Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Dlouhý velký pátek | The Long Good Friday | 1980
csfd  imdb
US premiéra: 02.04.1982
CZ premiéra: nestanovena
režie: John Mackenzie
hrají: Bob Hoskins, Helen Mirren, Paul Freeman, P. H. Moriarty, Pierce Brosnan

Dlouhý velký pátek: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
bob hoskinsHelen MirrenJohn MackenziePierce Brosnan
Důkaz, že i v Anglii uměli v 80. letech točit gangsterky. 

Britské gangsterky byly vždycky trochu jiné než ty americké. Dlouhý velký pátek Johna Mackenzieho má k takovému Kmotrovi, Neúplatným nebo Zjizvené tváři hodně daleko, ale paradoxně to je jeho výhoda. Tahle londýnská galérka si totiž hledá cestu k divákovi úplně jiným způsobem a je dost možné, že u závěrečných titulků bude člověk spokojenější než u scény, kdy se z Pacina stává hlava Rodiny.

Dlouhý velký pátek nabízí minimálně dvě věci, díky nimž ho z hlavy jen tak nedostanete. Tou první je samotný Londýn. Zločin se tu dělá trošku jinak než za oceánem, nestřílí se na ulicích a většina problémů se dá vyřešit tím, že dá někdo někomu pořádně po tlamě. Harold Shand si dokázal ve své čtvrtí udržet pořádek a má dobré vztahy i se svými gangsterskými sousedy, avšak město nad Temží působí celou dobu dojmem, jako že pod jeho povrchem něco bublá a jen čeká na možnost dostat se na povrch a zasvinit celé ulice. Londýn se svými továrnami, luxusními restauracemi, zaplivanými hospodami i exkluzivními VIP salónky na stadionech působí jako místo na první pohled zcela normální, ale divákovi se dokáže dostat pod kůži a z jakéhosi důvodu ho znervóznit.

Je to i tím, kdo v něm bydlí. Nejsou tu gangsteři s vychováním jako u Coppoly, jsou tu především pouliční rváči a lidský odpad, jenž se z nějakého důvodu dokázal vyšplhat až na úplný vrchol. A tím se dostáváme k druhé nejzajímavější věci, kterou film nabízí. Je to herecký výkon Boba Hoskinse. Už první scéna, v níž se Hoskins objeví, dává jasně najevo, kdo si hodlá ukrást největší kus hereckého prostoru. Prťavý Harold se možná tváří jako velké zločinecké eso, ale z jeho výrazů, těkání očí a špatně ukrývaného hněvu je jasně vidět, že tenhle gangster patří spíš na roh ulice než do nóbl hotelu a dobře to ví. Rozhodně ale nehodlá své místo opustit. Když se mu jeho impérium začne hroutit a on se přitom snaží zachovat si před americkými investory tvář, je jednoduše dokonalý. Člověk má pocit, že by se mu měl smát, zároveň k němu ale cítí respekt a když přijde o všechno, tak je mu ho snad i líto.

K vynikající atmosféře a brilantně hrajícímu Hoskinsovi si přičtěte neméně dobrou Helen Mirren, parádní soundtrack, jenž by určitě udělal radost Johnu Carpenterovi a závěr, jenž možná nepřekvapí, ale z hereckých schopností hlavního představitele vytáhne absolutní maximum. Dlouhý velký pátek je jednoduše film, který byste neměli minout.

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace