhlbarg

Doctor Strange: Blu-ray


ikona
KarelR
Nejnovější marvelovka dorazila na modré placky. Potřebujete ji doma na poličce? 

Doctor Strange loni nastřádal 677 milionů dolarů a velice spokojené ohlasy, takže by se mu s klidem mělo dařit i na domácích nosičích. Origin marveláckého mága je sice bez debat "Iron Man na tripu", jenže je vystlaný tolika skvělými herci a nápaditými akčními scénami, že to člověk rychle přestane řešit.

 

Mně osobně na Strangeovi nejvíc baví motiv času, s nímž si film hraje od první do poslední, ehm, vteřiny. Zezačátku je čas Strangeův nepřítel - otravná věc, která mu akorát překáží a ruší jeho koncentraci. "Pan Doktor" je samozřejmě prvotřídně arogantní a investuje svůj čas velmi obezřetně, po osudné nehodě se však seznamuje s novými dimenzemi a rozšiřuje si obzory i v "časovém" rozměru. Skrze Aggamotovo oko se potom čas stává Strangeovým nejzásadnějším spojencem a skrze hodinky i jediným pojítkem s jeho starým životem, jenž (jak je v žánru povinností) mizí v nenávratnu.

Finále navíc doslova stojí na tom, že Strange protrpí spoustu času ve prospěch lidstva a zároveň překoná svůj největší strach (prohrávání), čímž se konečně zformuje v hrdinu, který Zemi chrání udatněji než Tony Stark s celou armádou robotů. Marvel zkrátka vybudoval superhrdinu, jenž by mohl být právoplatným tahounem Fáze 4. Teď je ale nejdůležitější, že funguje jeho první dobrodružství, z něhož naštěstí netrčí jen ústřední čaroděj.

 

OK, Kaecilius je klasicky podvyživeným marveláckým padouchem (i když ho Mads Mikkelsen hraje s velkou chutí), jinak se ale všude zadařilo. Wong a Christine Palmer jsou podpůrné figury, z nichž nešlo (na tak malé ploše) vyždímat o moc víc. Mordo se z důvěřivého klaďase nádherně mění v cílevědomého antihrdinu. A "kontroverzní" Prastará je vyloženě svěží mentorskou postavou, která umí pobavit, dojmout i předat pár zásadních mouder, jež Strange ve správný čas nakopnou správným směrem.

Přidejte si k tomu rozmanitou škálu akčních scén, které neskutečně táhnou druhou půlku filmu, nebo vcelku oslnivé vizuální podání, a dostanete skvěle vyvážený popcorn, v němž se skrývá o trochu víc, než se na první pohled zdá. Doctor Strange je po rozjezdu Kapitána Ameriky nebo Thora dalším důkazem, že v Marvelu jen málokdy šlapou vedle. Vzít tripoidní comics z šedesátek a udělat z něj našlápnutý moderní blockbuster je totiž něco, co by ještě dekádu zpátky znělo jako naprosté bláznovství. (8/10)

 

Strange na blůčku vypadá i zní náramně a celkem potěší také hodina a půl (plně otitulkovaných) bonusů. V těch najdete rovnou 60 minut zákulisních dokumentů, které nešetří záběry z natáčení ani rozhovory s herci. K prvotřídní hitparádě sice mají daleko, protože urputně kloužou po povrchu a odmítají se na cokoliv (včetně krásné Giacchinovy hudby) podívat detailněji. Pořád tu ale je o něco víc materiálu, než bývá u Marvelu obvyklé, což je vždycky dobrá zpráva.

Jistě, třeba u akce toho šlo říct víc - zrovna u Strange se mohla každá bitka pitvat alespoň půl hodiny. Bonusy ale jako by prostě chtěly sprintovat a odmítají ukázat zejména postprodukci, takže se těšte spíš na úžas z toho, že byla půlka reálně vypadajících lokací pracně zbudovaná ve studiu, a samozřejmě na imfa. Rozmazali ho, ale je tam!

Koupit na FilmGame.cz

 

Sérii featurettů o natáčení, která má mimochodem potitulkovou scénu (o potitulkové scéně...), pochopitelně doprovází vystřižené scény (nic extra zásadního) a zkažené záběry (řádící Cumberbatch je must-see). Jako dezert vás potom čeká nový kraťas s Thorem a Darylem a sedmiminutové preview dalších marveláckých filmů, jež vcelku obecně řeší Strážce Galaxie 2, Thora 3, Black Panthera a Avengers 3.

Kolem a kolem tedy solidní (byť ne extra vyčerpávající) bonusová nadílka, která doprovází povedené kouzelnické dobrodružství. Snad si Strange užije hostovačky v dalších filmech a dostane pořádnou dvojku, v níž Cumberbatch s Ejioforem opět pojedou na 120%.

Obraz: 2,40:1 1080p (MPEG-4 AVC)
Zvuk: Dolby Atmos anglicky, DD 5.1 česky
Titulky: české
Datum vydání: 15.3.2017
Cena: 358,- (DVD), 538,- (BD), 628,- (3D BD + BD)

Za zapůjčení disku na recenzi děkujeme společnosti Filmgame.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace