Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Batman začíná | Batman Begins | 2005
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: 17.06.2005
CZ premiéra: 14.07.2005
režie: Christopher Nolan
hrají: Christian Bale, Liam Neeson, Michael Caine

Batman začíná: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Christopher Nolan se k novému Batmanovi postavil zodpovědně. Z obýváku se přestěhoval do garáže, kde celé dny pracoval na modelu Tumblera, pak si skočil k Warnerům, na základě tohoto pojízdného tanku jim představil novou vizi hrdiny z Gothamu a bylo hotovo. Pak už stačilo cinknout Davidu S. Goyerovi, naťukat společně scénář, přivolat budoucí megastar (říkat, že Christian Bale není hollywoodská hvězda, už je dneska zcestné) a natočit Batman začíná. Zní to jednoduše, proces to byl samozřejmě mnohem složitější a tak není divu, že v něm Nolan nasekal pár hrubek, díky kterým je první reimaginace Batmana "jen" výborná. Měla totiž na víc.

Za ten největší problém odjakživa považuji Davida S. Goyera. Ten sice přišel s příběhy, bez kterých by oba noví Batmani Christophera Nolana byli jen poloviční, zároveň ale do série, nebo spíš do prvního dílu, vnesl svůj jedinečný béčkový styl. Styl, který tak umě zlikvidoval skvělého Bladea. Těžko ho popsat... když totiž řeknu, že Batman začíná má hloupé dialogy, pravdu budu mít jen způli. Goyera v nich ale poznáte, stejně tak poznáte jeho otcovství u postav typu Ra´s Al Ghula: takových dědů vševědů, díky kterým může hlavní hrdina projít tréninkem jak z Hvězdných válek, aby se doslova přes noc nezměnil jen v odhodlaného bojovníka, ale vlastně v úplně nového člověka, který konečně našel svůj cíl. Právě tuhle část nového Batmana jsem vždycky považoval za lacinou až běda, zároveň jsem věděl, že za ní nemůžu proklínat Nolana. Zčásti mi to Chris potvrdil, když se do scénáře dvojky pustil sám, respektive jen se svým bratrem. Temný rytíř je mnohem dospělejší právě díky tomu, že nepustil Goyerovu dětinskou scénáristiku ke slovu. Laciné řeči nahradily dialogy, které mají pro postavy i příběh hluboký význam.

 

Druhý problém je pak Nolanova akce. Všichni to víme. Christopher Nolan umí pracovat s atmosférou a psychologií postav jako nikdo, když ale přijde slovo na adrenalin, trochu se, chudák, motá. Rvačka ve věznici je ještě v pohodě, po několikerém shlédnutí už dokonce vím, kdo je kdo, ale taková honička v Tumbleru ... prostě to není ono. Těžko ale Nolanovi zazlívat něco dalšího, na novém Batmanovi totiž odvedl skvělou práci a gothamský rytíř je teď hlavně jeho zásluhou bezpochyby nejzajímavější komiksová postava stříbrného plátna. Upřímně pochybuji, že ho někdo z bandy naleštěných marveláků v téhle dekádě překoná. Tak si připomeňte, jak začal.

Z obrazu na BR vydaní Batman začíná jsem popravdě nebyl moc nadšený, ačkoliv jde i oproti výbornému DVDčku o několik mílových skoků dopředu. První zlepšení logicky zaznamenáte u černé, která se konečně dočkala pořádného podání. Zatímco na DVD jsou v těch opravdu temných záběrech vidět jen nejkontrastnější objekty, na Blu-rayi najednou vyniká celá scéna. Kameraman si asi při sledování modré placky oddechl, protože je konečně vidět vynaložená práce i v okamžicích, na které je DVD krátké. S nabytou hloubkou obrazu víc vyniknou i barvy, překvapivě dost neutrální. Lehce přetažená mi přišla akorát saturace - s tím se ale vyrovnáte jednoduchým nastavením, jinak budou pleťové barvy působit lehce nesměle ;). Horší je to s ostrostí. Batman sice má bezchybný transfer plný detailů (užijete si hlavně celky - jak z Gothamu, tak třeba z Islandu), u Warnerů ale zapomněli přiostřit. Laicky řečeno, video působí mázle, trocha té ostrosti by mu jistě prospěla. Jinak bezchybnou prezentaci doprovází i výborný zvuk. Už SDčkové DD znělo skvěle, v HD audio (opět od Dolby) zní ale mnohem lépe. Pro nejsilnější okamžiky si skočte do Wayneovy jeskyně, nechte si v obýváku proletět netopýry, nebo projet kuchyní Tumbler. Sousedi vás budou proklínat ještě týden.

V bonusech se ničeho nového nedočkáte. Pokud jste šťastnými majiteli 2-DVD, které u nás před pár lety vyšlo, Blu-ray vás ničím nepřekvapí. Každopádně ty, kteří si s Blu u Batmana odbudou premiéru, disk rozhodně nezklame. Dokumentů je tu vážně hromada, mezi nejzajímavější patří ty o Batmobilu, obleku a Batmanově výbavě vůbec. Asi největším zklamáním je jediná novinka - PiP, nebo-li obraz v obraze. Během filmu si můžete pustit obrazový komentář (vyžaduje přehrávače minimálně s profilem 1.1), ale žádná výhra to není. Zabere sotva čtvrtinu filmu a jedná se spíš o přebytkové materiály, které se nikam nevešly. Sice se týkají konkrétních scén, většinu mouder ale přebírají ze samostatných dokumentů a často se jedná jen o řeči typu "Ra´s Al Ghul je zlý a rád jsem si ho zahrál".

Vášnivé sběratele potěší možnost koupit BD v GiftSetu. Radost z něho budou mít minimálně tak dlouho, dokud ho neotevřou. Za skvělou 3-D kartou (jinou, než byla u našeho DVD) je totiž schované klasicky balené BD. Doprovází ho krátký komiks opakující dějství Imax Prologu (prvních šest minut z Temného rytíře) a další sešítek obsahující storyboardy ... té samé scény. Pro jistotu si ji můžete pustit i na disku samotném, kde samozřejmě v rámci reklamní kampaně nesmí chybět (podívaná je to každopádně skvělá ;). Vedle pěkných pohlednic pak balení obsahuje ještě slevu na lístek do IMAXu (samozřejmě amerického). Jestli se vám za něco takového chce platit, je jen na vás. Já jen podotknu, že do balení samotného se leze jak do papírového trezoru bez hesla - můžete se spolehnout, že cestou něco zničíte.

Obraz: 2,35::1 :: 1080p (VC-1)
Zvuk: Dolby TrueHD 5.1 - anglicky
Titulky: anglické
Datum vydání: 08 .07. 2008
Cena: $17.95, $33.95 (gift-set) (obojí US dovoz, region free)

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.
Hosting zajišťuje: Stable.cz
Kontakty: Technická podpora | Redakce

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace