Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Boj | War | 2007
csfd  imdb
US premiéra: 24.08.2007
CZ premiéra: nestanovena
režie: Phillip G. Atwell
hrají: Jet Li, Jason Statham, Sung Kang, Devon Aoki

Boj: Recenze


ikona
imf
 

Ti dva mají co napravovat. Jason Statham - britský gangster, francouzský kurýr a teď americký policajt bez slitování versus Jet Li - čínský superhrdina, pes utržený ze řetězu a teď superzabiják se super károu (všichni tu mají super káru, kromě Devon Aoki, ta má super koně). Setkali se už dřív, ale nebylo to tak jedinečné, jak tvrdil název snímku. Jet tam byl totiž dvakrát. Jednou hodnej, podruhý zlej, měkkej, tvrdej, divnej, rychlej, pomalej a chytrej... a Jason tam běhal kolem dokolečka, všechny zdravil intergalaktickou bouchačkou a nakonec ostrouhal, když si to Jet rozdal sám se sebou. Ne, počkat... to nedává smysl... zapomeneme na to a začneme znovu.


Jack je superspeciální agent, co se neholí, protože nechce a neptá se gangsterů na povolení ke střelbě, protože nemusí. Nemá zrovna dvě nuly v průkazce, ale je zkrátka cool. Na scéně se ale objeví chlápek, co má hezčí auto, hezčí vlasy a hezčí sluneční brýle. Říká si Rogue a šlape Jackovi do zelí tím, že zabíjí gangstery bez ohledu na pohlaví a barvu jejich kůže. Většinou se to seběhne tak, že někam nakráčí, párkrát se mihne v zorném poli tak, aby gangsteři vystříleli všechny náboje a pak si zavolá jejich psa, aby jim aportoval odjištěné granáty. A je vymalováno. Zábava končí ve chvíli, kdy to dceru jednoho bosse, Devon Aoki, přestane bavit... přijede na koni a začne mluvit japonsky, což zní, asi jako když kočka přebíhá přes skleněné střepy. Chápete? Ne? Ok, zapomeneme na to a začneme znovu. 


Jason Statham je borec. Přijel z Anglie do Francie, ale nikdo ho tu neměl rád (byl Brit a to měl za to). Tak se spojil s Lucem Bessonem, natočil pár filmů a najednou ho měl rád úplně každý. Přijel do Ameriky a zas ho neměl rád nikdo. Tak natočil Zastav se a nepřežiješ a zas ho měl rád každý. Jeta to naštvalo, protože tohle se mu nikdy nepovedlo. Tak se vrátil do L.A. a protože už jednou Jasonovi nabančil, tak chtěl reprízu. Jenže ve scénáři bylo, že tentokrát vyhraje Jason, což Jeta děsně vyprudilo, takže si vymínil, že ve filmu bude za trest jenom střílet lidi, případně někoho naporcuje samurajským mečem. Žádný kopání, leda do Jasona. A jak řekl, tak udělal. V celém filmu pobíhá s kulometem a nepřítomným výrazem ve tváři, aby nakonec odšermoval samurajskou vložku (ve scénáři není těžké rozeznat přidušenou inspiraci Yojimbem) a třicet, plných třicet vteřin se mlátil s Jasonem Stathamem. Já po tobě rukou, ty po mě krumpáčem? Kanadský naturščik Philip G. Atwell se na to nemohl dívat a raději si trochu přihnul, možná proto mu pak ruka s kamerou skákala, jak kdyby všichni popojížděli po pražské magistrále. Nikdy jste nebyli v Praze? Tak to taky nemůžete pochopit. Popojedem zpátky na start a začneme znovu.
 


Uff... tak jak teď? No ano, ještě jsem vám neřekl, že Jason taky mluví japonsky. Nechtějte to slyšet, trvá to asi minutu a nebohý Jason se tak soustředí na výslovnost, že vypne všechny mimické svaly. Kdybyste měli na záchodě zrcadlo, hned byste viděli, jak to může vypadat. I bez chození do kina. Cizojazyčný výstup byl větším mučením než smrt jeho nejbližších a tak se Jason oooopravdu naštval a začal Jeta honit... po všech čertech. Po lešení, po asfaltu, po střeše a tak vůbec. Když ho potkal poprvé, Jet mu zamával, když ho potkal podruhé Jet ho ignoroval, když ho potkal potřetí, tak si konečně dali přes hubu. Debutující scenáristé holt nemají žádné vychování a navíc ohýbají čas, takže hodina a půl v jejich společnosti je jako celodenní maraton hiphopových videí, s tím rozdílem, že Atwellovi jeho černí kluci (50 Cent, XZibit) halekali do kamery, kdežto Jason a Jet pořád někam utíkají a objektiv jaksi nestíhá. Taky nestíháte? Nebojte, už nebudeme přetáčet. Anebo jo, postrčíme to rovnou do cílové rovinky.


Tenhle film má totiž pointu. Vzpomínáte, když jste zjistili, že Princezna Xena je ve skutečnosti feministicko-lesbická manifestace? A co Bruce Willis a jeho finální mozkodlab v Šestém smyslu? To je houby proti tomu, když si Jet sundá ty sluneční brýle. Jasonovi to najednou všechno dojde (mně to došlo už po deseti minutách, ale nechtěl jsem mu napovídat, už je to velkej kluk). On není on, já jsem já a všichni jsme hloupí, že jsme za to zaplatili vstupné. Kéž by to Atwell myslel vážně, kéž by to tak opravdu bylo a já celou dobu nesledoval svého miláčka, ale jen nějakou jeho atrapu. Miláčka? Já jsem napsal miláčka? To vystřihněte. A vůbec, nehodlám se mezi nimi rozhodovat. Celé to rozpustíme. Kdo to nepochopil, ať už znovu nezačíná a pro jistotu zapomene, že podobný film existuje. Kdo viděl, ten chápe až příliš dobře. Jet Li - tři roky nucených prací v hongkongském filmovém průmyslu, Jason Statham - Zpátky k bagetám, Philip G. Atwell - Jestli ještě jednu sáhneš na kameru, tak ti upadnou ruce. Samy od sebe... protože spravedlnost existuje. :)

Verdikt

avatar2/10

imf


Hodnocení redakce

 • avatar2/10

  Spooner

 • avatar3/10

  Mr. Hlad

 • avatar2/10

  KarelR


Hodnocení čtenářů

 • avatar7/10

  Ravenhorn

 • avatar3/10

  Tuxedo

 • avatar4/10

  t_gon

 • avatar3/10

  TomHardy

 • avatar4/10

  aik

 • avatar6/10

  nervous

 • avatar4/10

  vuhu

 • avatar5/10

  Le_Chuck

 • avatar3/10

  Filip B

 • avatar4/10

  BODROV D

 • avatar6/10

  beast6776

 • avatar2/10

  Lichtenberg

© copyright 2000 - 2022.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
 1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
 2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
 3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
 4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace