Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Bláznivá střela | The Naked Gun: From the Files of Police Squad! | 1988
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: David Zucker
hrají: Leslie Nielsen, Priscilla Presley, George Kennedy, Ricardo Montalban, O.J. Simpson

Bláznivá střela: V.I.M.


ikona
Mr. Hlad
Leslie Nielsen a parodie, která definovala žánr na tři dekády dopředu. Jo a taky jeden z nejvtipnějších filmů všech dob.  

V posledních letech jsme zjistili, že natočit dobrou parodii je těžší, než by si spousta filmařů myslela. Všechny ty Velký bijáky, Disaster Movie a třeba i domácí pokusy jako Wilsonov byly spíš smutná než zábavná podívaná, a tak se při hledání parodické a zároveň inteligentní zábavy musí člověk vrátit do minulosti. Topper Harley a Žhavé výstřely už tady VIM mají, takže se teď podíváme na jeho kolegu s policejní plackou. 

 

Bláznivá střela je film, který příští rok oslaví třicet let od premiéry, avšak v televizích se objevuje pravidelně i dnes a nejspíš se na tom nic nezmění. A to vůbec nevadí, protože takhle povedených komedií fakt moc není. David Zucker, jeho brácha Jerry, Jim Abrams a Pat Proft (ti tři mu pomáhali se scénářem) si parodování vyzkoušeli v Připoutejte se, prosím! a Přísně tajné!, ale zatímco jejich předchozí filmy byly spíš sledy scének, Bláznivá střela působí sevřeněji a tak nějak… filmověji. Ovšem co se zábavnosti týče, je na tom podobně, takže výtečně. 

 

Čtveřice autorů vycházela ze seriálu Police Squad!, který u nás skoro nikdo nezná, ale to nakonec asi moc nevadí. Důležité je, že se jim povedlo přijít s klasickým detektivním příběhem, jenž by víceméně šlapal i bez toho humoru a vylezlo by z toho další funkční, i když dnes asi zapomenuté osmdesátkové béčko s cynickým detektivem a průhlednou zápletku. V roce 1988 byli však Zuckerové, Abrams a Proft na vrcholu svých scenáristických sil a neuběhne patnáct vteřin bez toho, že by se neobjevil vtip. Fyzické fóry by se neztratily ani v době, kdy na plátnech blbnul Buster Keaton, dialogy jsou tak dokonale absurdní a vážně podané, že je zatraceně těžké nesmát se, kdykoliv Frank Drebin promluví, hraje se tu s dvojsmysly i do extrému vyhnanými pointami a šíleným nápadům se tu meze absolutně nekladou. Zuckerova parta tu dokonale vytěžila komediální i krimi žánr a Bláznivá střela tak patří k těm několika málo komediím, u nichž je úplně jedno, jestli koukáte od začátku (geniální scéna s likvidací všech světových padouchů a mateřského znaménka Michaila Gorbačova), nebo přijdete v půlce. Vždycky tu něco je. Něco, co vás překvapí svou seriózně podanou bizarností, vyhroceností nebo prostě jen trhlostí. 

 

No a pak je tu Leslie Nielsen. Herec, který na plátně až do osmdesátých let představoval především charismatické pány a šéfoval třeba lodi Poseidon. Zucker si ho vyhlédl už do Připoutejte se, prosím! a prý se zamiloval do jeho schopnosti říct jakoukoliv volovinu a mít u toho vážnou tvář. Charlie Sheen ve Žhavých výstřelech byl fajn, ale Nielsenův kamenný ksicht je něco neopakovatelného. Konec konců díky Bláznivé střele hrál dalších dvacet let jedno a to samé. A vždycky – bez ohledu na kvalitu filmů – v tom byl skvělý. Jeho Frank Drebin je nezapomenutelná postava nejen komediálního žánru. Stejně jako celá Bláznivá střela. 

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace