Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Blízká setkání třetího druhu | Close Encounters of the Third Kind | 1977
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Steven Spielberg
hrají: Richard Dreyfuss, François Truffaut, Teri Garr, Melinda Dillon, Bob Balaban

Blízká setkání třetího druhu: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Po Blade Runnerovi máme tu čest setkat se s dalším průlomovým sci-fi snímkem, který slaví kulaté výročí a tudíž přichází v nové naleštěné edici. Právě Blízká setkání jsou jedním z těch filmů, díky kterým sci-fi tak zbožňujeme: Spielbergova vize mimozemského náletu na naší planetu je nestárnoucí klasika, u níž se myšlenková hodnota nemění ani po letech a nad kterou můžete i po tak dlouhé době upřímně žasnout. Steven Spielberg už před třiceti lety moc dobře věděl, co na nás funguje a ačkoliv jsou Blízká setkání hodně pomalou podívanou, která natahuje kde může, pokaždé Steven překvapí nějakou nezapomenutelnou scénou. Finální kontakt s mimozemskou civilizací, úvodní "osvícení" malého chlapce, "honění" světla, to jsou jen některé z těch opravdu silných momentek. Pro lepší popis celého filmu ale radši odkazuji na Civalovo nedávné V.I.M, které vystihuje, jak moc dobře Blízká setkání fungují.

Tato recenze se zaměřuje na importovanou Blu-ray edici ze zahraničí (konkrétně britskou, která má i české titulky), u nás Blízká setkání třetího druhu vyšla jen na DVD, a to navíc v - oproti zahraničí - ošizené jednodiskové edici. Žádných bonusů se tu nedohrabete, jestli jste ale opravdu vášnivý sběratel a do Blu-raye se vám ještě nechce, krom dovozu existuje ještě jedna možnost, jak svou sbírku doplnit o zbylé verze sestřihů (jsou tři: kinosestřih, speciální edice a režisérský sestřih) a nějaký ten dokument: Prostě si kupte starší edici, která u nás vyšla před několika lety. Je to dvoudiskové balení, na prvém disku je "Special Edition" sestřih, na druhém pak většina dokumentů, které najdete na dnešním novém vydání DVD a Blu-raye. Tu pak stačí doplnit verzí, která vychází teď, tedy režisérskou a můžete být spokojení. Původní kinosestřih se od ní už tolik neliší. Pokud v tom máte zmatek, čemuž bych se vůbec nedivil, přikloňte se se mnou k verzi ve vysokém rozlišení, která nám všechno velmi usnadňuje.

Co zaujme hned na první pohled je balení, které je - jak sám název edice napovídá - vskutku ultimátní. Blízká setkání přicházejí v tvrdých krabicových deskách s nádherným potiskem. Uvnitř čeká krom Blučka samotného dost obsáhlá knížečka s tunou původních fotografií a filmografiemi tvůrců (plus nějakou zmínkou o natáčení a tvorbě efektů, to samé ale uslyšíte v dokumentech). Disky samotné pak čekají v balení, které vypadá jak vnitřek digipacku. Krom disků skýtá ještě oboustranný plakát, na jehož druhé straně jsou tři časové linie filmu, podle kterých poznáte, který sestřih se čím liší. Sice je problém se v nich orientovat, ale člověku v porozumění různým verzím filmu i tak docela pomůžou. Konkrétně k britskému balení mám ale jednu ohromnou výtku: úchyty disku jsou sice designově pěkně vyřešené, bohužel ale vůbec nesplňují svůj účel. Prostřední packa je totiž níž, než okrajové obroučky plastového dna, o které se disk opírá. Když ho tedy zamáčknte tak, aby držel, prohýbá se směrem ke středu. Což je pro některé sběratele naprosto nemyslitelné, disky je proto lepší skladovat v dalším balení. Potisk "made in Italy" napovídá, že Italové sice smysl pro design mají, ale s funkčností jejich výrobky nikdy neměly moc společného.

 Pak už je ale blízké setkání s touhle edicí jedna radost. Film prošel dalším remasteringem a úpravou obrazu, takže v mnohých případech vypadá opravdu jako nový. Trochu jsem postrádal hloubku obrazu, zvlášť v nočních scénách, jinak je ale barevné podání i množství detailů naprosto v pořádku. Mnohé bude rušit poměrně velké množství filmového zrna a šumu - nezapomeňte proto, že filmu je už třicet let! Asi největši problém je pak u speciálních efektů. Lodě vypadají skvěle, ani jim nechybí detaily, ale "ohraničení" světelných paprsků je doprovázeno hodně nerovnoměrnými přechody, jejichž strukturu navíc narušuje zmíněné zrno. Popravdě to trochu kazí vizuální zážitek, který si pamatuji ještě z DVD na CRT televizoru, pokud ale budete film sledovat na plazmě, neměli byste s tím mít takové problémy, přechody budou přece jen hladší. Špína každopádně byla z filmového pásu poctivě odstraněna a přes drobnou rozpitost Blízká setkání vypadají vskutku skvěle. Zvuk přichází ve dvou verzích: v Dolby TrueHD a DTS-HD MA, obojí o šesti kanálech, samozřejmě. Film je na disku ve všech třech verzích (pro Special Edition bylo dotočeno pár scén, proto je nejdelší - největší rozdíl je v tom, že se podíváte dovnitř lodi, u režisérské verze tahle sekvence zase chybí). Pokud vám nepomohla zmíněná časová linie, střihač ještě Blučko doplnil o možnost tzv. "View from Above", které graficky film doplňuje o informace o rozdílech mezi konkrétními sestřihy.

Bonusový disk je v mnohém kopií toho pro Speciální edici - i tam už "Watch the skies" ze sedmasedmdesátého a "Making of" byly. Na modré placce je první položka překvapivě prezentována v HD, druhá zůstává v SD, tedy přesnou kopií svého předchůdce. Jakousi omluvou za chybějící komentář je dokument "Spielbergových 30 let Blízkých setkání", což je taková finální režisérova výpověď o tom, proč učinil ta která rozhodnutí a kde bral inspiraci. Příjemná dvacetiminutovka, samozřejmě v HD, protože je naprosto nová. V rozsáhlých galeriích pak nejdete hromadu fotek, storyboardů (a jejich srovnání s natočenými scénami) a materiálů pro reklamní kampaně, tedy i trailerů.

Obraz: 2,35:1  :: 1080p (AVC MPEG-4)
Zvuk: Dolby TrueHD 5.1, DTS HD Master Audio 5.1 - anglicky
Titulky: české...
Datum vydání: 03.12. 2007
Cena: $49.99, £22.99 (Blu-ray), 399,- (české 1DVD - dir.cut) / 399 (starší 2DVD - S.E.)

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (17)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace