Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Bláznivá mise | Aces Go Places | 1982
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Eric Tsang
hrají: Samuel Hui, Karl Maka, Sylvia Chang, Dean Shek, Carroll Gordon

Bláznivá mise: V.I.M.


ikona
imf
Jo. Tohle je ten film s autíčky s výbušninou.  

Bláznivá mise alias Aces Go Places, to je jeden ze zásadních milníků hongkongské kinematografie. Sam Hui v hlavní roli byl spolu se svým bratrem Michaelem v Hongkongu velmi populární jako zpěvák, televizní bavič a nakonec i jako herec. Bratrům Huiovým lze historicky připsat nemalou zásluhu na popularizaci kantonštiny mezi omladinou a především stáli u zrodu cantopopu. Pokud na vás mluvím “rumunsky”, vrátím se zpátky k sérii Bláznivých misí, kterou pamětníci devadesátkového úsvitu videopůjčoven musí pamatovat, protože byla nedílnou součástí tehdejší nabídky Intersonicu, který vychrlil všech pět dílů, které v letech 1982 až 1989 vznikly. 

Vyloženě za pozornost stojí hlavně první dva, ať už kvůli chytré a drzé parodii bondovek, buddy movie dynamice, ale také pro vlezlý hudební motiv a parádní akční scény. Tak parádní, že si spousta “devadesátkových dětí” později v této roli pletla Sama Huie s Jackiem Chanem. Taky jsem toho byl chvilku obětí, ale Sam si zaslouží vlastní piedestal, ostatně hrál třeba i asijského Indianu Jonese v Legendě o Zlaté perle.

Bláznivá mise vypráví o zlodějíčkovi-gentlemanovi King Kongovi, který se krádeží diamantů zaplete do vysoké mezinárodní hry a především po něm začne jít bláznivý inspektor Kodijack (v originále se ovšem jmenuje jen Albert, Kodijack je záležitostí mezinárodních verzí). Typicky šílený asijský humor, v němž dostávají facky i ženy a akční scény se střídají s dialogovými tak, že vám z toho půjde hlava kolem, je dnes snesitelný asi jen v typicky úsporném dabingu od Intersonicu. S ním má akční komedie nepopiratelné kouzlo dodnes. 

Berte při hodnocení v úvahu, že Bláznivé mise 1-3 vydělaly produkční firmě tolik peněz, že ze zisku bez problémů zaplatila tehdy neznámému Johnu Wooovi jeho “experimenty” jménem Lepší zítřek 1 a 2. Tsui Hark tehdy šéfa společnosti Karla Maku (ten hraje právě Kodijacka) přemluvil, že by měli zas jednou zkusit něco “serióznějšího”. Třaskavý humor po asijsku má však své světlé chvilky - parodie západních vzorů si neberou servítky a finále, v němž je skvadra opancéřovaných bavoráků pronásledována autíčky na dálkové ovládání s trhavinou na kapotě, patří k těm, co si z plna hrdla užijete jako kluci, ale i coby dospělí -cátníci.

Byl to mimochodem právě kasovní úspěch první Bláznivé mise, který Jackieho Chana a Sammo Hunga definitivně postrčil k tomu, aby přestali natáčet historické kung-fu filmy a plynule přešli k akčním komediím ze současnosti. Tady máte svou odpověď na to, co bylo dřív, jestli vejce, nebo slepice. Kdo neviděl, ať si s opatrností sežene, pokud má pro tyhle osmdesátkové blbiny slabost. Ti ostatní mohou do diskuze napsat, jestli jsme jim právě nenakopli pár vzpomínek zasunutých hodně hluboko.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (12)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace