Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Cleanskin | 2012
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Hadi Hajaig
hrají: Sean Bean, Charlotte Rampling, Tom Burke, James Fox, Michelle Ryan

Cleanskin: Recenze


ikona
duro
Sean Bean nahání v Londýně muslimské teroristy. Dalších 96 hodin ale nečekejte.  

Trailer nám opět trochu lhal. Tentokrát naštěstí. Sliboval totiž přímočará jatka ve stylu „mohamedáni spáchali bombový útok na Londýn a drsný veterán z Afghánistánu dostal za úkol najít je a obrátit na popel“. Tak jednoduché to ale nebude. Tohle není dalších 96 hodin.

I když úvod tomu napovídá. Příslušník tajné služby Ewan (Sean Bean) během drsné přestřelky poprvé potkává Ashe. Ash je mladý muslim a člen teroristické buňky. Té se povede vyhodit do vzduchu londýnskou kavárnu a chystá se na něco většího. Ewan se rychle vylíže ze zranění, dostane od šéfů mladého parťáka a vydává se po stopě. Bude se kopat do žen, budou se upalovat přistěhovalci. Mnoho mozků opustí lebku.

Příjemně vás překvapí, že nejde o prostoduchou zabíječku.Jenomže asi po půlhodině nám najednou titulek oznámí „O 6 let dříve“ a příběh rázně odbočí. Nebude to krátký flashback, ale celá dějová linie – o tom, jak se „civilizovaný“ Ash dal dohromady s fanatiky a postupně se proměnil v člověka připraveného odpálit se do ráje. Nejlépe ve společnosti stovek nevěřících.

Tato linie, která se pravidelně střídá se současností, rychle získá navrch a paradoxně je mnohem zajímavější než Ewanova kouzla s kapesním nožem. Jsou v ní živé postavy, vývoj charakterů, emoce a lepší herecké výkony. Když Ash ke konci nahraje video-vzkaz (je základem pro trailer), není to jen blábolení vymytého mozku. Divák toho muže téměř chápe a v mnohém mu musí dát zapravdu. Kromě odhodlání proměnit dav bílých prasat na kupu krvavých cárů, přirozeně.


Přehrajte si trailer
Ke konci se Ashova a Ewanova linie samozřejmě protnou. Velmi efektně a efektivně. Je tady i několik dalších podzápletek a překvapivé zvraty – jeden je zoufale předvídatelný, jiný opravdu funguje a úplný závěr řeže do živého. Metaforicky i doslova. Cleanskin je tak nečekaně spletitý, komplexní film se solidně epickým záběrem. Kombinuje téměř psychologický příběh s brutální (ale opravdu brutální) akcí. Pravda, ve výsledku je dlouhý, mírně nekonzistentní a některým výzvám není schopen čelit (chci vědět víc o Ewanově minulosti), ale stejně vás příjemně překvapí tím, že nejde o prostoduchou zabíječku. Navíc se mu v mnoha směrech daří nabourávat klišé (Ewanův vztah k parťákovi určitě není klasické buddy) a má několik výtečně zrežírovaných scén (první výbuch, finále).
 
Mimochodem, Sean Bean neumí moc hrát. Tudíž fakt, že mu scénář nepředepsal žádné složitější polohy, je nakonec asi pozitivum.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (43)

Verdikt

avatar8/10

duro


Hodnocení redakce

 • avatar7/10

  Spooner


Hodnocení čtenářů

 • avatar9/10

  Jeržik

 • avatar6/10

  Le_Chuck

 • avatar6/10

  verbst

 • avatar7/10

  cabal

 • avatar7/10

  kyller

 • avatar6/10

  PraSiteL

 • avatar6/10

  Tomino

 • avatar7/10

  Krasa

 • avatar7/10

  Davies182

 • avatar9/10

  zuzana.ni..nans

 • avatar7/10

  michal.grich.zv

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace