Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Čtverec | The Square | 2017
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 12.10.2017
režie: Ruben Östlund
hrají: Claes Bang, Elisabeth Moss, Dominic West, Terry Notary, Sofie Hamilton, Christopher Læssø, John Nordling

Čtverec: Recenze


ikona
Rimsy
čtverecruben östlundthe square
Vítěz z Cannes nabízí hodně neobvyklou podívanou. Jaká je šance, že vám sedne? 

Od vítěze festivalu v Cannes nemůžete čekat nic normálního. Artem prodchnutí Francouzi by palmu žádné popcornovce nedali, raději oceňují novátorská či sociálně laděná díla. Švédský Čtverec naplňuje obě tato kritéria, a tak se jednalo o celkem logickou volbu. Necelý půlrok od ovací na riviéře si mohou trochu té moderní evropské podivnosti vychutnat i našinci, ať už v rámci probíhajícího festivalu Be2Can, či od zítřka v běžné distribuci. Takže o čem Čtverec je?

Základní námět vychází ze skutečné umělecké instalace, kterou režisér Ruben Östlund s producentem umístili před jednou švédskou galerií. Dílo s prostým názvem Čtverec dává vzpomenout na základní lidské hodnoty jako důvěra, péče a respekt a lidská práva. Kolem kusu humanistického umění se následně strhne agresivní marketingová kampaň, ukazující praktiky současných médií i uměleckého světa. Jak spolu souvisí nechvalně známý comic sans, ice bucket challenge a tolerance k uprchlíkům a postiženým?

Proč se k postavám dostávám až teď? Tohle totiž není příběh o nich, nýbrž o společnosti. Přepracované, vnitřně nejisté a zvnějšku teatrálně nekonformní figurky pouze symbolizují hlubší jevy v naší společnosti, boj přirozené animální sobeckosti s tolik protěžovanou solidárností. Takový je i Cristian, uznávaný kurátor muzea, o kterém si ani ke konci filmu nejsme jistí, jaký vlastně je. Postavy jsou obecně velmi plastické, opakovaně čelící svým pokleskům. Čím neupřímněji se chovají k sobě i ostatním, tím trapnějším situacím jsou vystavováni. Cristiana tak čekají potyčky s drzou bezdomovkyní, podivínskou milenkou, do své role příliš zažraným hercem, slabošským kamarádem i namachrovanými marketéry. K vyniknutí bizarnosti ve zdánlivě všedních situacích přispívá i kamera, vyžívající se v dlouhých, často statických záběrech a propracované kompozici. Ale kdo by čekal nějakou jednoduše přístupnou formu, že.

Ruben Östlund v posledních letech platí za jednoho z nejzajímavějších severských filmařů. Sevřená vztahová studie Vyšší moc i civilní psychologický thriller Hra v posledních letech zaujaly silou myšlenek a zároveň vztažností ke každodenní realitě. V tomto duchu pokračuje i Čtverec, který je Östlundovým prozatím nejrozmáchlejším dílem, a to po všech stránkách. Masivní délka 142 minut odráží přehršel motivů a společenských anekdot, jež na nás Östlund valí. Občas se zdá, že bojuje až moc; množství načrtnutých situací škodí vnitřní soudržnosti díla, identifikaci s postavami i prosté gradaci. Přeskakování různě emočně silných momentů nakonec vede až k občasné zdlouhavosti, již nasadí korunu neprvoplánový závěr. Čtverec je přesně tím typem filmu, který se v Cannes líbí, ale běžný divák ho nejspíš neskousne. Jak na tom asi budete vy?

Verdikt

avatar8/10

Rimsy

Nepodbízivá a originální studie současné (nejen) švédské společnosti, která tematizuje obecně uznávané hodnoty, dnes pohříchu tolik vyprázdněné. Ruben Östlund svým výrazným stylem zkoumá na příkladu povrchního liberála možná až příliš pestré a neučesané spektrum dnešní doby, které však vnímavému divákovi poskytne hodně prostoru k přemýšlení.


Podobné filmy

 • 8/10

  Hra (2011)

 • 8/10

  Vyšší moc


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Snura

 • avatar8/10

  CAPS_LOCK

 • avatar5/10

  Ravenous

 • avatar4/10

  KarelKroupa

 • avatar7/10

  Dathomir.

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace