Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Bathory | 2007
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: 10.07.2008
režie: Juraj Jakubisko
hrají: Anna Friel, Karel Roden, Hans Matheson, Bolek Polívka, Franco Nero

Bathory: Desetiminutové promo


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
k0C0UR

Wow. Nikdy jsem nepředpokládal (spíš nedoufal), že termíny západní střih a český (slovenský) film se skutečně v rámci média zvaného trailer mohou někdy potkat. Faktem však zůstává, že někdo chytrý z Jakubiskovy produkční stáje poměrně důvtipně převzal zámořský mustr a pokusil se z něj vykřesat, co se dalo. Úvodní protahované smyčce, charakteristický vypravěčův hlas a navrch hláška „Leave me alone!“ následovaná tichem, výrazně přehrazujícím dvě dějství, jsou v zahraničí poměrně standardními – avšak u nás dosud nevídanými – elementy. Ať už si o obsahu a jeho ztvárnění myslíte cokoliv, i kdyby se vám herci v záplavě špatně vyslovovaných amerických slovíček protivili sebevíc (ruku na srdce, opravdu to není žádný problém), přesto přese všechno se tohle promo může dmout oprávněnou pýchou, že tvůrci odvedli dobrou práci. Možná tu nejlepší, co s daným materiálem mohli. Platí jednoduchá formule: čím méně se mluví, tím pro všechny lépe. Obrazově nijak strhující koláž je podstatně výmluvnější v místech, kde vás nic netahá za uši, ani se nesoustředíte na to, že toho a toho herce znáte a má něco divného na sobě. Důvtipná hra s písmenky slova Bathory sice přejde v úsměvnou sebeparodii, když se mezi termíny Beauty a Love přikrade také Vampyre, samotný nápad však koncept celého traileru značně osvěžuje a jen potvrzuje, co už bylo řečeno. Stejně tak závěrečná chorálová gradace umocňuje pocity z toho, že konečně jednou zbyly peníze i na propagaci a řádný hudební doprovod, takže už víme, v čem je zakopáno jádro pudla – když jsou prostředky, jde všechno. Jen by to mohlo být asi tak o osm minut kratší a zhuštěnější. Deset minut sledovat televizní kameru, kterak se snaží vykřesat působivou středověkou atmosféru (a všichni herci přitom šišlají), z toho je mi trochu úzko a nikterak nevěřím, že na ploše 138 minut to bude o moc lepší.

Bathory: Trailer


HODNOCENÍ REDAKCE
HODNOCENÍ ČTENÁŘŮ
VAŠE HODNOCENÍ
Cival

Juraj Jakubisko to dokázal. Dotočil, zavřel krám a teď čeká na premiéru. První hvězdička. V úvodních deseti sekundách překvapí velkolepostí a málem vysokorozpočtovou dynamikou. Druhá hvězdička. A trailer evidentně nesestříhal žádný mameluk, který by netušil, že se má během upoutávky čachrovat s rytmem a že závěrečný tlukot bubnů navodí impozantní dojem. Třetí hvězdička. Ovšem poslední a ještě s odřenýma ušima. Jakubiskův historický megafilm totiž v krátké ochutnávce kdovíjak vábně nevypadá. Nenechte se oklamat tlupami statistů a slušně nasnímanými výbuchy. Načančaná erotika a rádoby poetické vidění světa, které vyšlo z módy spolu s Tuzexem a veksláky, do kina miliony diváků nenažene. Bathory dostává na první pohled na zadek i od kazachstánského Nomada, jenž neinscenoval souboje muže proti muži tak naivně a neupomínal tím na pohádkové šermovačky z produkce České televize, v nichž si s plastovými meči hráli Martin Zounar nebo Honza Čenský. Jakubiskovo vizuální cítění nudí svým chladem. Nepřitáhne. Utápí se sice v okrasnosti, skutečnou vášeň ale nezprostředkuje. Prostě takové Post Coitum o pár století nazpět. Trailer si zaslouží jemnější soud, protože záběry řetězí s jakous takous vnitřní logikou (viz stylové představení hlavní postavy), mezititulky u něj nepůsobí úplně trapně a průlet okolo záclon opravdu připomíná západní velkoprodukce. Jenže to jsou jen letmé náznaky, které na tři hvězdy stačí jen v rámci vypuštěného českého rybníčku. Do kina většinu z nás beztak nedostane. Jak už bývá u českých trailerů zvykem, odkazujeme na streamovací verzi.

© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace