Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Chlapec, který se stane králem | The Kid Who Would Be King | 2018
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 01.03.2019
CZ premiéra: 28.02.2019
režie: Joe Cornish
hrají: Patrick Stewart, Rebecca Ferguson, Tom Taylor, Angus Imrie, Louis Ashbourne Serkis

Chlapec, který se stane králem: Recenze


ikona
Mr. Hlad
joe cornishkrál artušpatrick stewartrebecca fergusonthe kid whou would be king
Jak se povedla nová rodinná fantasy?  

Legendu o králi Artušovi zná asi úplně každý a možná, že právě to je problém. Tenhle symbol Británie je tak provařený, že to vypadá, že v kinech už nikoho moc nezajímá. Král Artuš: Legenda o meči totálně propadl, na seriál Camelot z roku 2011 už se taky skoro zapomnělo a vyhořel i rodinněji pojatý Chlapec, který se stane králem. Ten si to ale zasloužil, i když mě to vlastně docela mrzí. 

 

Tuhle dobrodružnou podívanou totiž natočil Joe Cornish, jehož Útok na věžák se mi svého času dost líbil a to především kvůli tomu, že dětští hrdinové, kteří se tu střetli s mimozemšťany, měli k hodným děckám dost daleko. Bylo fajn koukat se na film „pro děti“, co se nebál být trošku drsnější a temnější, kde se umíralo a kde byli hlavními hrdiny třináctiletí sígři, jimž byste tu peněženku na ulici bez keců odevzdali. A tohle všechno Chlapec, který se stane králem, není. Od Útoku na věžák sice uběhlo jen osm let, ale Cornish jako kdyby zestárl o čtyřicet. 

 

Hlavní hrdina Alex je takový zaprcatělý kašpar a syn Andyho Serkise, který jde ve stopách krále Artuše, ale víceméně i ve stopách Mirka Dušína. Snaží se chránit slabší spolužáky, apeluje na čest starších spolužáků, co šikanují ty mladší a z bitky nikdy neustoupí. A díky tomu dostává na školním dvoře pravidelně výprask. A taky kvůli tomu najde meč zaražený v kameni a povede se mu ho vytáhnout. Brzy na to Alex, jeho kámoš i dva největší nepřátelé ze školy zjišťují, že se octli přímo uprostřed artušovského mýtu, že jejich nový spolužák je ve skutečnosti čaroděj Merlin a že světu hrozí hrůzovláda čarodějnice Morgany a jejích monster. A jen Alex je spolu s novými rytíři kulatého stolu může zastavit. 

 

Na první pohled se Chlapec, který se stane králem, tváří jako klasický dobrodružný film pro děti. Neměl bych s tím problém a asi bych se dovedl celkem rychle vyrovnat i s faktem, že režisér tentokrát natočil tradičněji pojatou podívanou pro celou rodinu. Bohužel Cornish šel ještě dál. Vzal artušovskou legendu a celý příběh postavený na důležitosti cti, hrdosti, přátelství a odvaze začal nelítostně rvát divákovi do krku bez ohledu na to, že mu začíná modrat obličej a přestává dýchat. Je až fyzicky nepříjemné sledovat, jak strašně moc se film pokouší hrdinům nutit „rytířské ctnosti“, což má za následek nejen těžko uvěřitelný vývoj charakterů, ale i lehkou trapnost. 

 

Bohužel tohohle školometství a poučování je tu strašně moc. Cornish sice dovede zaujmout v akčních scénách s nemrtvými rytíři, ve kterých je snadné vzpomenout si na jeho Útok na věžák, a film dostane překvapivě velké grády, ale na jednu akční scénu připadá půlhodina keců, nudy, poučování a mnohdy i regulérního otravování. Celé to má navíc sto dvacet minut a i když se tvůrci při finálové bitce docela snaží, přichází příliš pozdě na to, aby člověka vytrhla z letargie. Chlapec, který se stane králem, je spíš než dobrodružná variace na příběh krále Artuše nudná přednáška o tom, jak by se k sobě měli lidi chovat. Rozhodně ne strhující zábava. 

 


Přehrajte si trailer
Pokud byste přeci jen váhali, jestli tomuhle přešlapu věnovat svůj čas a těšili se na Patricka Stewarta a Rebeccu Ferguson, tak oba se tu víceméně jen mihnou. Krom toho Stewartova mladší verze, kterou hraje Angus Imrie, je zdaleka nejotravnější postava, jakou jsem v posledních několika měsících ve filmu viděl. Chlapec, který se stane králem je fotrovsky natočená nuda a ten komerční průšvih si zasloužila. Občas hezky vypadá, párkrát dovede překvapivě strhnout, ale jinak jen a pouze nudí. Pusťte z hlavy, že vůbec existuje. 

Verdikt

avatar4/10

Mr. Hlad

Mladý Alex se chová jako rytíř a má ty správné rytířské ctnosti, takže je vyvolený, aby vytáhl z kusu šutru Excalibur, dal dohromady spolužáky a společně zachránili svět před čarodějnicí Morganou. A je to strašlivá nuda. Chlapec, který se stane králem postrádá humor a nadhled, místo toho hlavně poučuje a vykládá, jak je důležité, aby se k sobě lidé chovali hezky a čestně. Pár překvapivě hodně dobrých akčních scén nezabrání faktu, že většinu času je tahle rodinná fantasy strašlivá nuda.


Hodnocení čtenářů

 • avatar6/10

  Ravenhorn

 • avatar3/10

  Revan

 • avatar4/10

  speedy.mail

 • avatar6/10

  the dark knight

 • avatar5/10

  jantar30

 • avatar4/10

  mkubalikova

 • avatar4/10

  malylada

 • avatar4/10

  PamPero

 • avatar7/10

  blackinho

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace