Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Chlapec v pruhovaném pyžamu | The Boy in the Striped Pajamas | 2008
csfd  imdb
US premiéra: 07.11.2008
CZ premiéra: 26.03.2009
režie: Mark Herman
hrají: Vera Farmiga, David Thewlis, Rupert Friend, Jim Norton, Sheila Hancock

Chlapec v pruhovaném pyžamu: DVD


ikona
k0C0UR
 

Filmů z prostředí koncentračních táborů už tu máme opravdu nepočítaně a liší se v podstatě jen v tom, jestli na konci umře celá rodina nebo jenom tatínek s maminkou. Ne, opravdu to nechci nijak zlehčovat, ale je čím dál tím více obecně platnou pravdou, že tematizování holocaustu se záměrně nevyhýbá uplakaným závěrům, které mají zdůraznit, že nacisti byli opravdu zlí a židovská obec za nic nemohla. Chlapec v pruhovaném pyžamu je navíc tak „sofistikovaný“, že na to jde přes nevinné dětské tvářičky. Od začátku je pak jasné, kterým směrem si to bude příběh vykračovat a co se asi tak stane v samém jeho závěru. A právě kvůli tomuhle přesnému vytyčení praporů se výsledná cesta filmem zužuje na sled povídkových scének, které v podstatě jen vyplňují prázdný prostor před dramatem, které se nevyhnutelně musí odehrát. Bohaté zlo se v těchto scénkách démonizuje a chudé dobro zlidšťuje a mladý syn neví, jak s tím má pracovat. Formou pohádkové hry si pak vytváří paralelní „výletní“ příběhovou linii, která dává dohromady dva nejlepší kamarády z opačných stran barikád a ještě víc kypří půdu pro závěrečný vodopád slz. Nejhorší na tom je, že Mark Herman je výborný režisér a Vera Farmiga s Davidem Thewlisem opravdu dobří herci – a plýtvají svým talentem na látku, která tady bude zase za pár měsíců v bledě modrém. (6/10) P.S. Pokud je to vaše první setkání s filmem, který se zabývá židovskou tématikou, klidně si k hodnocení dva body přihoďte.

V bonusové sekci najdete audiokomentář režiséra a scenáristy Marka Hermana spolu s autorem předlohy, Johnem Boynem. Pár úseků je zajímavých a dávají látce poněkud chytřejší nádech, většinu času se ale zdá, že oba pány místo vyprávění zajímá spíše sledování samotného filmu. Tichých míst je tu opravdu dost. Druhým bonusem je třicetiminutový dokument s názvem Friendship Beyond the Fence, který nabízí několik rychlých rozhovorů a především odhaluje důležitost reálií, kostýmů, účesů z hlediska věrnosti filmu dané době. Kdo by to byl řekl :-).

Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky, česky, polsky
Titulky: české
K mání od: 19. 8. 2009
Cena: 399,-

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace