Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Braindead – Živí mrtví | Braindead | 1992
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Peter Jackson
hrají: Timothy Balme, Diana Peñalver, Elizabeth Moody, Ian Watkin, Brenda Kendall

Braindead – Živí mrtví: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
braindeadpeter jacksonvimživí mrtví
Peter Jackson a jeho zombie masakr 

Každý režisér nějak začínal. Někdo si poctivě odchodil školu a má na stěně zarámovaný diplom, další už od svých čtrnácti běhal po městě a snažil se dlouhými záběry na odpadkový koš zachytit esenci lidskosti a někdo prostě jen vyžebral peníze od rodičů a pořádně se vyblbnul. To je případ Petera Jacksona. Jeho Bad Tase je film natočený s kamarády a za pár tisíc dolarů a o šílenosti Meet the Feebles platí v podstatě to samé. Braindead – Živí mrtví byl jeho první profesionální film. Ale pro diváka, který zná Jacksona jen jako režiséra Pána prstenů, by mohl znamenat infarkt.

Brainded – Živí mrtví je totiž divočina od začátku do konce. Vzduchem ze začátku létají hlášky a ke konci končetiny. Celé to dohromady ale pro někoho možná trochu překvapivě nepůsobí jako horor, ale jako naprosto šílená bláznivá komedie. Sledovat Braindead – Živí mrtví je jako koukat se na hranou adaptaci Itchyho a Scratchyho. Pokud by byl někdo takový šílenec a chtěl pustit tenhle film svým stárnoucím rodičům, kteří před televizi zasedají jen v pondělí, když dávají Hraběnky, měl by si to pořádně rozmyslet. Při scénách, kdy se lidem trhají hlavy, pološílený strýček běhá po domě plném nemrtvých se sekáčkem na maso a s psychopatickým výrazem krájí všechno, co se mu dostane pod ruku, by nejspíš rodiče začali uvažovat o tom, jestli na vás sledování filmů nemá špatný vliv. A pokud by vydrželi do úplného konce a viděli zombie mimino v mixéru a Lionela se sekačkou na trávu, nejspíš by na rovnou zavolali docenta Chocholouška.

Peter Jackson ale sám evidentně dobře věděl, že tenhle film nemůže dokoukat nikdo bez smyslu pro humor. Hektolitry krve, nerealistické ale zábavné masky a nápaditá brutalita dává totiž potenciálnímu divákovi jen dvě možnosti. Buď ještě před polovinou odejít od televize, zchladit si hlavu několika panáky fernetu a jít se uklidnit sledováním šnečích závodů, a nebo se pohodlně posadit do sedačky a užít si možná nejdivočejší jízdu plnou násilí a velmi osobitého humoru.

p.s.: V USA údajně proběhla před premiérou Dvou věží akce, při které jakýsi Jacksonův fanoušek chtěl všechny milovníky fantasy seznámit s předchozí režisérovou tvorbou. Dal bych vlastní játra za to, abych viděl výrazy Tolkienových fanoušků.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace