Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.
Barry Lyndon | 1975
csfd  imdb  kinobox
US premiéra: nestanovena
CZ premiéra: nestanovena
režie: Stanley Kubrick
hrají: Ryan O'Neal, Marisa Berenson, Patrick Magee, Hardy Krüger, Steven Berkoff

Barry Lyndon: V.I.M.


ikona
Cival
barry lyndonryan o´nealstanley kubrick
Kubrickův historický opus. 

Když Stanley Kubrick podnikl posmrtně frontální útok na český DVD trh, jméno Barry Lyndon mi neříkalo o moc víc než Francois Lyotard nebo Vivien Leigh. Nejhorší fáze puberty už byla sice zdárně za mnou, i pár vědomostí o světové kinematografii se stihlo uhnízdit v mojí mozkovně, pokud se ale v některé z encyklopedií, lexikonů nebo filmových databází objevilo jméno Kubrick, snad nikdy se nevázalo k Barry Lyndonovi. Ve vztahu k Mechanickým pomerančům, Vesmírným odysejím nebo Osvícení proto Barry vždy vypadal jako tuctový prosťáček, který na rozdíl od svých slavnějších bratříčků nezapálil žánrovou revoluci, nezničil Kubrickovi život ani nešokoval společnost explicitním násilím či sexualitou.

Stalo se však už tradičním paradoxem doby, že nejkontroverznější díla, filmy v samém centru mediálního a společenského zájmu, často nestačí na snímky, jejichž krása nenápadně klíčí v zapadlých koutech videopůjčoven. Barry Lyndon slouží jako dokonalý příklad – z tříhodinové historické fresky, jíž si nemálo diváků pouští spíš kvůli kompletnímu nakoukání Kubrickovy filmografie, nestihly nálepky a žebříčky nejdůležitějších filmů historie vyvětrat všechnu vnitřní sílu, a ta tak může pořád dokládat Kubrickovo režijní mistrovství.

Typický neosobní styl vyprávění, v němž se nedostáváme hrdinovi pod kůži, ale až strojovým tempem sledujeme jeho vzestup a pád, by mohl naše –náctileté uživatele zmást. Nepozorný a netrpělivý divák by mohl zařvat po půl hodině „nuda“ a odebrat se k libovolným klipovým orgiím, přišel by však o věrný obraz doby, který se díky Kubrickovu umění naplnil enormním vnitřním napětím i na ploše 180 minut a při pouhém pozorování (byť neustále jemně ironickém a místy dokonce jízlivě vtipném).

Kubrick si na počátku zvolil určitou koncepci a systém formálního zpracování, a toho se drží až do závěrečných titulků, čímž se – i díky hlasu vypravěče, jenž mnohokrát v příběhu předvídá – stává až nesnesitelně fascinující podívaná, při níž doslova tlačíte očima záběry dopředu.

Kubrick však ani na moment neustoupí a pomocí technicky brilantních záběrů, jež jsou živým etalonu kameramanské profese, přináší do V.I.M. pochybného hochštaplera, jemuž budete při závěrečném souboji držet palce i přesto, že víte, jak dopadne...

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (20)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace