Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Batman: Gotham Knight | 2008
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Yasuhiro Aoki, Futoshi Higashide, Toshiyuki Kubooka, Hiroshi Morioka, Jong-Sik Nam, Shoujirou Nishimi
hrají: Kevin Conroy, Gary Dourdan, David McCallum, Corey Feldman, Jason Marsden

Batman: Gotham Knight: Blu-ray


ikona
st39.6
 

Srovnání s Animatrixem bych se asi dřív nebo později stejně nevyhnul, takže krátce: Gotham Knight je mnohem horší. Nejen z hlediska příběhu, ale i z hlediska animace. Přitom se na něm také podíleli skvělí tvůrci, jak Warneři sami říkají: špička oboru. Každý díl má svůj vlastní, velmi konkrétní styl, přičemž každý je nesmírně zajímavý. K radosti to ale nestačí, Rytíř z Gothamu se totiž musí potýkat se zásadním problémem: nemá o čem vyprávět.

Od Animatrixu je zvykem, že to málo animovaných filmů (na prstech jedné ruky bych je spočítal, já vím), které fungují jako vsuvky mezi své hrané bratříčky, má za úkol doplnit mezery v příběhu. Buďto popsat, co se mezi filmy dělo, nebo alespoň rozšířit univerzum, se kterým hrané celovečeráky pracují. Gotham Knight tohle "pravidlo" vesele ignoruje a ačkoliv nabízí také svým způsobem zajímavý nápad (prohloubení psychologie postavy), moc to nefunguje. Vlastně se to "anibatmanovi" nedaří vůbec...

Za nejotravnější epizodu bych označil tu od Nishimiho, tedy první příběh "Have I Got a Story for You". Trpí totiž nesmírně protivnou animací. Ano, tohle je velmi subjektivní aspekt filmu, ale když Batman vypadá jak obtloustlý řidič kamionu, co si vylezl v pyžamu pro cigára, něco je špatně. Jenže tahle epizodka má paradoxně nejzajímavější scénář. Postaral se o něj Josh Olson (Dějiny násilí), který pochopil vizi Batmana asi nejlépe. Pracuje s ním jako s postavou, kterou každý člověk vnímá jinak, přičemž tak vlastně rozebírá, jak podobná legenda vzniká. Sledujeme skupinku dětí, které si vypráví zážitky z okamžiku, kdy Batmana spatřily v akci. Každé dítě si hrdinu samozřejmě trochu vylepší, takže jednou je to duch, jednou třeba robot - pokaždé jakési nadpřirozené stvoření. Právě to je Olsonovým ústředním motivem, přesně to je Batmanovská vize, kterou měl na mysli už Bob Kane a kterou tak výborně rozvádí Christopher Nolan. Takhle vzniká symbol. Někteří by kvůli tomu mohli označit animaci za nejdůležitější vyprávěcí prvek, protože odpovídá dětsky zkreslenému vnímání reality. Nic to ale nemění na tom, že v příběhu o Temném rytíři Nishimiho styl působí jak pěst na oko.

Mnohem zajímavější je animace v další epizodě, hlavně díky tomu, jak se Futoshi Higashide vypořádal s Batmanovým nástupem na scénu. "Crossfire" totiž vypráví o dvojici detektivů, kteří uvíznou uprostřed přestřelky gangů a mafie. Jistě, finální pětiminutové akci předchází zbytečné tlachání o ničem, které ne a ne skončit. Když už postavy řeší, zda je Batman hrdina, nebo kriminálník, mohly by zajít trochu dál. Tady se totiž omezují na "je" - "ne, není", což upadne ve stereotyp asi tři vteřiny po první větě. Akce naštěstí přijde dřív, než stačíte usnout a Higashide se vám za bdělost odvděčí. Podobné entrée by Batmanovi mohli všichni superhrdinové závidět: Co provede Higashide se záchrannou akcí a potřením zločinu, musíte vidět na vlastní oči. Práce s vizuály a atmosférou tu přebíjí jakýkoliv jiný příběh z Rytíře Gothamu. Můžete se spolehnout, že právě z konce Crossfire si odnesete jeden z nejsilnějších zážitků z ulic Gothamu vůbec. Což říkám poté, co mě Nolanův Temný rytíř naprosto odrovnal...

I v dalších příbězích se slabé chvilky dělí půl na půl s těmi světlejšími. Ve "Field Test" dostane Batman novou hračičku, která odráží kulky, ale nakonec se jí musí zbavit, protože systém může ohrozit i nevinné. Po "Have I Got a Story for You" skrývá tahle epizoda asi nejbizarnější vizi jak Batmana, tak Bruce Waynea, dilema hlavní postavy zde ale není podchyceno tak silně, jak se nabízelo. Opět tedy zůstává jen zajímavý nápad. "In Darkness Dwells" také není špatný (rozhodně má nejtemnější atmosféru), ale David S. Goyer při jeho psaní zapomněl na Nolanovu snahu o realismus, takže se v příběhu Yasuhira Aokiho Batman pere s přerostlou ještěrkou (Killer Croc). Fanoušky akce Goyer jistě uspokojí, ale jako jediný prostě nedrží s kolektivem (nezajímá se o vnitřním dilemata ani pohled obyčejných lidí).

"Working Through Pain" to divákovi vynahradí, sleduje totiž zraněného Batmana, kterak prochází stokou a vzpomíná na trénink v obraně proti bolesti. Sice jsem absolutně nepochopil konec (doufám, že se v komentářích najde někdo, kdo mi ho vysvětlí;), ale jakožto další pokus o prohloubení psychologie Toshiyuki Kubooka neodvedl špatnou práci.

Poslední je pak "Deadshot" Jong-Sik Nama. Krom "In Darkness Dwell" je to jediná epizoda, kde je představen komiksový záporák, který to ještě nedotáhl na plátna kin. Deadshot je nájemný zabiják, který nikdy nemine a jak později autoři podotknou v dokumentech, je to jedna z nejvíc "cool" postav celé série. Batman se musí sakramentsky snažit, Deadshot totiž rád používá střelné zbraně a nezdráhá se zabíjet. Ruka proti pistoli ... uvidíte sami. Akce je to špičková.

Gotham Knight možná obstojí (paradoxně) jako celek, protože jako takový Batmana přece jen dokreslí o drobné povahové rysy, nebo je alespoň připomene. Snaží se nahlédnout na jeho principy a motivace. Jednotlivé epizody v tomto úkolu ale neuspěly - tvůrci v nich nemají dostatek prostoru, a tak fungují jen jako letmé načrtnutí rysů Temného rytíře. Už vůbec nedoplňují nějaké mezery mezi prvním a druhým dílem (co si budeme povídat, on tam Nolan žádné nenechal), takže animovaný Batman působí v jistém směru naprosto zbytečně. Pro fanušky bude sice pořád povinností - ať už pro fanoušky anime, nebo Batmana jako takového -, obyčejný divák ale Rytíře z Gothamu asi nemá šanci docenit.

Prezentace "anibatmana" jinak není špatná, vynecháme-li tedy SDčkové Dolby Digital (zní dobře, ale není to ono;). Jednotlivé styly animace se od sebe obrazově velmi výrazně liší, takže zatímco některé epizody můžou působit velmi příjemně, jiné vypadají jak špatný vtip. Třeba "in Darkness Dwells" má podivně vytažený jas, takže se v žádné scéně nekoná černá a obraz působí zbytečně ploše. Což je škoda. U Rytíře z Gothamu to ale můžete tolerovat. Je zbytečné popisovat ostrost, barevné podání nebo vykreslení detailů. Každá epizoda zjevně ctí režisérovu vizi, takže je ve výsledku skoro jedno, že se obraz kvalitativně motá kolem průměru.

Zato bonusy vám udělají ohromnou radost. Sneak Peak na Wonder Woman je sice plný concept artů a z filmu samotného tu nic neuvidíte, ale tvůrci vám alespoň velmi rychle představí historii postavy. O to samé se pokouší "A Mirror for Bat", i když trochu jinak. Provede vás galerií Batmanových protivníků, přičemž se v každém z nich snaží najít odraz Batmana samotného. Je to opět přístup podobný Nolanovi, jen během té půlhodiny začne po chvíli trochu nudit. Výčet nepřátel je totiž ohromný a času málo, takže každý dostane jen kratičký medailonek typu "objevil se tu a tu a Batmanovi je nejvíce podobný díky černému kabátu". Pro nováčky zajímavé, pro fandy nuda. Mnohem podrobnější je "Batman and Me: The Bob Kane story". Jak už název napovídá, jedná se o dokument o tvůrci Batmana a jako takový je opravdu vyčerpávající. Věděli jste, že Kane chodil do třídy s Willem Eisnerem?

Krom audiokomentáře pak zbývá bonus asi nejzajímavější - pokud vás zklame Gotham Knight, tohle určitě ne: čtyři klasické epizody z "Batman: The Animated Series" (včetně Legends of the Dark Knight) jsou možná významnějším uměleckým dílem než všech šest epizod Rytíře z Gothamu dohromady. Možná trochu přeháním, každopádně na rozdíl od něj tenhle seriál prošel zkouškou času a ony čtyři díly (zabaví vás na hodinu a čtvrt) vypadají vskutku úžasně.

Obraz: 1,85:1 :: 1080p (VC-1)
Zvuk: Dolby Digital 5.1 - anglicky
Titulky: anglické
Datum vydání: 04 .07. 2008
Cena: $21.95 (US dovoz, region free)

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace