Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Byt | The Apartment | 1960
csfd  imdb
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Billy Wilder
hrají: Jack Lemmon, Shirley MacLain, Fred MacMurray, Ray Waltson, Jack Kruschen

Byt: DVD


ikona
KarelR
Jak má vypadat geniální romantická komedie? 

Až budete letos nakupovat na Vánoce, nezapomeňte na jednu věc. Není nutné cpát mamince DVDčko s nejnovější romanťárnou Jennifer Aniston jen proto, že ji ještě neviděla. Kupte jí raději filmový dárek trvalejší hodnoty. Třeba takový, který přežil už pět dekád a stále zvládá být prvotřídní komedií, dramatem a romantickým filmem.

Asi už jste správně uhodli, že všechna tahle přízviska patří Bytu Billyho Wildera. Film z dob, kdy ještě Oscary něco znamenaly, nasbíral v roce 1960 hned pět pozlacených sošek. Nechyběly mezi nimi ty za nejlepší film, režii a scénář, což by vám mohlo letmo naznačit, co že to MagicBox posílá na vánoční trh. Správně, je to nestárnoucí klasika, v níž Jack Lemmon znovu dokazuje, že právě on je spojovacím článkem mezi Jamesem Stewartem a Tomem Hanksem.

Byt je stoprocentní Hollywood v každém směru.Herecky neselhávající sympaťák a miláček Ameriky se tentokrát představuje jako C. C. Baxter, obyčejný zaměstnanec newyorské pojišťovny. „Buddy Boy“, jak mu přezdívají jeho nadřízení, má ale jedno velké tajemství, které mu má brzy pomoct v kariérním postupu. Půjčuje totiž svůj byt hrstce lidí na těch správných pozicích, aby mohli v klidu dovádět s milenkami. Přeci je nepotáhnout do motelu v New Jersey, no ne?

Vysilující rotaci vlastní domácnosti nesnáší Buddy zrovna dobře, vykoupení však na sebe nenechá dlouho čekat. Zdá se jím být rýsující se vztah s mladou výtahovou operátorkou, protože právě ona v Buddym probouzí tendence začít se chovat jako chlap a naučit se říkat „ne“. Takové chování by ho ale mohlo stát místo, a tak se Buddy začíná zmítat mezi potřebou mít důstojnost a mít co jíst. Finální volba však na sebe nenechá dlouho čekat.

Byt je tím vzácným typem filmu, který bez sebemenšího zaváhání přeskakuje z komedie do dramatu. Přesně obsazené postavy se vám totiž okamžitě zaryjí pod kůži, a pak už není problém věřit jejich roztomilému vtipkování nebo naopak vážným životním rozhodnutím. Zkrátka stoprocentní Hollywood v každém směru, u kterého vůbec nevadí střídání několika málo lokací a který vás ve finále určitě potěší tím, že se nerozteče do patetické romantické limonády. Je škoda, že už se takové filmy dnes moc netočí? Dokud se vydávají na DVD, dá se to ještě přežít. (10/10)

Bonusy nejsou. Snad se něco dostane alespoň na pomaličku se blížící Blu-ray.

Zvuk: Dolby Digital 2.0 – anglicky, česky
Titulky: české
Datum vydání: 23.11.2011
Cena: 199,-

© copyright 2000 - 2021.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se na MovieZone zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace