Cooganův trik: V.I.M.
00:15 | 03.12.2006 |
Don Siegel počtvrté na MZ a ve své nejlepší formě. Podotýkám, že nikdo z jeho dědiců nebo zaměstnanců studia Universal, pro které natočil většinu ze svých fláků, v tom nemá prsty. Jak jste za několik měsíců existence VIM již poznali, neadorujeme klasiku, protože ji někdo za klasiku prohlásil, ale kvůli jejím přetrvávajícím kvalitám, o které se každá divácká generace znovu a znovu přesvědčuje. Inu, kvalita se prosadí.
Pokud máte poslední dobou dojem, že kriminálky měknou a jak jejich kladní hrdinové, tak záporáci už nejsou co bývali, nezbývá než vyrazit proti produ času na přelom 60. a 70. let, kdy to v tomhle žánru docela tepalo a vznikali hrdinové tesaní z pěkně hrubého dřeva. Zástupce šerifa Walt Coogan je týpek, od kterého by se mladí ohaři mohli učit, jak se hnát za svou obětí. Když zkrabatí své obočí, ještě více mu zhrubnou rysy v už i tak drsné tváři, a je jasné, že se cítí jako kočka, kterou někdo hladí proti srsti. Ve většině případů své emoce nedá znát, ale když rtuť dosáhne bodu varu, začne to lítat na všechny strany. Jsa z Arizony, měl by se v New Yorku, kde nemá žádné pravomoce, chovat jako slušný civilista a dát na rady policistů. Jenže Coogan ví, že měkosrdcatost se tváří v tvář padouchům nevyplácí a tak si vypomáhá jak může. A to pak všem naměří podle stejné míry plnou dávku: nakládačku od něj dostanou muži i ženy (slabší pohlaví však nikdy nemlátí do obličeje).
A propó... ženy. Ty jsou zcela samostatná kapitola, u které by by měli adepti gender studies kudlu permanentně otevřenou. Coogan je přesně to, co označuje přiléhavé anglické slovo womanizer – totálně splachovacího jedince, pro kterého je svádění a následné sexuální radovánky vítaný adrenalinový sport (viz obrázek) a jakékoliv další závazky považuje za ztrátu času. A je dost důvodů se domnívat, že ta která jej hluboce miluje a v posledním záběru mu mává tak freneticky, že div nevzlétne, se s ním asi už nikdy neuvidí. Mise New York splněna, život jde dál.
Tento film asi těžko kdo nazve geniální, a onen Cooganův trik z názvu filmu je v podstatě spíš pěkný podraz, ale Eastwood jej dokáže zahrát natolik charizmaticky, že příběhu i jeho hlavní postavě ledacos odpustíte. Minimálně vám bude jasné, proč byl se pro postavu drsného policisty Harryho Callahana asi lepší představitel nenašel (ač ve výběru byly hodně zářivá jména). Takže alou do půjčovny, doplnit si vzdělání! Osobně dávám bod i za to, že část Cooganova triku se odehrává na 13. okrsku, dokonce ve stejné kanceláři, kde se pohybovali i policisté Siegelova předchozího filmu, Madigan (1968). A ten v databázi máme taky:)
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry