Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Auta | Cars | 2005
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 09.06.2006
CZ premiéra: 13.07.2006
režie: John Lasseter
hrají: Paul Newman, Bonnie Hunt, Owen Wilson, Cheech Marin, Richard Petty

Auta: Trailer 2


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

To nám to letí. Řekli byste, že první ukázka ke Cars k nám dorazila už více než před rokem a půl? Je to tak, autíčka jsou ve vývoji už zatraceně dlouho. A Pixar do toho jde dnes úplně poprvé zostra v plné délce dvou a půl minut, markantně rozvíjí příběhové klubko a nechává své hrdiny lehce emocionálně zaplést. Dozvíte se, jak se auto proslavené ze závodů Nascar dostalo na venkov, jak se mu tam líbí a co si o něm myslí ostatní. A pochopitelně se vám dostane i nějakého toho poučení, že kamarádství a láska jsou hodnoty cennější jakýchkoliv hmotných aktiv či věčné slávy. Ne že by to něco měnilo na tom, že mi to stále přijde trochu suché, bez náboje a života, ale už tam alespoň nevidím jen tu urputnou snahu nalákat děti na „autíška“. Sem tam totiž padne poměrně dospělý dialog či poznámka reflektující výjevy z života, na které mají předškolní děti ještě času dost („ty máš nad zadkem tetování?“ ;) a to mi rozhodně háže Cars do příjemnějšího světla než ve striktně dětsky laděných předchozích ukázkách. Mimochodem je docela zábavné sledovat, jak to Pixar se svými trailery zkouší na diváka ze všech stran. Z jistého úhlu pohledu za to snad zaslouží i pochvalu: Už jsme tu měli reklamní spot i údernou adrenalinovou jízdu a dnes byla nasazena do hry ukázka podle klasického metru s rozjezdem, zasvěcením do všech dříve skrytých scenáristických tajů, i ponaučením. Tahle hra mě baví a rozhodně značí, že si animování mágové chtěli dát na propagaci Cars co nejvíc záležet. Finální ukázka mi přijde ze všech nejlepší a protože jsem minule váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami a sáhnul níž, dnes se revanšuji s kartou vyšší. Nic to však nemění na tom, že stejně jako zbytek redakce stále v přílišný úspěch Cars nevěřím. To jen abyste nemysleli, že jsem dočista vyměkl ;).

Auta: Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Tak že by nám svitlo na lepší časy? Ano, ano. Pixar se skutečně pochlapil a do světa vypouští konečně trochu důstojnou ukázku, která neevokuje dětské hrátky s angličáky, resp. evokuje je o dost méně. I když, pořád všeho s mírou – na čtyřhvězdičkový stupeň by bylo ještě třeba o pár procent přitlačit. Nejsmutnější na tom je, že Pixar v mých očích už zjevně tlačit nemůže. Tenhle dvouminutový spot mixuje všechny myslitelné úderné atributy, tlačí do pozadí zbytečně infantilní dialogy a vůbec, snaží se vsadit na adrenalinovou jízdu, kde to smrdí olejem a spálenými pneumatikami a kde není poznat, že výsledek bude ve skutečnosti o moc dětinštější. Navíc do toho hraje skutečně chytlavá pecka, detailů ne protáčející se pneumatiky je dost a dost, stejně jako odlétávajícího prachu, písku a kouřových oblaků. Má to celkem švih a Owen Wilson tomu dodává příjemně uvolněný punc. Zkrátka a dobře, na poli trailerů na Auta dostatečně vymazlené... avšak na poli trailerů obecně stále trochu průměr. A nadávejte mi do zkrachovalých automechaniků, pořád nemám pocit, že tohle dílko bude dalším článkem v nekončící krasojízdě Pixařích absolutních hitů. Jistě, asi si to na sebe nakonec vydělá… ale přece jen jsme byli od animačních mágů zvyklí na lichotivější resumé než tohle prosté konstatování. Rád se však budu mýlit.

Auta: Teaser 2


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Už jsem myslel, že si na HD technologii začínám konečně zvykat jako na běžný standard, ale pak se občas z dílen filmových mágů vyloupne něco jako tenhle teaser a já jsem opět uveden v úžas. Ne že by byl nějak dobrý z hlediska prezentace filmu. Na to je příliš krátký a záběry z filmu samotného jsou paradoxně bohužel tím nejhorším, co nabízí. Ne ne. Mluvím o vybroušeném obrazu, který animovaný film prostě dokáže prezentovat naprosto dokonale. První půlka nového teaseru na Cars vypadá a zní překvapivě našlapaně a téměř evokuje libovolné intro série Need for Speed. Doporučuji zataženou roletu a pořádně těsná sluchátka… Po absolvování prašné spršky se bohužel vracíme zpátky na zem. I dnes mám pocit, že mluvící auta mě za srdce prostě nechytla, i když jsou opravdu pěkně vymodelovaná a každé má jiný slang. Pořád nejsem přesvědčen, že autoři mají co nabídnout po příběhové stránce, jestli se podařilo vtisknout tomu aspoň malou dávku dospělého humoru nebo to prostě bude jenom zábavná řachanda pro děti s roztomilými autíčky. Nápad tohohle teaseru („Mohli bychom vás dráždit hodiny, ale naše auta mluví za nás.“) je každopádně celkem fajn a rozhodně splňuje to, co na takhle malém prostoru od ukázky čekám. Jen mě zaráží, jak diametrálně se liší „reklamní“ část od té filmové…

Auta: International trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
imf

Konečně... Do kin si to sice nejnovější pixaří zázrak namíří až v červnu, ale trailer je nejlepší přisadit k některému z právě exportovaných "animáků" (a vítězem je... Wallace and Gromit). Pryč je ona hubená ukázka z dřívější doby, tentokrát se konečně dozvíte jak se sporťák Owen Wilson dostal na venkov a proč tam neustále naráží do věcí a padá do políček s kaktusy (s Jackassem to zjevně nic společného nemá). Dějově vás nic neohromí, vizuálně asi taky ne (už jsme holt příliš zhýčkaní, Pixaří Auta ale vypadají skvěle, určitě mnohem líp než Barnyard (o stovky světelných mil ;)), takže nám nezbývá než lovit hlášky a hádat dabéry. Toho prvního je hodně, z druhého ulovíte jen zmiňovaného Wilsona a buransky šišlajícího Larryho od kabelovky (ano, někteří Američané už neví, co by se svým jménem udělali). Ale funguje to na plné otáčky a i když odevšad vykukuje disneyovská přeslazenost a klasické zjednodušovací stereotypy, Pixaři přesto zvládají skórovat. Není to sice nijak přesvědčivé, ale možná má tenhle trailer záměrně sraženou inteligenci, aby se u něj děti smály od začátku do konce. Nebo jen tvrdošíjně obhajuji Pixar, který má přeci taky jednou za čas nárok na slabší sezónu. Čtyři hvězdičky s výstrahou.

Auta: Teaser


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
imf

Cars jsou pro Pixar poslední disneyovskou povinností, pak budou definitivně vyvázáni ze smluvní spolupráce a podle některých "konečně začnou dělat animáky pro dospělé". Uvidíme, každopádně v idylickém úvodu se čmelákem jsou vyjmenovány největší hitovky (Nemo, Toy Story, Život brouka) a když už začnete pochybovat o přeslazenosti scénky, je čmelák rošmelcován rychle jedoucím autem (nebojte se, přežije to ;). Velice stylový, i když trochu předvídatelný úvod vás hodí přímo do akce, po krátké rozmluvě dvou autíček (toho sporťáka mluví Owen Wilson) se podíváme na dravý závod NASCAR vozů (to jsou ti praví frajeři), aby se nakonec ukázalo, že se jedná o film, který hrdinové z úvodu sledují v kině. Je to celé krutě roztomilé (možná až příliš), vizuálně fantastické (autíčka mají velmi komplexní mimiku a využívají úplně všeho, od kol, přes nárazníky až po přední sklo), jen příliš krátké, ale to je možná dobře, protože dostat hned v úvodu do ruky kvalitní ukázku, zřejmě bychom tu dlouhou agónii do premiéry nevydrželi.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace