Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Bolest a sláva | Dolor y gloria | 2019
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 22.11.2019
CZ premiéra: 23.05.2019
režie: Pedro Almodóvar
hrají: Penélope Cruz, Antonio Banderas, Raúl Arévalo, Asier Etxeandia, Kiti Mánver

Bolest a sláva: Recenze


ikona
Rimsy
antonio banderaspedro almodovarpenelope cruz
Po zádech Pedra Almodóvara vyšplhala spousta španělských filmařů, sám mistr ale v poslední dekádě už není tak zásadní postavou evropské kinematografie jako před lety. Napraví mu reputaci poetická cesta do dětství i vlastní stárnoucí duše? 

Nový film Pedra Almodóvara sice už v kinech chvilku vídáte, přesto by byla škoda se o něm nepobavit. I přes kolísavou kvalitu jeho posledních děl a trochu upadající renomé evropské režisérské hvězdy totiž každý jeho film stojí za pozornost. Přestože si však poslední dva kousky, Rozkoš v oblacích a Julieta, příliš divácké přízně neodnesly, Bolest a sláva vypadá o poznání lépe. Proč?

Almodóvar si po vzoru Felliniho, Truffauta, Allena a spousty dalších velkých jmen střihnul věčné téma filmaře, který je v tvůrčí krizi. Neuspokojivá vztahová situace i podlomené zdraví se na tvorbě uznávaného režiséra výrazně podepsaly, a tak se stárnoucí hlavní hrdina Salvador poflakuje ve svém bytě mezi sebelítostí a touhou po životě. Nový impulzem by mohla být obnovená premiéra jeho největšího hitu, před ní se však musí usmířit s ústředním hercem, s nímž se kdysi rozhádal – a to je pouze začátek. Časem se tak Salvador stává tím, proti čemu v minulosti bojoval, a hlavně musí zpětně vyřešit svůj vztah s matkou, tedy trabl spojující snad všechny jižanské muže.

Vyprávění sledujeme ve dvou rovinách – v té aktuální vidíme po letech výbornou roli pro stále charismatického Antonia Banderase (který si odnesl i hlavní hereckou cenu z Cannes), v té minulé zase jeho vzpomínky na dětství s matkou v podání až nerealisticky krásné Penélope Cruz. Almodóvar se tak opět vrací ke svým osvědčeným jménům, jež dávají jeho novince hvězdný punc. Ta se přitom opět nezalekne nečekaných zvratů a narativních hrátek, což nám v minulosti španělský znalec (nejen) ženských duší už ukázal. Jakkoli je tedy vyprávění místy trochu nepochopitelné, poslední scéna vše moc hezky propojí a vybídne diváka k dalším pár desítkám minut zamýšlení nad důležitostí paměti ve vyrovnávání se s démony minulosti.

Homosexualita, drogová i citová závislost, barevná stylizace i jakési společenské vakuum, kde se reálie mimo dosah hlavních postav příliš neřeší – prostě spousta standardních atributů Almodóvarových filmů se zcela rozpoznatelně nachází i zde, avšak o poznání umírněněji než obvykle; a v kombinaci s intimitou tématu se nejspíš jedná o autorův nejosobnější snímek. Je samozřejmě otázkou, zdali se jeho osobní vzpomínky nepromítly do vyprávění až příliš – tedy na úkor dramatičnosti a všeobecné pochopitelnosti pro většinu diváků. Pro mě se však o problém vůbec nejednalo a dohromady je Bolest a sláva sympaticky vyrovnaným dílem, v němž často kontroverzní filmař udržel své manýry na uzdě a přednesl citlivou uměleckou výpověď s řadou procítěných momentů. Vrchol letošního artu z toho sice nebude, ale na výbornou evropskou podívanou to Almódovar zase jednou dotáhl.

Verdikt

avatar8/10

Rimsy

Méně okázalé než jiná Almodóvarova díla, ale o to intimnější. Bolest a sláva sleduje režiséra, který se vyrovnává s minulostí i osobními problémy způsobem, jež mu nejbližší – filmovou tvorbou. A pořád je dost zábavné to sledovat.Hodnocení redakce

 • avatar5/10

  crom

 • avatar6/10

  krauset


Hodnocení čtenářů

 • avatar8/10

  Slide

 • avatar9/10

  jarmil

 • avatar7/10

  Slarque

 • avatar6/10

  GuidoA.

 • avatar8/10

  malylada

 • avatar7/10

  Ceslo

 • avatar6/10

  Ravenous

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace