Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dobré ráno, Vietname | Good Morning, Vietnam | 1987
csfd  imdb
US premiéra: 23.12.1987
CZ premiéra: nestanovena
režie: Barry Levinson
hrají: Robin Williams, Forest Whitaker, Bruno Kirby, J.T. Walsh

Dobré ráno, Vietname: V.I.M.


ikona
imf
barry levinsondobré ráno, vietnameforest whitakerrobin williams
Jak se zrodila znělka MZ Live... :) 

Přemýšleli jste někdy o tom, proč se nikdy nenavážíme do Robina Williamse, i když by si to za některé filmy (Doktor Flastr!) bezesporu zasloužil? Důvod je jednoduchý, Robin má předplaceno dlouho dopředu. Letos je to už dvacet let, co s Barry Levinsonem natočil Dobré ráno, Vietname. Zatímco Oliver Stone se vás v Četě o rok dříve snažil přesvědčit, že válka ve Vietnamu byl průšvih, svinstvo a bůhvíco ještě, Levinsonovi se totéž povedlo za použití mnohem menšího počtu donucovacích prostředků. Ne, tahle rozhlasová etuda s kořeny ve skutečném světě není komedií, je velkolepým lidským dramatem, které vám protáhne nejen srdeční svaly, ale i slzné kanálky. Díky Williamsovi však nebude zahálet ani vaše bránice. Jeho Cronauer má vyřídilku, ze které by utekl do kouta i Chris Tucker a všechny improvizované fóry zapadají do škatulky "nesmrtelná klasika", kde je pečetí jeden z nejlepších soundtracků všech dob.

 


A nemusíte staromilsky obdivovat Jamese Browna nebo již zmíněného Armstronga. Ty písničky filmu sednou jak poctivě naložená oliva v bondově Martini a vy se můžete jen opřít a pohodlně sledovat, jak tenhle film nezestárnul ani o den. Vojákům ve Vietnamu tenkrát Cronauer zpříjemňoval volné chvilky a vytvářel tak neviditelný most mezi tím, co nenáviděli a tím co milovali. Tenhle film to pouto dokázal zhmotnit a ukázat divákům. Spíš než užitečnou historickou lekcí, která se mnohdy nevyhne moralistickému ukazování prstem, se tak stává nesmrtelným poselstvím o tom, že humor a dobrá nálada by člověka neměly opouštět nikdy. Stejně jako naděje. Fungují totiž jako paprsky světla, které člověku ukáží cestu i v té největší temnotě. Scénář možná nebyl takhle ambiciózní a hledat v něm tak hluboké přesahy je pošetilé, ale mezi řádky Williamsových fórků se přeci jenom skrývá něco víc. Stačí jen pozorně poslouchat. Takže neváhejte a nalaďte si tohle FMko, protože i po letech hraje čistě a hlasitě.

 

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace