Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Černý jestřáb sestřelen | Black Hawk Down | 2001
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 18.12.2001
CZ premiéra: 21.02.2002
režie: Ridley Scott
hrají: Josh Hartnett, Ewan McGregor, Tom Sizemore, Eric Bana, William Fichtner

Černý jestřáb sestřelen: Blu-ray


ikona
st39.6
 

"Ridley Scott umí!" mám nutkání zvolat i po opakovaném zhlédnutí Černého jestřába. Jeho pohled na vojenský konflikt v Somálsku je nádhernou ukázkou špičkové filmařiny, práce s hromadou výtečných herců a velkolepou scénou. Ačkoliv tu jde hlavně o vizuální žně a nekompromisně realistický docu-styl, Scott nezapomíná ani na postavy - přes jejich velký počet dostává každá dostatek prostoru, aby vyzněl její strach či hrdinství. Právě tady režisér exceluje, protože se nebojí roztahovat dějovou linii natolik, aby každý z osudů byl pro diváka "jakoby ten hlavní" a přitom si udžel celistvost. Ale nebojte se - o co tu jde nejvíc je akce a ani tady si Scott před šesti lety nebral servítky. Pokud vynecháme pomalejší úvod, je Černý jestřáb sestřelen jedno velké akční inferno, které utichne až se závěrečnými titulky. Film vás natolik vtáhne do děje, že se díky některým scénám cítíte opravdu jako na bitevním poli (hodil by se nápis "nezkoušejte doma"). Kolem hlavy vám sviští jedna kulka za druhou, v obýváku vybuchují granáty a vzadu v kuchyni řvou Somálci hladoví po amerických vojácích. Jakmile se Scott rozjede, už ho nezastavíte. Díky tomu je Černý jestřáb mnohem sugestivnější, než takový Spielbergův Vojín Ryan a na poli válečných filmů se vším všady nemá konkurenci. (9/10)

Držte si klobouky, protože jestli byl Černý jestřáb na DVD ultimátní podívaná, v High Definition je to zážitek mimo standardní měřítka. Zvuk hřmí v nekomprimovaném PCM, na českou stopu ale zapomeňte (dostanete alespoň titulky). Místo ní vás čeká štědrá nadílka hned tří audiokomentářů: autora předlohy a scenáristy, Jerryho Bruckheimera a Ridleyho Scotta, a nakonec komentář veteránů, kteří se bitvy na vlastní kůži zúčastnili. Ti jsou kupodivu nejupovídanější a jejich vyprávění je občas stejně mrazivé, jako Scottovy obrazy samotné. Hodně se rozjede i autor předlohy, ten se zabývá hlavně nastudovanými detaily, které mu při psaní knihy nesměly uniknout. Scenárista mu do toho spíš přicmrndává. Největším zklamáním jsou ale Jerry s Ridleym, kteří občas působí jako by neměli co říct. Z části vám to vynahradí jediný, za to však výživný dokument "Essence of Combat". Je rozdělený na šest částí a rozpitvá se tu úplně všechno - zajímavé jsou hlavně části o digitálních efektech. Jeho přehrávání si můžete přizpůsobit HD novinkou - Blu-Wizard vás nechá vytvořit playlist, kde si určíte v jakém pořadí se dokumenty přehrají. Funkce, kterou dodnes považuji za zbytečný pokus Sony mít pro začátek alespoň něco neokoukaného, ale někteří z vás jí možná využijí. Co vám samozřejmě udělá největší radost je obrazový přepis, který je naprosto špičkový. MPEG-2 komprese (ano, i na BD se ještě používá, někteří hlavouni u Sony ji dokonce preferují) dodává Jestřábovi mnohem filmovější look (je to dáno hlavně jakousi neomaleností encodingu), kde se tlačí na zvýrazněné celuloidové zrno. Tady mám jen drobné výhrady, protože úvodní scéna filmu zrní jak kdyby ji někdo prohodil hradem z písku. Jinak je ale jeden z prvních blu-rayů prezentován v plné síle.

 Obraz: 2,40:1 :: 1080p (MPEG-2)
 Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky, francouzsky :: PCM 5.1 - anglicky
 Titulky: české...
 Datum vydání: 16. 4. 2007
 Cena: 799,-

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace